YEREL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 19:02   Güncelleme : 14-07-2021 19:02

Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı faaliyetlerine devam ediyor

Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı faaliyetlerine devam ediyor

Ankara’da yaşayan tüm Elazığlıların tanışması kaynaşması ve Elazığ kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulan ve faaliyetlerini yürüten Elazığ Kültür Ve Tanıtım Vakfı faaliyetlerine devam ediyor.

Bugüne kadar çok sayıda etkinlik ve programa ev sahipliği yapan vakıf önümüzdeki günlerde bir çok organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Başkanlığını Mehmet Çağlar’ın yaptığı Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı’ndan yapılan açıklamada, vakfın bugüne kadar yürüttüğü çalışma ve faaliyetlere yer verildi.

Vakıftan yapılan açıklamada, 4 bin 700 Elazığlı üniversite öğrencisine karşılıksız burs desteği verildiği , bunlar tüm Türkiye’ deki hayırsever hemşehrilerimiz tarafından sağlanan bağışlarla finanse edildiği belirtildi.

Açıklamada vakfın çalışmalarına yer verildi

Açıklamanın devamında vakfın yaptığı çalışmalara yer verilirken;  Vakıf 33 yıllık süreçte sadece kültür ve sanat alanında değil, Elazığ’ ın sosyal ve ekonomik hayatına katkıda bulunmak amacıyla çok çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Bunlar arasında önemli sayılabilecekleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Elazığ ve Harput’ un yetiştirdiği değerleri anmak üzere rahmetli Enver Demirbağ ile başlayan, Fikret Memişoğlu, Hafız Osman Öge, İshak Sunguroğlu, Mevlüt Canaydın, Lokman Tasalı, Köganklı Hafız Mustafa Süer ve Vasfi Akyol ile devam eden geceler düzenlendi. Bu önemli insanlar anılarak, gelecek kuşaklara tanıtılmaya çalışıldı.

Çok önemli eserler Vakıf yayını olarak kitap haline getirildi. Bunların başında İshak Sunguroğlu’nun 4 ciltlik “Harput Yollarında” eseri gelmektedir.

Elazığ kültürünün ve yöresel ürünlerinin tanıtımı amacıyla ilk “Elazığ Tanıtım Günleri” Ankara’ da 2011 yılında düzenlenmiştir. Daha sonra da ikincisi 2017 yılında yapılmıştır. Ankara’da ki derneklerimizle birlikte gerçekleştirilen tanıtım günlerine yoğun bir katılım olmuştur.Elazığ’ ın kültür ve sanat değerlerini sahiplenmek ve tanıtmak için Ankara’ da “Anadolu Gösteri Merkezi” nde önemli bir kültür ve sanat buluşması gerçekleştirilmiştir. Çayda Çıra ışığında “Elazığ-Şanlıurfa-Bakü-Kerkük” müzikleri bir araya getirilmiştir.

Elazığ-Harput musikisinin evrensel hale getirilmesi amacıyla türkülerimizin çok sesli senfonik olarak icrası için notaya alınması sağlanmış, şef Bujor Honic tarafından bestelenen “Harput Senfonisi” eseri ortaya çıkmıştır. Eser ilki 2013 yılında Elazığ’ da olmak üzere bugüne kadar altı konserde müzikseverlerle buluşturulmuştur. Musikimizin çok sesli senfonik bir düzenleme ile opera sahnesine taşınması önemli bir adım olup, bu çalışma Harput musikisi için bir dönüm noktası olmuştur.

Elazığ’ ın yetiştirdiği önemli bir klarnet ustası olan rahmetli Mevlüt Canaydın’ ın çaldığı eserler bir CD ortamında derlenmiş ve “Harput Peşrevi” adlı yapıt düzenlenmiştir.Vakıf, Elazığ 1. ekonomik kurultayı ve daha sonra 2014 yılında yapılan Elazığ kalkınma kurultaylarında Ankara’ da gerçekleştirilen toplantılara ev sahipliği yapmış ve bu çalışmalarda yer almıştır.

 “Türkiye-Çin Dostluk Vakfı” ile birlikte Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi ve yetkililerini Elazığ’lı iş adamları, Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimizi bir araya getiren bir toplantı düzenlenmiştir.

Çankaya Belediye Başkanlığı ile birlikte yapılan bir çalışma sonucu Ankara-Oran semtinde “Çayda Çıra Parkı” açıldı ve parka Vakıf tarafından yaptırılan çayda çıra heykeli dikildi. Böylece Ankara’ da şehrimizi simgeleyen bir parka sahip olduk. Bu parkta iki kez “Orcik Şenliği” düzenlendi.

Vakıf, Harput’ un “UNESCO Dünya Miras Listesi” ne alınması amacıyla 2017 yılında Elazığ Belediye Başkanlığı ile ortak yürütmek üzere çok önemli bir proje başlattı. Bu proje kapsamında 16 Mayıs 2017 tarihinde Paris’ te UNESCO merkezinde ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’ nın da katıldığı “Harput Konferansı” düzenlendi. Yapılan çalışmalar sonucunda 14 ay gibi kısa bir sürede 02.05.2018 tarihinde Harput “UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi” ne kabul edildi.

Vakıf tarafından Ankara ve Elazığ’ da çok sayıda Kariyer Günleri düzenlenmiştir.

THY’nin aylık dergisi Skylife’ ta Elazığ’ın kapsamlı bir şekilde tanıtımı sağlanmıştır.TÜRSAB’ a bağlı önemli seyahat acenteleri Fırat Kalkınma Ajansının desteği ile Malatya-Elazığ için organize edilen gezi programına davet edilerek şehrin turistik olarak tanıtımı sağlanmıştır. Bu programdan sonra geziye katılan seyahat acenteleri “Yukarı Fırat” başlığı ile Elazığ ve yöresine tur düzenlemeye başlamışlardır.

Vakfın da katılımı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde merhum Tabip Tuğgeneral Nihat İLHAN ve şehit ailesi anısına bir etkinlik düzenlendi.

24 Ocak 2020 depreminden sonra yaşanan sorunlar ve koronavirüs salgını sonrasında oluşan ekonomik yapı ile ilgili olarak çalışmalar yapan Vakıf, bu konularda hazırladığı raporları yetkililer ve Elazığ kamuoyu ile paylaşmıştır. Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı gerçekleştirdiği faaliyetlerle ve gerekse ilerideki dönemlerde planladığı projelerle Elazığ’ ı tanıtma adına üstlendiği misyonu en iyi şekilde sürdürmeye devam edecektir.” Denildi.