YEREL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 11:01   Güncelleme : 17-07-2021 11:01

BIÇAKÇILARDA BAYRAM HAZIRLIĞI

BIÇAKÇILARDA BAYRAM HAZIRLIĞI

ESMA YILDIRIM

Kurban bayramına sayılı günler kala ilimizin her sokağında hareketlilik yaşanırken bıçakçılarda da bayram öncesi hazırlık başladı.

Bıçak satıcıları bayram öncesi doğru bıçak kullanımları için vatandaşları da uyarmayı unutmadı.

“BIÇAKLARI AREFE GÜNÜ GETİRMEYİN”

Bıçak ustası Ahmet Yalnız bayram öncesi vatandaşları şu şekilde uyardı,”Eskisi gibi bayramlarda aşırı bir yoğunluk yaşamıyoruz. Vatandaşlarımız arefe gününün gelmesini bekliyorlar ki bıçaklarını getirsinler. Bu yaptıkları aslında doğru bir davranış değildir. Arefe günü yoğunluk yaşadığımız için yaptığımız iş bazen istediğimiz gibi de olamayabiliyor. Bıçaklarımız iyi bilenmiyor. Bıçakları aslında 1 hafta önceden getirmelidirler. Çünkü hem onlar için daha sağlıklı oluyor. Arefe günü getirip bizi de telaş içinde bırakıyorlar. Müşterilerimiz böyle yapınca çok fazla bir verimde alamazlar ifadesini kullandı”.

“BIÇAKLAR KESKİN VE KALİTELİ OLMALIDIR”

Bıçak ustası Ahmet Yalnız, “kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi ve kurban kesiminde kaza yaşanmasının önüne geçilmesi için, kaliteli çelik ve keskin bıçakların kullanılması gerektiğini tavsiye etti. İyi bir bıçak için bıçağı çok yakmamak lazım. Çünkü bıçağı çok yaktığımızda bıçak ölür ve işlevsiz olur. Kurban bayramında en önemli şey bıçakların keskin olmasıdır dedi.