YEREL
Giriş Tarihi : 24-07-2021 12:40   Güncelleme : 24-07-2021 12:54

Okubay'dan Eczane Önlerinde Oluşan Kuyrukla İlgili Açıklama

Okubay'dan Eczane Önlerinde Oluşan Kuyrukla İlgili Açıklama

23. Bölge Elazığ Eczacı Odası Genel Sekreteri Ecz. Doruk Ziya Okubay, eczane önünde oluşan kuyruklar hakkında yapılan haberler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Okubay yaptığı açıklamada “Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinin nöbet listelerini ilgili illerin il sağlık müdürlükleri ile istişare halinde düzenliyoruz” dedi .

Okubay: Kişi Başına Düşen Eczane Sayısı Çevre İllerden Daha Fazla

Genel Sekreter Okubay, “İlimizde Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi faaliyete başladıktan sonra şehrimizde acil sağlık hizmeti veren kurumların şehrin bütününe yayılması ve artan nüfusun ihtiyacına cevap verebilmek için 2018 Eylül ayında odamızın genel kurulunda alınan karar ve il sağlık müdürlüğünden alınan onay ile ilimizde bulunan nöbetçi sayısını 4 olarak belirledik. Çevre şehirlerin merkez nüfuslarına ve nöbetçi eczane sayılarını dikkatinize sunmak istiyorum. Malatya merkez nüfusu: 495.000 Malatya nöbetçi eczane sayısı: 5 Diyarbakır ili merkez nüfusu: 826.000 Diyarbakır ili nöbetçi sayısı: 8 Bu rakamlar incelendiğinde şehrimizde kişi başına düşen eczane sayısının çevre illerden daha fazla olduğu görülmektedir. Bayram tatilinin 2.ve 3.günlerinde özellikle gastroenterit vakalarından kaynaklı acil polikiliniklerine ve eczanelere başvuruların olağan dışı şekilde artmış olduğu bilinmektedir bu sebeple gerek hastanelerde gerek ise eczanelerde bekleme süreleri artış göstermiştir. Fakat oda başkanlığımıza hiç bir vatandaşımızın ilaca ulaşamadığı bilgisi iletilmemiştir” dedi.

Okubay: Eczaneler Her Daim Hazır Bulunmakta Ve Hastalarına Hizmet Vermektedirler

Okubay, “23.Bölge Elazığ Eczacı Odası olarak ilimizdeki sağlık hizmetinin aksamaması ve vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat ilaca ve gerekli sağlık danışmanlığına ulaşabilmesi için gerekli takibi yapıyor ve lüzumu halinde müdahale ediyoruz. 24 Ocak depreminin yaşandığı gece olduğu gibi deprem anından hemen sonra tüm eczanelerimizi açılmasını sağlamış ve Şehrimizin ve vatandaşlarımızın yardımına koşmuştuk. Eczacılarımız, deprem, pandemi, kısıtlama ve bayram fark etmeksizin 365 gün ve 24 saat esasına göre 1. basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerinde her daim hazır bulunmakta ve hastalarına hizmet vermektedirler” diye kaydetti.