YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 14:20   Güncelleme : 30-07-2021 14:51

Prof.Dr. Polat: Panik olacak bir tablo yok

Prof.Dr. Polat: Panik olacak bir tablo yok
  • Aşı çalışmalarında liderlik Ağın’da

ESMA YILDIRIM

Elazığ İl Sağlık Müdürü Cahit Polat, Pandemi konusunda yapılan çalışmalarda ilimizde panik olacak bir tablonun olmadığını belirtti.

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.  Cahit Polat, ilimizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiği Basın Toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 Sağlık Müdürü Prof.Dr. Cahit Polat makamında düzenlediği basın toplantısında vatandaşları aşı olmaya davet ederek “aşı olmanın tüm toplumun bir sağlık “sorunu olduğunu da vurguladı.

Ciddi sıkıntı yaşamadık

İl sağlık müdürü Cahit Polat düzenlediği basın toplantısında ”Bildiğiniz gibi yaklaşık iki yıldır tüm dünya covid-19 süreci ile uğraşmaktadır. İlk olarak pandemi sürecinde tüm dünyaya örnek olacak bir süreç geçirdik. Yerel bölge olarakta Elazığ’da pandemi sürecini başarıyla yürütmekteyiz. Özellikle Elazığ geçtiğimiz bu iki yıl gibi bir süreç içerisinde vakalarımızın arttığı ve azaldığı zamanlar oldu. Ancak hiçbir zaman ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Tabii ki bunda Elazığ’ımızın sağlıkta olan imkanı ve devletimizin desteği bizlere çok büyük bir etken oldu. Gerek Fethi Sekin Şehir hastanemizin olması gerekse hem personel ve yoğun bakım sayısı açısından oldukça avantajlı iller arasında olması nedeniyle pandemi sürecini bugüne kadar başarıyla getirdik ve bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Ben özellikle vatandaşlarımızın maske, mesafe konusunda gösterdikleri sabır ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Pandemi ile mücadele de en önemli etken aşı”

Müdür Prof.Dr.  Polat, Biliyorsunuz ki artık şu an ki süreçte de en önemli konu aşı konusudur. Yalnız bu konuda biraz üzüntümü ifade ederek, geçtiğimiz bu iki yıl gibi bir süre içerisinde vatandaştan maske, mesafe konusuna gördüğümüz bu duyarlılığı, ne yazık ki aşı konusunda çok fazla göremedik. Ancak ben duyarlı Elazığ halkının bu konuyu da başarıyla atlatacağına olan inancım tamdır. Gerçekten şu an da pandemi ile mücadele etmede en önemli etken aşıdır. Tüm dünya aşıyı bulamazken,  bizim Türkiye olarak  elimizde birkaç aşı var. Bu aşıları imkânlarımız dâhilinde hastalarımızın evlerine kadar gidipte aşıyı yapıyoruz. Vatandaşlarımızın sosyal medya üzerinden gerekli gereksiz hiçbir tıbbi desteği olmayan dirençlerle karşılaşmış olması ve buna bağlı olarak aşı yapmaması bizi üzmektedir. Bu süreçler kamuoyunun desteği ve bilimsel olarak yürüteceği süreçlerdir.

“Bu tüm halkımızın sağlık sorunudur”

Şu an da Elazığ’da yaklaşık 200 noktada aşı yapılmaktadır. Üniversite hastanelerimizde sabahtan geceye kadar randevulu veya randevusuz aşılama yapılmaktadır. Gönül rahatlığıyla Sınovac ve Bıontech aşılarını vatandaşlar yapabilirler. Şunu açıkca ifade etmek istiyorum aşılama da sıra yok. Alışveriş merkezimizde havaalanında aşılama stantlarını açtık. Orada da birkaç dakika içerisinde vatandaşlarımız aşılarını olabilirler. Yeter ki vatandaşlarımız aşı olmak istesin, nerede olursa olsunlar biz hep yardımcı olacağız. Aşı sadece bir kişi ilgilendiren bir konu değildir.Aşı tüm toplumumuzu ilgilendiriyor.Çünkü yapmadığımız zaman başka bir insana da koronavirüsü bulaştırabiliriz.Bu tüm halkımızın sağlık sorunudur.İnşallah çok yakın zamanda bu aşı oranları en yüksek seviyeye gelecektir dedi.

Prof.Dr. Polat, Son zamanlarda ülke genelinde  ciddi anlamda vaka sayılarında bir artış oldu.Bu oran Elazığ’da da mevcuttur.Ama bu oran korkulacak bir düzeyde değildir.Hastanelerimizde pandemi de yatak oranlarımız yüzde 40 civarlarında.Pandemi yoğun bakımı doluluk oranları ssda yüzde 54 civarlarında.Dolayısıyla panik yapacak ya da korkulacak bir durum yok.Bir artış başladı,biz eğer maskeye,mesafeye ve aşı olmaya dikkat etmezsek bu oran tabiki de yükselir.Bizim buradaki toplantımızın amacı bu durum daha kötüye gitmesin diye vatandaşlarımızı uyarmaktır.

“Aşılama da en yüksek oran Ağın ilçesidir”

Bakanımızın açıkladığı tabloya göre Türkiye genelinde hastanelerimizde pandemi nedeniyle yatan vakaların yüzde 95’i aşı olmamıştır. Aşı yapmış olsalardı belki de bu duruma düşmeyeceklerdi. Vakaların artmasını istemiyoruz. Vatandaşlarımızın gerçekten artık aşı konusunda en ufak bir tereddütleri olmasın.Bizlere güvensinler.Elazığ da 1.doz aşıda tamamlanma oranı olarak aşılama yüzde 54.82’deyiz.Bizim amacımız yüzde 75’in üzerine çıkmak.Aşılama oranı en yüksek ilçemiz,yüzde 73.48 ile Ağın ilçesi.Daha sonra Alacakaya ilçesi %56, Arıcak % 40,Baskil % 52,Karakoçan %46,Maden yüzde 58,Sivrice % 58,Keban % 54,Palu % 40  Kovancılar %38 olduğunu belirtti.