YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 12:51   Güncelleme : 17-08-2021 12:51

Aşure Ayı Bereketiyle Geldi!

Aşure Ayı Bereketiyle Geldi!

ESMA YILDIRIM

Muharrem ayının 10.günü olarak bilinen ve her yıl dört gözle beklenen aşure günü geldi.

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gününde her sene tekrarlanan birlik ve beraberlik için önemli bir gün olan aşure günü, buğday, nohut incir, fındık ve daha birçok malzemeyle yapılıyor. Bolluk ve bereketin simgesi olan aşure, muharrem ayında herkesin sofralarını tatlandırıyor.

Tarihi kapalı çarşıda da aşure ayının bereketi tezgâhlara yansıdı. Kapalı çarşı esnafları aşure ayının bereketli bir ay olduğunu belirterek, aşure de kullanılacak malzemeye göre ortalama aşure yapımı 50 TL’ye mal olduğunu” ifade etti.

Kapalı çarşı esnafları, “Muharrem ayı başladı ve başladığı günden itibaren oldukça talep oldu. Esnafların aşure ile ilgili bütün varsayımları tamamlandı. Fiyatlar geçen seneki fiyatlarla aynı. Malzemelerde olan fiyatlar, üzüm 25 TL, fıstık 30 TL, fındık ve badem 80 TL, kayısının kilosu 45 TL hurma da 30 TL’den satılıyor. Hiçbir zamlanma yaşanmadı. Sıkıntı çektiğimiz birkaç ürünümüz vardı ama temininde bulunduk. Vatandaşlarımızın bu sene de aşurede bir sıkıntı çekeceklerini düşünmüyoruz. Kapalı Çarşı yine hem köylünün hem de gurbetçinin ana merkezi oldu. Vatandaşlarımızın taleplerinin aşure ayının bitene kadar devam edeceğini düşünüyoruz ”dedi.