YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2021 12:30   Güncelleme : 19-08-2021 12:54

Başkan Yentür: Avukatlarımız Artık İcra Dosyalarını Tapu Kayıt Bilgilerinden Sorgulayabilecekler

Başkan Yentür: Avukatlarımız Artık İcra Dosyalarını Tapu Kayıt Bilgilerinden Sorgulayabilecekler

ESMA YILDIRIM

43.Baro Birliği TBB Yönetim toplantısına katılan Elazığ Baro Birliği Başkanı avukat Mustafa Yentür, stajyer meslektaşlarının alınan  staj kayıt ücretlerinde baroların farklı uygulamaları mevcut olduğundan bu yönde ortak hareket etmek için çalışma başlatıp sadece tek uygulama ile yapılması için yönetim kurullarıyla görüşme kararını aldıklarını belirtti.

TBB’de gerçekleşen toplantıya katılan Elazığ Baro Birliği Başkanı Mustafa Yentür açıklamasında, ”Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan protokolle avukatların TAKPAS üzerinden müvekkillerin ve davalıların tapuya kayıtlı bilgilerini ve icra dosyalarını gerekli olan tapu kayıt bilgilerinden sorgulayabileceklerini ifade etti.”

Elazığ Baro Birliği Başkanı Mustafa Yentür,” avukatların müvekkillerinin tapuya kayıt bilgilerinin sorgulanmasının bir süre önce kapatıldığını ifade ederek,TBB yönetim kurulu ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda sistemin yeniden kullanımı için görüşlerimizi bildirdik. Yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin eleştiri ve kaygılarımız belirttik. Bu doğrultuda ise sistem tekrardan avukatlarımızın kullanıma açılacaktır. Diğer bir konu ise stajyer meslektaşlarımızın alınan staj kayıt ücretlerinde baroların farklı uygulamaları mevcut olduğundan bu yönde ortak hareket etmek için çalışma başlatıp sadece tek uygulama ile yapılacak olan yeni düzenlemeye katkı sunmak amacıyla bu konuyu da yönetim kurullarımızla görüşme kararını da aldık. Hukuk fakültelerinin daha da fazlalaşmaması için görüşmeler yapılacaktır. Bunun yanı sıra avukatlara özellikle haciz mahallinde gerçekleşen saldırıların önüne geçilmesi hususunda Avukatlık Kanununda düzenleme yapılması yönünde görüş bildirilmesi kararı aldık.

“Baro Evleri Tüm Avukatların İhtiyaçlarına Hizmet Verecektir”

Elazığ Barosu olarak başlatılan Baro Evi projesinde çalışmalarının ihale aşamasının bittiğini belirterek,” Avukat hizmet binamızın ihalesi 12 Mayıs 2021 tarihinde yapılmış olup temel kazı çalışmaları başlamış durumdadır.İhaleyi alan firma Ankara firması olup Elazığ’a geldiler ve gerçekli bağlantılarını da yaptılar. 2002 yılının Haziran ayında tamamen bitirilmesi hedeflenmektedir. Tabi ki bu bina bizim için çok değerlidir. Zira bağımsız bir binamız olacak ve tüm avukatlara ihtiyaçları doğrultusunda hizmet verecektir.Kaldı ki metrekare olarak yapılan en büyük hizmet binalarındandır. Birçok baronun hizmet binaları 2000 metrekare veya daha küçük olmasına rağmen bizim binamız 4.500 metrekare civarında kapalı bir alana sahip olacaktır. Tüm meslektaşlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.