YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 09:27   Güncelleme : 03-09-2021 09:36

ÖZEL HABER

METİN EROL-ESMA YILDIRIM

Elazığ Sanayi Sitesi Esnafları, her geçen gün artan yoğunluk nedeniyle Güney Çevre Yolu’nda yeni bir sanayi sitesi kurulmasını istiyor.

Esnaflar, aynı zamanda mevcut sitenin, modernize edilmesini ve ihtiyaca cevap verecek bir yapıya bürünmesini yetkililerden talep ediyor.  1978 yılında kurulan sanayi sitesinin artık gelişim ömrünü tamamladığını belirten esnaflar, bir iş yerine artık kimsenin sığamadığını belirtiyor.

3.Sanayi Sitesi Elazığ’a Fayda Sağlayacaktır

Konuyla alakalı gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Cebrail Karlıdağ,  yapılması istenilen sanayi sitesinin sadece Elazığ’a değil, Malatya, Bingöl, Tunceli ve diğer bölge illere hitap edecek konumda olacağını belirtti. Cebrail Karlıdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kapsamlı iş kollarıyla faaliyetlerini sürdüren sanayi sitemizin alanı yetersiz kalıyor.3.sanayi sitesinin yapılması hem şehrimize hem de bölgemize hitap eden bir cazibe merkezi halini alacak. Ayrıca yapılması planlananbu sanayi sitesinin ulaşımının kolay sağlanabilmesi içinde Güney Çevre Yolu mevkiinde olması gerekiyor. Çünkü şehrimize ve çevre illere de hizmet edebilmesi açısından da bu durum oldukça önem arz ediyor. Yani 3.sanayi sitesi revize edilerek daha modern bir hal alması şehrimizin için oldukça güzellik ve fayda sağlayacaktır. Yırca Güney Çevre Yolunda yapılması sadece Elazığ’a değil, Malatya, Bingöl, Tunceli ve diğer bölge illere hitap edecektir ”ifadelerini kullandı.

Ekonomoyi Canlandırmak İçin Yeni Bir Sanayi Sitesi Şart

Elazığ’ın tanına siyasilerinden, önceki dönem Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Sanayi sitesi yedek parça ve özel servis işletmecisi Mehmet Turhan, artık sanayi sitesinde bulunan dükkânların kâfi gelmediğini aktardı.

Uzun yıllardır faaliyet veren mevcut sanayi sitesinin artık çok yoğunlaştığını kaydeden Turhan, hem bu sitenin modernizasyonun gerekli olduğunu hem de yeni bir isteye behemehâl ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Sanayi sitesinin 1976’dan bu yana Elazığ’a hizmet verdiğini kaydeden Turhan, artık hem Elazığ’a hem de bölgeye hitap edecek bir siteye ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Mehmet Turhan, bu sitenin yapılmasıyla beraber kent ekonomisinin canlanacağının da altını çizdi.

Turhan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:”

Ekonomiyi canlandırmak için üçüncü bir sanayi sitesinin gerekli olduğunu vurgulayanSanayi sitesi yedek parça ve özel servis işletmecisi Mehmet Turhan artık sanayi sitesinde bulunan dükkânlarınkâfigelmediğiniaktardı. Turhan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:”

Sanayi sitesinde yaşadığımız sıkıntıları öncelikle ifade etmek istiyoruz. Sanayi sitesinde şu an da mevcut olarak bin yirmi beş tane iş yerimiz var.1976’da sanayi sitesine ilk taşınanlardan biriyiz. Sanayi sitesinde 1976 tarihinden bugüne kadar kısım kısım bölümler yapılarak esnaflarımız vatandaşlara hizmet vermektedir. Âmâ artık iş yerleri bizlere kâfigelmiyor. Burada ki sanayi sitesinde trafik tıkalı, iş yerleri yetmiyor. Yani kısacası bir iş yeri dörde bölünmüş bir durumda. Bu da şu anlama geliyor ki, bir işyerinde dört tane iş yerinin olması bu duruma göre hem iş sıkıntılarını getiriyor hem de güzel işler çıkmıyor. Sanayi sitesinde iş çok ve kendini geliştiren ustalarımız oldukça fazla. Sanayi sitesinde gerçekten marka olmuş isimler mevcut. Sanayi sitesinin kendini daha da çok geliştirebilmesi için yeni bir sanayi sitesine ihtiyaç var. Bizler modern bir sanayi sitesi ve Güney Çevre yolu ve civarında olabilecek yeni bir sanayi sitesi istediklerini belirtti.”

Esnafın Mağdur Edilmemesini İstiyoruz

Bingöl,Tunceli hata Muş gibi iller bizim sanayi sitemizi kullanacak bir noktadalar. Eğer Elazığ’da üçüncü bir sanayi sitesi yapılırsa ve vatandaşlar ihtiyaçlarını giderirse daha da güzel olacak. Çünkü buradaki sanayi sitesi yetmiyor ve esnaflarımız zor durumda kalıyor. Bizler esnafın mağdur edilmemesinde yanayız. Sadece biz değil sanayi sitesi esnaflarımızda yeni sitenin Güney Çevre yolunda yapılmasını istiyor. Yeni sanayi sitesinin olmaması için hiçbir neden yok. Elâzığ sanayi sitesi şehrin bir lokomotifidir. Sektörel baz olarak yeni bir sanayi sitesini bekliyoruz. Bu sektörel bazda ki sanayi sitesinin içerisinde yaklaşık elliye yakın iş yerleri var. Ekonomiyi canlandırmak için üçüncü bir sanayi sitesi bizim olmazsa olmazımızdır.