YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 14:06   Güncelleme : 07-09-2021 21:33

Kiralarda Fiyat Arttı!

Kiralarda Fiyat Arttı!

ÖZEL HABER

ESMA YILDIRIM

  Elazığ’da kira fiyatlarında ki artış, kiralık daire bulunmasında yaşanan sıkıntıdan kaynaklandığı belirtildi. Yüz yüze eğitimin başlaması, üniversite öğrencilerin dönüşü ve en çokta Elazığ’da yaşanan deprem sonrası kiraların artışını etkilediğini belirten Emlakçılar Dernek Başkanı Hakan Albayrak “ Depremin ardından kiralarda yaşanan artış konut bulunmasında ki sıkıntıdan kaynaklandı. TOKİ’nin konutları yapmasının ardından sonra, düşüş bekliyorduk ancak bu düşüş olmadı.” dedi

24 Ocak depreminden sonra kira fiyatlarında yüzde 70-80 civarında bir zam yaşandığını aktaran emlakçılar dernek başkanı Hakan Albayrak, depremde hasar alan binalarımızın yıkımı devam ediyor. Yıkılacak birçok bina da olduğu için vatandaşlarımız TOKİ tarafından yapılan ve kuralar sonucu kendilerine çıkan evlerine taşınıyorlar. Bu yüzden şu an da kiralar yüksek. Ama kısa bir sürede bu kira fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyoruz ”ifadelerini kullandı.

Depremden Sonra Kiralarda Artış Yaşandı

Emlakçılar Dernek Başkanı Hakan Albayrak, ”Depremden sonra kira fiyatlarında yüzde 80 ile yüzde 70 civarında bir zam yaşandı. Âmâ daha sonra yavaş yavaş fiyatlarda bir düşüşe geçildi. Bizler emlakçı olarak TOKİ’lerin bitmesini bekliyorduk. Fakat TOKİ’lerin bittiği süre zarfında da eski binalarımız şimdi de yıkılıyor. Bu durum da kiralık daire ihtiyacı yaşanıyor. Eğer bu eski binaların hepsi birlikte yıkılmış olsaydı bu artan fiyatlarda da düşüş yaşanacaktı. Âmâ şu anda yıkılacak birçok bina olduğu için otomatik olarak vatandaşlarda çıkan binalara taşınıyorlar.Bu sebepten dolayı bu sene kiralar yüksek. İnşallah kısa bir zaman içerisinde bu artan kira fiyatlarının düşeceğini umuyoruz. Vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek 3+1 konutlar, ailelere göre idealdir. Bazı vatandaşlarımız 4+1 veya 5+1 daireler istiyorlar. Tabi bu dairelerin fiyatları diğerlerine göre daha da fazla oluyor. Bize göre en ideal daire 3+1’dir.Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında gerçekten büyük kira artışları oldu. Bu durumun tek nedeni dairelerin olmamasıydı. Çünkü eski binalar hala yıkılmaya devam ediyor. Bu durumda da vatandaşlarımız kendilerine çıkan evlere taşınıyorlar. Elâzığ’da yüzde 30 civarında konutlarda eksiğimiz var. Çünkü gezdiğimiz zaman her mahalleden nereden baksanız 15-20 oranında yıkılan binalar var. Yıkılan binalarda tabiki de bir an önce yapılmayı bekliyor dedi.

Bu Yıl Ev Stokları Fazla

Bu yıl ev stoklarının fazla olduğunu belirten Albayrak,”Geçen yıl ile bu yıl ki ev stoklarını karşılaştırdığımız da, geçen yıl ev stoku yoktu. Çünkü daireler ya satıldı ya da kiralara verildi. Âmâ bu sene müteahhitler ve TOKİ’de yaptığı için ev stoku daha fazla. Geçen seneye oranla yüzde 15 oranında ev stoku yaşandı. Şu an da vatandaşlarımızın ev talebi oldukça fazla. Âmâ artan faizlerden dolayı vatandaşlarımız bu konuda geri çekiliyorlar. Eğer faiz oranları düşerse biz inanıyoruz ki Elazığ’da ev alma konusunda bir patlama yaşanır.Bizler vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz. Çünkü bir deprem yaşadık. Onlarca vatandaşımızın evleri yıkıldı, evsiz kaldılar. Onlar depremden dolayı mağdurlar.Artık bir mağduriyet yaşamamaları için kira fiyatlarının düşürülmesini istiyoruz ”ifadelerine değindi.