YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 09:31   Güncelleme : 08-09-2021 09:31

Prof.Dr. Göktaş: Kontenjanımızın Yüzde 81,8’i Doldu

Prof.Dr. Göktaş: Kontenjanımızın Yüzde 81,8’i Doldu

İrfan ARSLAN

Fırat Üniversiteni tercih eden öğrencilerin kesin kayıt işlemleri sürüyor. 6 Eylül de başlayan kesin kayıtlarda 5970 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Rektör Prof.Dr. Fahrettin Göktaş; “10 Eylül’e kadar kayıtlar devam edecek. Ancak bu yıl kayıtlar Covid-19 ile mücadele kapsamından dolayı elektronik ortamdan yapıldığı için Fırat Üniversitesini tercih eden öğrencilerimizin önemli bir bölümü kayıtlarını yaptırmış durumda” dedi.

Fırat Üniversitesinde kesin kayıtların tamamlanmasının ardından boş kalan kontenjanları YÖK’e bildireceklerini belirten Rektör Prof.Dr. Fahrettin Göktaş şunları söyledi.

“  Kesin kayıtlarda Fırat Üniversitemize 7700 öğrenci bekliyorduk. 6 bin öğrenci tercihini yapmış ve 5970 öğrencimiz kayıtlarını tamamlamış durumda Bu kontenjanımızın yüzde 81,1’netekabul ediyor. 10 Eylül’den sonra ek kontenjanlara kayıt için boşta kalan kontenjanımızı YÖK’e bildirecek ve YÖK’ün yapacağı değerlendirmenin ardından belirlenecek tarihler arasında ek kontenjan kayıtlarını yapacağız. Bu kayıtlarda YÖK’ün baraj puanında yaptığı indirim nedeniyle düşük puan alan öğrencilerimizde tercihlerini yapacaklar. Beklentimiz bu kayıt döneminin sonucunda Üniversitemizin bu yıl yüzde 85 oranında kontenjanını doldurmuş olarak eğitim ve öğretime başlaması” dedi.

BAZI BÖLÜMLER TERCİH EDİLMİYOR

Ülkemizde ki birçok üniversite gibi Fırat Üniversitesinde de bazı bölümlerin öğrenciler tarafından artık tercih edilmediğini belirten Rektör Prof.Dr. Fahrettin Göktaş; “Üniversitemizin değişik fakültelerinde ki bazı bölümler tercih edilmemiş. Bunun çeşitli nedenleri var. Üniversitemiz de Teknoloji Bölümünde tercih yapılmamış, Mühendislik Bölümünde Kimya, Çevre, Mekatronik, Bio mühendislik bölümlerine artık tercih yapılmıyor.  Fen Fakültesinde Fizik ve İstatistik bölümlerine tercih yapılmamış.

Öğrenciler artık tercihlerini yaparken Devletin eleman alımında ki tanımlara bakıyorlar. Bu tanımlarda yer almayan meslekler için öğrencilerimizin tercihten uzaklaştıklarını görüyoruz. Doğal olarak öğrencilerimizde okudukları bölümleri bitirdiklerinde iş bulmanın garantisine bakıyorlar. Bu yüzden bu bölümlerimize bu yıl öğrencilerin tercih yapmadıklarını görüyoruz. Buna karşılık Üniversitemizde ki Sağlık bölümlerinin hemen hepsi yüzde yüz tercih edilerek kayıtlarının yapıldığını görüyoruz” dedi.

Yatırımlarımız sürüyor

Fırat Üniversitesinin gerek eğitim gerek verdiği hizmet noktasında kalitesini artırmaya yönelik olarak planladıklarını yatırımlarının da devam ettiğini belirten Rektör Prof.Dr. Fahrettin Göktaş; “Bilindiği gibi üniversitemizde bu yıl bazı yeni yatırımları başlattık. Bu yatırımlarımızdan ikisinin proje ve bütçe revizyonunu yapmıştık. Bu revizyonları ilgili birimlere sunduk. Gerekli görüşmelerimiz de devam ediyor. Bu iki projemizin de hayata geçirilmesi ile 2021 yılı için üniversitemizde planladığımız yatırımların tümünü hayata geçirmiş olacağız.

Fırat Üniversitesinin bölgede önemli bir eğitim kurumu olduğunu biliyoruz. Bu konumunu geliştirmek adına da planladığımız yatırımların hayata geçirilmesi bizi çok daha iyi noktalara taşıyacaktır. Bu yılın yatırmalarını tamamladıktan sonra 2022 yılı için planlamalarımıza başlayacağız. Tüm amacımız Üniversitemizi her alanda çok daha iyi bir yere taşımak. Bunun içinde gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.