YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 10:43   Güncelleme : 08-09-2021 10:50

Türkçeye Fransızcadan geçen destinasyon kelimesi, TDK'ye göre;'varılacak olan yer' anlamına geliyor.

Traktör kelimesi ise, genellikle tarla sürme, yük taşıma gibi işlerde kullanılan, arkasına römork takılabilen motorlu araç şeklinde tanımlanıyor.

Gelelim bu iki kavramın neden aynı yazı içerisinde kullanıldığına.

Önce destinasyon.

Özellikle, bir önceki valimiz Çetin Oktay Kaldırım döneminde şehir literatürüne girmiş bir kavram. North Face eşofmanlarıyla, hafta içi hafta sonu fark etmeksizin, dağ tepe dolaşan, keşfedilecek bir yer arayan, sürekli twit atan valimiz! Elazığ’ın turizm destinasyon merkezi olacağına inanmış, kentte turist akını kazandırmayı kendine şiar edinmiş, şair ruhlu mülki amirimiz; fakat heyhat bütün çalışmaları bir depremle alabora olmuş, kendi derdine düşmüş ilin en üst yöneticisi. Sonrası mı? Enkaz, TOKİ, AFAD…

O günlerde biri de çıkıp dememiş ki, ‘ sayın valim bence enerjini bu işlere harcama. Daha ayakları yere basan projelerle ilgilen.’ Diye. Buna biz de dâhiliz elbette. Özellikle ‘ne güzelsin Elazığ şiirini’ dinleyince bir hoş olmuyor değildi içimiz. Zaten sekiz köşe şapka, azıcıkta gakko edebiyatı bizi bizden almaya fazlasıyla yetiyordu da artıyordu bile. Ama çok zaman kaybettik bu dönemde hala fark etmişte değiliz sanırım. Zira Elazığ’ın turizm merkezlerinden, varılacak yerlerinden biri konumuna gelmesi için çok daha fazla ya kültür hazinesine ya da yaz turizm alanlarına sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Harput’umuz, Hazarımız güzel ama yerli ve yabancı turist akını için sizce yeterli hazineye sahip mi? Seviyoruz o başka!  Keşke enerjimizi daha verimli kullansaydık diye iç geçirmiyor da değiliz. Zaten o valimiz, Sakarya’ya gidince bu defa da ‘ne güzelsin Sakarya şirini yazmıştı! Her şeye rağmen elbette Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları yeni keşif olması nedeniyle bizleri oldukça heyecanlandırmıştı. Traktör kısmını anladınız sanırım. Geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf karesi yansıdı önce sosyal medyaya,  daha sonra gazete ve televizyonlara. Traktörle o bölgeye ulaşmaya çalışan yerli turistlerin çilesini anlatıyordu fotoğraf. Belli ki merak etmiş insanlar, o güzellikleri görmek için her türlü zorluğu göze almıştı. Ulaşım noktasında yaşanılan sıkıntıların medyaya yansımasıyla tartışmalar iyice alevlenmiş, ‘neden o güzelliklere sahip çıkılmıyor’ diye yaygara koparılmıştı. Haklıydılar elbette; ama az önce Elazığ valiliğinden konuyla alakalı bir açıklama geldi elimize. Açıklamada, o bölgenin Malatya’ya ait olduğu, ilimiz sınırları içerisinde yer almadığı belirtiliyordu bildiride. Yani özetle, ‘traktör bizim ama kanyonlar Malatya’nın’ ifadesi yer alıyordu açıklamada. Tartışma bundan sonra farklı bir boyutta cereyan edecek sanırım. Malatya ayıp sana! Yıl olmuş 2021 traktörle mi gidilir kanyonlara.