YEREL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 09:47   Güncelleme : 09-09-2021 09:54

Ak: Şehrin Desteğini Bekliyoruz

Ak: Şehrin Desteğini Bekliyoruz

İrfan ARSLAN

Harput’ta 1900’lü yıllarda yaşanan bir aşk hikâyesinden yola çıkarak yazılan Ahçik kitabının beyaz perdeye aktarılması için çalışma yapan Elazığ Ankara Kültür ve Tanıtma Vakfı ile EGE Elderfed, film ile ilgili toplantıyı Elazığ’da gerçekleştirdi. Dedeman Otelinde gerçekleştirilen Toplantıya, filmin çekimini yapacak olan firma, senarist, Kültür, Turizm, Tarih konusunda ki yetkililer ile Gazeteciler katıldı.

Toplantının açılışını yapan Ege Elderfed Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ak “ Biz bu konuda ki çalışmalarımızı yaklaşık olarak iki yıldır yaptığımız çalışmalar ile sürdürdük ve bugüne geldik. Burada hem çalışmalarımızı aktarmak hem de sonraki aşamalarda nelerin yapılması konusunda fikir teatisinde bulunmak ve yapılacak olan çalışmanın en mükemmel boyuta ulaşmasını amaçladık.

Bugünlerde Konya’da Mevlana filmi çekiliyor. Bu film için Konya 7’den 70’e kenetlenmiş durumda. Konya’da bu film için yeni platolar ve yeni bir Selçuklu sarayı kurulmuş durumda. Bizim de Ahçik filminde çekimlerde kullanacağımız Harput için, o yılları yansıtacak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunun içinde tüm Elazığ’ın ve Elazığlıların bu çalışmayı sahiplenmesini arzuluyoruz. Filmin çekiminin tamamlanması ve gösterime girmesinden sonra, filmden elde edilecek olan hâsılat’ın yarını filmi çekecek olan firmaya kalanını da biz bir fon kurarak Elazığ’da Eğitim için kullanacağız. Biz bu çalışmayı bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirmenin ardından çalışmalarımıza başladık” dedi.

İki YILLIK BİR ÇALIŞMA

Ege Elderfed Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ak, film ile ilgili farklı tarihlerde toplantılar yaptıklarını belirterek” Ankara Elazığ Kütür kütür ve Tanıtım Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ile birlikte bu filmi çekme konusunda birlikte hareket ediyoruz. Osman Sınav ile bir araya geldik kendisi de bu teklifimizi çok beğendi. Ahçik sadece film olmayacak, aynı zamanda Tehcir öncesi yaşananları ve Tehcir’e neden gelindiğini da anlatacak. Tabi ki burada asıl amacımız iki farklı toplum ve kültürün yüzyıllarca bir arada nasıl kardeşçe yaşadığını, farklı kültürlerin nasıl kaynaştığını ortaya koyacağız. Bu açıdan da film büyük önem taşıyor. Film 1915 yılından çok önemli bir kesiti beyaz perdeye yansıtacak olması nedeniyle de büyük önem taşıyor.

Biz bu çalışmaları iki yıla yakın bir zamanda yaptık. Şimdi senaryo yazımı, mikan belirleme, film platosunun oluşumu gibi çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalarda biz Konya örneğinde olduğu gibi, bu çalışmaya destek olmasını arzuluyoruz. Ülkemizde çok önemli Elazığlı firmalar şirketler var. Bunların desteği ile hem Harput’un eski haline dönmesine katkı sağlanmış olunacak hem de bu filmin çekimi için gerekli film platosu kurulmuş olacak. Film için sokaklara, çarşıya, okula, Harput evlerine ihtiyaç duyulacak. İnanıyorum ki bu beklentimiz olumlu karşılık bulacaktır” dedi.

Çelikezer “ Senaryo 2022 Yılı Yazına Hazır Olur”

Filmin senaryosunu yazan Senarist, Film yapımcısı Reşat Çelikezer  “ Biz bu filmin senaryosunu yazarken çok araştırma yaptık. Harput ile ilgili çok belge okudum. Filmi aşk üzerinden örecek ancak o gün yaşananları da filmin içine yansıtacağız. Tarihsel açıdan gerekli tahliller yapılacak ve senaryonun içinde yerini alacak. Bu çalışmalarımızı 2022 yılı yazına kadar tamamlamış olacağız. Burada önemli olan Harput’ta filmi çekeceğimiz mekânların oluşturulması. O günü yaşatacak sokaklar, gerekirse yeni bir kilise, okullar ve diğer mekânlar oluşmalı. Bunların yapılması ile birlikte biz firma olarak filmi tamamladığımız da çok rahatlıkla 30- 35 ülkeye pazarlayabiliriz. Bu durumda hem ülkemizin hem Elazığ ve Harput’un tanıtımı noktasında önemli olacaktır. Maalesef üzülerek belirteyim ki Avrupa’da halen Türkiye ile ilgili çok güzel bilgi yok. Avrupalı halen bizi Arap olarak biliyor. Çünkü Avrupalı tatil için ülkemize geliyor ve turist bölgeleri biliyor. Anadolu gezmediği için yaşamı, kültürü bilmiyor. İşte biz bu film ile Anadolu yaşamından bir kesiti dünya ile paylaşacağız. İki farklı kültürün inancın nasıl kardeşçe bir arada yaşadığını, Ahçik’in aşkı üzerinden perdeye yansıtacağız Dedi.

Toplantıya katılanlar film ile ilgili görüşlerini açıklayarak, filmin Elazığ ve Harput için özellikle tanıtım noktasında gerekli tanıtımı önemli bir çalışma olacağını belirttiler.