YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 09:35   Güncelleme : 10-09-2021 09:35

Karişit: Ek Binamız En Kısa Sürede Hizmete Alınacak

Karişit: Ek Binamız En Kısa Sürede Hizmete Alınacak

İrfan ARSLAN

  Adalet Bakanlığının Yaz kararnamesinde Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Ömer Karişit, Adalet Sarayında ki fiziki mekân sıkıntısına çözüm getirildiğini açıkladı. Başsavcı Karişit AFAD İl Müdürlüğünün boşalttığı binanın Adalet Bakanlığına devrinin yapıldığını ve buna da gerekli tamir ve tadilat çalışmalarına başlayacaklarını, bu çalışmanın tamamlanmasının ardından Adliye Sarayında ki bazı birimlerin buradan hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, görevine başlaması nedeniyle ziyarette bulunan Gazetemiz Haber Müdürü İrfan Arslan’a yaptığı özel açıklamalarda, Adalet Sarayında görev yapan Savcı ve Hâkimler ile mahkemeler ve personel sayısı hakkında bilgi verdi. Başsavcı Karişit “ Hepimizin ortak amacı en kısa sürede adaletin tecelli etmesidir. Çünkü geciken adalet adalet değildir.” Dedi

Elazığ Adliyemizde bir cumhuriyet başsavcı bir cumhuriyet başsavcıvekili, 31 cumhuriyet savcısı olmak üzere,33 savcı kadromuz var.41 tane hâkim,4 tane ağır ceza başkanı olmak üzere, 45 tane de adli yargı hâkimimiz var. Bir tane idare mahkememiz var. İdare mahkememiz de bir başkan,6 üye mevcuttur. Yargı mensubu kadrosu bu şekilde. Adliyemizde 4 tane ağır ceza mahkememiz var.7 tane askeri ceza mahkememiz vardı ancak yas kararnamesiyle nedeni sekizinci mahkememiz kurularak faaliyete geçti. Personel sayısı konusunda bir tane icra müdürümüz, on üç tane icra müdür yardımcılarımız var. Yeni icra müdürlüğü kapsamında, birden fazla icra müdürü tek bir daire de sonuçlandı. Şu anda Elazığ adliyesinde toplam personel sayımız 402’dir.bizim personel konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Bu sene içerisinde 8-10 civarında yine personel alındı. Bizde bu kararı bakanlığın onayına sunduk ve bir iki ay gibi süre içerisinde gelip başlayacaklar.

YENİ BİNAMIZ BİZLER İÇİN NEFES OLACAKTIR

Adliyemizin fiziki imkânlar olarak, adliyemiz gayet güzel ama kapasite yönünden baktığımız da kaldırmıyor. Dolayısıyla kapasite konusunda bir sıkışıklık yaşıyoruz. AFAD’ın eski binası bakanlık tarafından bize tahsis edildi. Bizler de AFAD’ın eski binasında tadilat çalışmaları için bakanlıktan ödenek istedik. İnşallah yakın zamanda tadilata başlayıp, bitirdikten sonra adliyedeki bir kısmı bölümlerimiz oraya taşınacaklar. Bu taşınma adliye için de iyi bir nefes olacak. Faaliyetlerimiz yargısal olarak devam etmektedir. Amacımız, her sene daha çok mevcut işi fazla bir şekilde bitirmek. Vatandaşa en kısa zamanda adaleti daha kaliteli bir şekilde sunmak istiyoruz. Fakat işimiz adli olarak sürekli artıyor. Âmâ yaşadığımız pandemi sürecinden dolayı eskisi kadar aşırı bir yoğunluk yaşamıyoruz. Çünkü covıd-19’dan dolayı suç oranları da biraz düşüştü. Bu açıkçası bizler ve vatandaşlarımızın güvenliği için faydalı oldu. Âmâ kısıtlamaların esnetilmesi ile birlikte eskisi gibi olmaya başladı. Hâkim ve savcı kadromuz çok iyi, inşallah gelecek yıllarda vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler sunmak için bu konuda kararlıyız.

ADLİ KARARLAR HIZLI VE DOĞRU VERİLMELİDİR

Adliyedeki Mahkemelerimizde dosyalarda gelen ve çıkan iş oranı gayet iyi. Ancak biz bu durumla yetinmiyoruz. Çünkü vatandaşa daha çabuk ve güzel adalet sağlamak istiyoruz geç kalınan adalet, adalet değildir. Zaten yargıda hedef süreleri diye bir kavram var. Bununla ilgili yönetmelikte çıktı. Yani bir cumhuriyet başsavcısının davanın veya soruşturmanın türüne göre, ne kadar zamanda dosyayı karara bağlaması hususunda yönetmeliğe alındı. Hatta son zamanlarda hâkimler savcı kurulundan çıkan bir ilke kararında, bundan sonra hâkim ve savcıların yargıdaki hedef sürelerine uyma ve uyulması konusundaki başarıları terfide etki edecek. Hiçbir savcımızın veya hâkimimizin terfi kaygısıyla hareket edeceğini düşünmeyiz. Bunu istemeyiz ve yapmayız. Ama karar verilirken dosyanın delillerini tam toplamadan karar asla verilmez. Kararda hem hızlı olunacak hem de doğru karar verilecek. Önemli olan ilk verilen kararı doğru vermektedir. Çünkü yaptığımız adalet kısa bir zamanda amacına ulaşıyor.

“UYAP GURUR KAYNAĞIMIZ”

UYAP, Türkiye’de Avrupa’da gerçekten örnek alınan bir sistemdir. Yani bizim yargımızın, adalet bakanlığımızın en iyi çalışmalarından bir tanesidir. UYAP hiçbir zaman durağan değil sürekli ilerleyen ve kendini geliştiren bir sistem. Artık biz UYAP’sız bir yargı düşünemiyoruz.  UYAP hâkimlerin savcıların ve hepimizin eli kolu oldu. Yargı için çok büyük bir şanstır. Türkiye bunu gerçekten başardı. Dışarı ülkelerden adalet bakanlığına gelip UYAP’I örnek alıyorlar. UYAP bizim gurur kaynağımızdır.