YEREL
Giriş Tarihi : 11-09-2021 11:45   Güncelleme : 11-09-2021 11:45

Malatya Valiliğinin Hayali Gerçek Mi Oluyor?

Malatya Valiliğinin Hayali Gerçek Mi Oluyor?

İrfan ARSLAN

2019 Yılın da Elazığ Vali Çetin Oktay Kaldırım tarafından bulunan Baskil ilçesinde ki  Karaleylek  ve Saklıkapı Kanyonları daha sonra  Malatya  Valisi  Aydın Baruş tarafından  kanyonların Malatya sınırları içinde olduğu açıklanmış bu açıklama ilimizde büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. 

Geçtiğimiz haftalarda Baskil ilçesine Kanyonları gezmek üzere gelen bir grup turisti taşıyan Otobüs, kanyonlara giden 7.5 Km’ lik yolun stabilize olması nedeniyle otobüsün bu yoldan gidemeyeceği açıklaması üzerine bölgedeki köylüler gelen turist kafilesini Traktör öle kanyonlara götürüp gezmelerini sağlamışlardı. Bu taşıma sırasında fotoğrafları çekip Baskilli Vehbi Genç bu fotoları basınla paylaşmıştı. Elazığ Basını da bu konunun ilin turizmini olumsuz etkileyeceğini ve stabilize olan yolun asfaltlanmasının turizm açısından önemli olduğunu belirtmişti. Ancak bu haber ve fotoların kamuoyu ile paylaşılmasının ardından gariplikler zinciri yaşanmaya başlandı.

Elazığ Valiliği “ Doğrusunu Bilelim” başlığı altında yaptığı açıklamada “Yapılan araştırmalar sonucunda haberde yer alan mevkiinin ilimiz sınırları içerisinde olmayıp, Malatya ili Arguvan ilçesine bağlı Deregezen ve Çiflikköy mevkii olduğu tespit edilmiştir. Elazığ’dan Saklıkapı Kanyonu ve Karaleylek Kanyonuna ulaşım Elazığ-Baskil Karayolu güzergâhında sağlanmaktadır. Baskil ilçesinden sonra Hüyük Köyü ve Kumlutarla köyü güzergâhından devam edilerek Hüyük Köy’de konuşlanan iskeleden tekne vasıtasıyla Karaleylek Kanyonuna ulaşılır. Saklıkapı Kanyon çıkışına ulaşım sağlamak için kanyon yürüyüşü yapılabilir. Kanyonlara ulaşım Fırat Nehri üzerinden teknelerle sağlanmaktadır.”

Valilik tarafından yapılan açıklamada kanyonları Malatya’ya bağladı. Bu fotoğrafların çekildiği yerin, daha sonra Jandarma tarafından taşımacılığı yapan Mehmet Genç’e kesilen ceza tutanağında Malatya değil Baskil olduğu tescil edildi.

Elazığ Valiliği Baskil’de ki kanyonlar ile ilgili olarak yaptığı paylaşımın ardından Malatya da ki Basın kuruluşları yaptıkları yayınlarda “ Vali Aydın Baruş’un 2019 yılında yaptığı açıklamaya tepki gösterilmişti. Ancak Elazığ Valiliğinin son yaptığı açıklamanın ardından Vali Baruş’un hayali olarak bu kanyonları Malatya Turizmine kazandırma adına gerekli çalışmaları yapması bekleniyor” denilmeye başlandı.

Valilikten Yeni Bir Açıklama Bekleniyor

Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ın il dışında olduğu bir süreç içinde yapılan bu paylaşım büyük bir tepkiyle karşılanmış ve fotoları çeken Vahbi Genç Gazetemiz Haber Müdürü İrfan Arslan’a yaptığı açıklamada  “ Bu konuda büyük bir ihtimalle Valilik yanlış bilgilendirilmiş. Fotoları ben çektim. Burası Baskil. Kanyonlar ilimiz ve ilçemiz adına büyük önem taşıyor. Geçmişte ulusal basında haberleri çıktı Atlas Dergisi kanyonları kapak fotoğrafı olarak kullandı. Bu konuda yapılan yanlışların düzeltilmesini bekliyoruz dedi.

Vali Erkaya Yırık’ın da görevine başlamasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.