YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 18:36   Güncelleme : 13-09-2021 18:53

Bölgesel Kalkınma Modelinde Elazığ Anlatıldı

Bölgesel Kalkınma Modelinde Elazığ Anlatıldı

ESMA YILDIRIM

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl başkanlığı tarafından gerçekleştirilen toplantıda, Bölgesel Kalkınmada Elazığ modeli basın mensuplarına anlatıldı.

Yeniden Refah Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ahmet Akman, Elazığ’da tarım oranında bir düşüş yaşandığını aktararak, bu yaşanan durumun Elazığ siyasetçilerinin, yerel yöneticilerinin, ve STK’larının bir önlem alması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca EBEGEM projesini ürettiklerini ifade eden Akman, Elazığ’ın nitelikli müteşebbisini hareketlendirmek amacıyla yaptıklarını fakat belediyenin bu projeyi bir sertifikasyon haline getirdiğini ifade etti.

Artık Elazığ Tarım Ve Hayvancılıktan Uzaklaşmış

Ahmet Akman açıklamasında,“Elazığ’ın 2020 tarakamı 1 milyon 250 bin 648 megavat enerji tüketiyor. Peki ne kadar çıkarıyor 294 bin 300. Yani yüzde 25 tüketiyor. Bu Elazığ için gerçekten kabul edilebilir bir rakam değil. Peki bu enerji nerede kullanılıyor? Meskenler, ticarethane devlet dairelerinde. Aslında verimsiz bir alanda kullanıyoruz. Tarım yüzde 49’dan 29’a inmiş. Bu Elazığ’ın, şu anda Elazığ siyasetçilerinin Elazığ’ın yerel yöneticilerinin, STK’larının önüne alıp ağlamaları gereken bir durum. Çünkü bu şu demek ‘artık Elazığ tarım ve hayvancılıktan uzaklaşmış’ demek. Peki bizim toplumun hafızasında sanayicilik ve müteşebbislik var mı? O zaman bunun tarihsel sürecine bakmamız lazım. Harput dokuma ve giyim sanayi ipekçilikte gerçekten Nuri Orhan Hoca’mızın yapmış olduğu bir çalışmayla; Elazığ EBEGEM projesini biz beraber ürettik. Biz aslında Elazığ’ın nitelikli müteşebbisini hareketlendirmekti. Ama şu anda belediye onu bir sertifikasyon haline getirdi, gerçekten kötü bir sonuç oldu” ifadelerini kullandı.