YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 16:07   Güncelleme : 14-09-2021 16:07

HANİ PROJENİN GARANTİSİ SENDİN BAŞKAN!

HANİ PROJENİN GARANTİSİ SENDİN BAŞKAN!

ÖZEL HABER

ESMA YILDIRIM-METİN EROL

Abdullahpaşa Mahallesi’nde yapılacağına dair söz verilen kentsel dönüşüm çalışmasında belirsizlik devam ediyor. 24 Ocakta meydana gelen Elazığ depreminden hemen sonra yapımına başlanacağına dair açıklama yapılan kentsel dönüşüm çalışmasının bir türlü başlamaması akıllarda soru işareti bıraktı. Özellikle Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ‘bu projenin garantisi benim’ diye taahhütte bulunduğu; ama iki yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunmaması tepkilere neden oluyor.

Daha güvenli ve konforlu bir evde yaşam hayaliyle evlerini boşaltan ve yıkımı için izin veren vatandaşların büyük bir kısmı ya akrabalarının yanında ya da kirada oturuyor. Artık taahhüt edilen koşullarda binalarının yapılacağına inanmayan Abdullahpaşa Batı Sitesi Sakinleri, ‘bari binamızın enkazını kaldırın. Demirini aldınız gittiniz. Hafriyat yerde kaldı. Unutmayalım diye mi yapıyorsunuz,’ diyor. Çareyi TOKİ ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’da arayan vatandaşlar, haklarını sonuna kadar aramakta kararlı.

Batı sitesi Camii Avlusunda gazetemize açıklamalarda bulunan ada temsilcileri, yaşanılan süreci anlattı.

BAŞKAN BİZE SÖZ HAKKI HİÇ VERMEDİ!

Abdullahpaşa’da, binaları yıkılan30’ a yakın ada temsilcilerinden Zeki Akılotu olayı şu sözlerle özetledi: ‘’Biz  Abdullahpaşa mahalle sakinleri olarak, depremde evlerimiz yıkıldı. Kentsel dönüşüm adı altında evlerimizi yapacaklarını söylediler. Belediye Başkanı, kendi isteğiyle yapacağını ifade etti bize. Çevre şehircilik bakanı Murat Kurum’da Abdullahpaşa mahallesine gelerek incelemede bulundu. Bizde sıkıntılarımızı ona söylemek için bulunduğu alana gittik. Fakat bize söz hakkı vermedi. Bakanımız bizlere ‘Abdullahpaşa’da ki alanı kentsel dönüşüm alanı ilan ettik’ dedi. Bu arsaları milli emlaktan aldıktan sonra belediyeye devredecekti. Kentsel dönüşüm olduğundan dolayı geri ödemesi 10 yıldır dediler. Geri ödemesi için uğraşacaklarını söyleyip TOKİ’nin kullandığı kredi sistemi çıkaracaklardı. Bana hiç söz hakkı vermediler. TOKİ müdürü gelip bizim derdimizi sordu.  Adresimizi ve ismimizi aldılar fakat hiçbir şekilde geri dönmediler.’’

Ada sözcüsü Zeki Akılotu, mağdur olan kesimin bir kısmının konteyner kentlerde, kiminin akrabalarının yanında ve bir kısmının da kirada oturduğunu kaydetti. 18 ay boyunca hiçbir ilerleme yaşanmadığını aktaran Akılotu, ‘’ yapamadıkları işi kendilerine söylediklerimizde bir de kızıyorlar’’ dedi.

Zeki Akılotu konuşmasına şöyle devam etti: ‘’Belediye başkanından defalarca randevu istedim; ama hiç geri dönüş yapılmadı. 2 bin kişinin mağdur olduğunu belediye başkanına söyledik. En sonunda şahin Şerifoğulları mahalleye gelerek anlaştıklarını söyleyip yüksek miktarda para istediler bizden. Fakat bizim istenilen parayı ödeme gücümüz yok ki! Hem binamız yıkıldı! Hem arsamız elimizden alınmak isteniyor! Hem de para vereceksiniz diyorlar! Bizim faydamıza olacak diye söylenen taahhüt, zararımıza oldu. ‘’

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın kendilerine, ‘parayı ödeyemezseniz arsayı bana satın’ dediğini aktaran Akılotu, bu kelimenin, bir başkanın söylememesi gereken türden bir kelime olduğunu kaydederek: ‘’ Benim arsamı benim elimden almak istiyor. Bu işi sözde bizim faydamıza sağlayacağını söylemişti. Belediye bu işin en başından belli içindedir. Bizim artık sesimizin duyulmasını istiyoruz. Bizim tek istediğimiz ihalelerde, ihale şartlarını hiç bilmeden belediyeye gidip toplantı salonunda bekleyerek ihalenin nasıl yapılacağını, içinde neler olduğunu öğrenmek istedik. Âmâ ihalenin yasak olduğunu söylediler. İhale yasak olamaz!’’ şeklinde konuştu.

OYUNUN KURALINI BAŞKAN KOYDU, KURALI YİNE O BOZDU!

Bir başka da temsilcisi Aladdin Özdemir ise, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın kendilerinden ne istediyse yaptıklarını aktardı. Özdemir, ‘’ kentsel dönüşüm için gereken işi ilk siz tamamladınız. Hemen ihale yapacağım. Bu iş herkese örnek olacak’’ dediğini vurguladı.

Arsanın üzerine dükkânlarında kendisine kalacağını aktaran Alaattin Özdemir, ‘hem dükkân, hem arsa kendisinde kalıyor. Bunun üzerine bizden 180 bin lira para istiyor.’’ İfadesini kullandı.

Oyunun kuralını belediye başkanının yazdığını söylenen Özdemir, ‘’ biz kurala uyduk. Oyunu bozan yine kendisi oldu.’’

BELEDİYE BAŞKANI DEMEK BİR KENTİN BABASI DEMEK

Batı sitesi sakinlerinden Nurettin Saylan ise bir türlü başlanamayan Abdullahpaşa Kentsel Dönüşüm süreci için şunları söyledi: ‘’ Belediye başkanı bizden ne istediyse yaptık. Tüm evrakları ona götürdük. Bize proje çizdiğini söyledi ve bizde kabul ettik. Fazlasıyla istediğini verdik. Biz mağduruyuz. Bize yaptığı evleri bedavaya yapmıyor zaten. Yapılan evlere de ev demeye şahit lazım.24 Ocak depreminin üzerinden neredeyse 2 yıl olacak ama hiçbir yol alınmadı. Bizden istedikleri para! Bütçesi yetmeyenler ne yapacak peki? Bunları düşünmüyorlar. Emeklilerin aldığı aylık belli! Biz borcumuzun eriyiz. Âmâ bu parayı zamana yayacaklar. Belediye başkanı demek bir kentin babası demektir. Belediye başkanının bunun bilincinde olması gerekiyor. Bizi sadece oyalıyor. Depremden dolayı mağduruz yani biz nereye gidelim ki artık sıkıntımıza çözüm bulunsun? Mahalle sakinleri olarak sesimizin duyulmasını istiyoruz ”ifadelerini kullandı.

18 AYDIR BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI

Batı sitesi sözcüsü Mustafa Türkoğlu, ise zamanında yapılmış olsaydı, daha az masrafla sürecin tamamlanma imkanının olacağını kaydetti. Türkoğlu, şunları aktardı: ‘’Çevre şehircilik belediyenin gelirleri kesildi diye belediyeye 110 bin metrekare arsa verdi. Bizim istediğimiz deprem mağdurları olarak devletimizin bize verdiği söz var. Biz devletimiz için her türlü mücadeleyi vermişiz. Biz sadece diyoruz ki belediye başkanımız bize bir söz verdi. Siz karışmayın burayı biz yapacağız. Hepimiz bu söze güvendik fakat 18 aydır bir çivi bile çakılmadı. Yapılan masraflar belediye tarafından bize yük binildi. Eğer zamanında yapılsaydı daha ucuza anlaşmamızı yapacaktık. Biz suçlu aramıyoruz fakat yapılacak binalar 8 kat olursa bu mağduriyetimiz giderilerek vatandaşlarla sevinecek.’’