YEREL
Giriş Tarihi : 20-06-2017 11:51   Güncelleme : 20-06-2017 11:51

RAMAZAN AYININ GÖZDESİ “HARPUT”

RAMAZAN AYININ GÖZDESİ “HARPUT”

 

RAMAZAN AYININ GÖZDESİ “HARPUT”

Neslihan ÇARIKÇI / 1834 yılında, Reşid Mehmet Paşa tarafından kurulan Harput, 1085 yılında Çubukoğulları tarafından fethedilerek Türk hâkimiyetine girmiştir. Parlakbir tarihi geçmişe sahip olan Harput, bugün yine en çok tercih edilen mekânlarımızdan biri olma özelliğini devam ettiriyor.
Harput yerleşim alanı, bir açık hava müzesi gibidir. Müzesi, kalesi, türbeleri, camileri, kilisesi, eğri minaresi ve Buzluk Mağarası’yla bir turizm merkezidir.Manevi özelliğiyle de farklı bir yeri olan Harput her sınav döneminde her sıkıntılı, stresli halimizle huzur bulmak için gittiğimiz çok değerli bir mekândır.Teravih namazlarıyla da camilerde yoğunluk yaşanan Harput, maneviyatın en üst seviyelerde yaşandığı tarihi değerimizdir.
Özellikle yaz aylarında da Elazığlıların akın ettiği Harput, serin ve temiz havasıyla en gözde yerleşim yeri özelliğini koruyor.Elâzığ’da havaların ısınmasıyla birlikte dört duvar arasında sıkılan vatandaşlar Harput’a çıkıp soluklanıyor. Hafta sonları ilginin arttığı Harput misafirlerini ağırlıyor.Tarihi ve mistik özelliğiyle hemen her kesimin ilgisini çeken Harput hem Ramazan hem de havaların sıcak olması nedeniyle tercih edilen mekânlar arasında yerini aldı. İftarını Harput’ta yapan vatandaşlar hem temiz havanın hem de piknik yapmanın mutluluğunu yaşadılar. Özellikle çocuklar dinlenme alanlarında doyasıya oyun oynayarak temiz havanın tadını çıkardılar.

ESNAF MEMNUN

Vatandaşın Harput’u tercih etmesi Harput esnafını sevindiriyor. Harput esnafı, "Harput yaz aylarında tercih ediliyor. İşlerimiz ve kazancımız artıyor. Bu kalabalıktan memnunuz. Elazığ için çok önemli bir miras olan Harput gerektiği kadar değer görmüyor. Elazığlılar Harput’a sahip çıksınlar. Kış aylarında sadece cenazelerini defnettikleri yer olarak görmesinler" şeklinde konuştu.
Tarihi özelliğiyle Elâzığ’ın gözbebeği Harput’undaha çok önem verilmesi gereken bir mekân olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Elazığ Belediyesi’nin temizlik açısından daha fazla özen göstermesini istiyoruz. Tabi vatandaşlarımızın da bu tarihi mekânı kullanırken dikkatli ve temiz bir şekilde kullanmalarını istiyoruz” şeklinde ifade ettiler.