Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 14-08-2017 12:19   Güncelleme : 14-08-2017 12:19

DOST MECLİSİ TOPLANTISINA SERTAÇ YILMAZ KONUK OLDU

DOST MECLİSİ TOPLANTISINA SERTAÇ YILMAZ KONUK OLDU

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Elazığ Şubesi Geleneksel Dost Meclisi Toplantısı MÜSİAD üyesi Dünya Kuyumculuk sahibi Servet Özdemir’in bahçesinde gerçekleştirdi. Dost Meclisi Toplantısı’na TKDK İl Koordinatör Vekili Sertaç Yılmaz konuk oldu. MÜSİAD üyelerine, IPARD2’nin 2.çağrı dönemi ile alakalı bilgiler verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, “Davetimizi kırmayıp toplantımıza teşrifte bulunan Sertaç Bey’e teşekkür ediyorum. TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü gerçekten ilimiz için çok başarılı çalışmalara imza atıyor. Bu başarıların devam edeceğine gönülden inanıyoruz. Ayrıca 42 il arasında birinci olmanız da gurur verici bir başarıdır” dedi.

TKDK İl Koordinatör Vekili Yılmaz ise, IPARD2’de proje üreten kişilerin sadece birinci çağrı döneminde beklenen başvurunun dokuz katı üzerinde olduğunu belirterek, bu nedenle hibe verilecek projelere daha ciddi kriterler konulduğunu hatırlattı. IPARD 2 döneminin 12 Haziran 28 Eylül arasında 2. Çağrı döneminde olduğunu da vurgulayan Yılmaz, IPARD2 1. çağrı döneminde güzel bir başarı yakaladıklarını ve 42 il arasında en çok proje onaylatan il olduklarını ifade etti. “63 projemiz onaylandı ve bu projelere 60 milyon TL hibe verildi. Bu anlamda proje sunan tüm girişimcilere teşekkür ederim” diyen Yılmaz, 2. çağrı döneminde proje üretenlerin fazla olması gerektiğini vurguladı. IPARD1 programında en çok tavuk besicilerini imkân tanınmıştı. “IPARD2 programında bunu değiştirmeyi planlıyordunuz? Bunu değiştirebildiniz mi?” sorumuzu yanıtlayan Yılmaz, “Kesinlikle bunu değiştirdik. İlimize daha fazla katma değer sunacak projelerin hayata geçmesini istiyoruz. 63 projenin sadece 17’si tavuk besicilerine hak tanındı o da daha modernizasyon içeren projelerden oluştu” dedi. IPARD 2 projesi kapsamında gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılığınızın söz konusu olacağını da aktarmıştınız peki 63 proje içersinde kabataslak bir ortalama verseniz projelerin yüzde kaçı genç girişimcilere ve kadın girişimcilere aittir. Dememiz üzerine de Yılmaz, “Onaylanan projelerin proje sahiplerinin yüzde 80’ni 40 yaşın altında gençlerden oluşuyor. 63 projenin yarısı da kadın girişimcilerimize ait. IPARD2 2. çağrı döneminde bu yüzdelerin daha fazla artacağını düşünüyoruz” diyerek genç ve kadın girişimcilere bir nevi umut verdi. IPARD2 ‘nin 2. çağrı döneminde hangi sektörlere ağırlık vereceklerine de aktaran Yılmaz, “Et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik projeler bekleniyor. Bütçe var ancak proje sayımızın bu anlamda çok yüksek olacağını düşünmüyorum. 122 milyon Euro’luk Avrupa Birliği’nin bir proje desteği söz konusu olacak. Reddedilme çok az olur diye düşünüyorum. Çünkü bunlar büyük yatırımlar girişimciler için son derece güzel bir fırsat çünkü 3milyon Euro kadar destek hakkımız var. Sürekli İş adamların bulunduğu STK’larla da görüşüyoruz. Böylesi yatırımlar kentimizde çok ciddi bir istihdam alanı oluşturacağını biliyoruz. Bunun için 2.çağrı dönemimizi çok önemsiyoruz. Böylesi projelere imza atacak girişimcileri de ziyaret etmeyi ihmal etmiyoruz. Eylül 28’inden sonra değerlendirme dönemiz başlayacak

IPARD2’nin ikinci çağrısı daha fazla endüstriyel projelere yer açılacağını aktaran Yılmaz,”Bizler yöresel ürünlerimizi de destekleyerek değerlerimizi ön plana çıkmasını istiyoruz. TKDK denildiğinde akla sadece kümes hayvancılığı gelmesini istemiyoruz” diyerek İlimizle özdeşleşen lezzetlerimizin ve ürünlerimizin tanıtımlarının ve pazarının son derece iyi bir şekilde yapılması gerektiğini aktararak sözlerini noktaladı.

Toplantı sonrasında MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, TKDK İl Koordinatör vekili Sertaç Yılmaz’a kendi adına dikilen fidan sertifikası takdim etti.