Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 29-08-2017 11:44   Güncelleme : 29-08-2017 11:44

4 BELDE BİRLEŞİP İLÇE OLSUN, ELAZIĞ KAZANSIN!

Yakınlık derecesinde adeta birbirlerine ‘yürüyüş’ mesafesinde olan Mollakendi, Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz beldelerinin sosyo ekonomik, sanayi, ticari konumu ve nüfus yoğunluğu açısından birleştirilip ilçe olması için siyasilere teklifte bulunuyoruz.

4 BELDE BİRLEŞİP İLÇE OLSUN, ELAZIĞ KAZANSIN!

İzzet TUMAY / Neslihan ÇARIKÇI

Ülkemizde son dönemde kapanma ile karşı karşıya olan beldelerin bulundukları kente verdiği zarar kamuoyu tarafından bilinirken, Elazığ’da dört beldenin birleşip bir ilçe olması durumunda Elazığ büyük kazanımlar elde edecek.

Elazığ’ın kazanımı adına büyük önem taşıyan bu dört beldenin birleştirilip ilçe olması konusunda özellikle siyasilere büyük görev düşerken, siyasilerin Elazığ için bu kadar önemli bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi bekleniyor.

 

BU SEVİNÇİ KHK İLE ARTVİN YAŞADI, NEDEN ELAZIĞ YAŞAMASIN?

 

Örnek olarak; Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Aksaray'ın Sultanhanı ile Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldeleri ilçe yapılmış, bu nedenle bu bölgede yaşayan insanlar büyük sevinç yaşamıştı. Bu sevinci Elazığ’ın da yaşaması adına Mollakendi, Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz beldelerinin de birleştirilip ilçe olmasını değerli Elazığ kamuoyunun ve yetkililerin takdirine sunuyoruz.

 

BU BELDELER BİRBİRLERİNE ‘YÜRÜYÜŞ’ MESAFESİNDE!

 

Yakınlık derecesinde adeta birbirlerine ‘yürüyüş’ mesafesinde olan Mollakendi, Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz beldeleri hem konumları hem de büyük potansiyelleri nedeniyle birleşip ilçe olmaları durumunda hem Elazığ hem de bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar büyük kazanımlar elde edecek, bazı işlemler için Elazığ merkeze gelmek zorunda kalmayacak, ilçe olması ve kaymakamlık kurulması ile birlikte her türlü işlerini zahmetsiz ve sıkıntısız bir şekilde çözme imkânına kavuşacaklar.

Türkiye’de kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde bazı beldelerin ilçe yapılması Elazığ’da da bu düşüncenin oluşmasına neden oldu. Mollakendi, Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz beldelerinin sosyo ekonomik, sanayi, ticari konumu ve nüfus yoğunluğu açısından birleştirilip ilçe olması için siyasilere HaberKent gazetesi olarak teklifte bulunuyoruz. Elazığ’ın bu dört beldesinin birleşmesi ve yeni bir ilçe olması durumunda; özelikle bu bölgede yaşayan insanlar büyük kolaylıklara kavuşacak. Havalimanı, hipodrom, cazibe merkezi kabul edilen Elâzığ Organize Sanayi Bölgesi gibi Elazığ’ın sanayi, ticaret ve sosyo ekonomik dengelerinin Mollakendi, Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz beldelerinde yer alması kamuoyu tarafından dört beldenin birleştirilip ilçe olması için ilimiz milletvekillerinden adım atılması bekleniyor.

Cazibe Merkezi ve 6. Bölge teşviklerinden faydalanılan Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nin bu beldelerde yer alması bölgeyi ticaret ve sanayi olarak ön plana çıkarıyor. Dolayısıyla bu beldelerin birleştirilmesi ve ilçe yapılması yatırımların yapılması ve hızlandırılması açısından önemli adımların atılması gerektiği fikrini ortaya çıkartıyor.

Türkiye’de göl manzaralı tek hipodromu olan Elazığ Yurtbaşı Hipodromu’nun bu beldelere yakın oluşu ve coğrafik olarak bu bölgenin Elazığ’da önemli bir yere sahip olması kamuoyu tarafından bu önemli beldelerin ilçe olması için büyük bir neden olarak düşünülüyor.

Bu dört beldenin birleşmesi ve ilçe olması durumunda yaklaşık 58-60 bin nüfusa sahip olması, büyük ve yaşanılabilir büyük bir ilçe olacağı düşüncesini pekiştirmektedir. Büyük tarım arazilerine sahip olan bu beldeler Elazığ ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Bu bölgenin ilçe olması durumunda Fırat Üniversitesi ileriki dönemlerde çalışmalar yaparak yeni eğitim kurumları inşa edebilecek ve bu Elazığ için önemli bir adım olacak. Sosyo ekonomik ve eğitim anlamında çok ciddi adımlar atılmış olacak.

Biz de Haberkent gazetesi olarak bu dört beldenin birleştirilip ilçe yapılması için ilimiz milletvekillerinin en kısa zamanda çalışmalar yaparak, adım atmalarını istiyoruz.

Haberkent Gazetesi olarak bu önemli konunun takipçisi olacağız.