Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 25-11-2014 21:08   Güncelleme : 25-11-2014 21:08

KADINA ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, kadınlar günü nedeniyle halk oyunları ve müzik dinletisinin yer aldığı bir program düzenlendi.

KADINA ŞİDDETİ ÖNLEME GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Şiddeti Önleme Günü dolayısıyla Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ve Elazığ İş Kadınları Derneği tarafından ortaklaşa hazırlanan program düzenlendi. Cezaevinde gerçekleştirilen programa Elazığ Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Belediye Başkan Vekili Mustafa Asım Nazırlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sefer Resuloğlu, Cezaevi Savcısı Cemalettin Şimşek, Elazığ İş Kadınları Derneği (Elikad) Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ve hükümlü kadınlar katıldı. Cezaevi Müdürü Raif Cora ve Elikad Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.
Ailenin toplumun temeli olduğunu belirten Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin de, "Siz nasıl bir aile modeli kurguluyorsanız ve nasıl bir aile modeli yaratmak istiyorsanız bunun şekli oluştukça da bir toplum oluşturuyorsanız ve aynı zamanda bir ülke vatandaşı oluşturuyorsunuz. Bu oluşum sırasında ailenin temel yapı taşı ise kadın unsurudur. Yani onu kurgulayan toplumun nezdinde şekil bulduğu gibi görüldüğü üzere kadın ailenin en değer görmesi gereken varlığıdır. İfade anlamına bakıldığı zaman kadına şiddetin önlenmesi günü, toplumda dikkat ederseniz erkeğe şiddetin önlenmesi günü diye bir gün yok. Böyle bir gün kutlanmıyor. Bu da kadının daha naif daha nazik ve narin oluşundan kaynaklanıyor. Aynı zamanda üstlendiği rollere bakıldığında da bir erkeği üstlenmiş olduğu rollerden çok daha farklı rolleri ve rol modellerini üstlendiğini görüyoruz. Evde önce bir iş sonra yine evde çocukları için bir anne ve eğer çalışıyor ise toplu emek veren bir birey fert. Siz bu üç görevi birden üstleniyorsunuz. Bununla da ters orantılı olarak bu naifliği ve nazikliğin vermiş olduğu biraz daha masumluk var üzerlerinde daha kibarlar daha nazik varlıklar. Şimdi biz tutuyoruz buna ters orantılı olarak bir de şiddet kavramını işliyoruz. Bu naif ve nazik olan insanlara karşı bunlara ters orantılı olan kavramlar olduğunu düşünüyorum ama bir şiddetin mağduru bir şiddetin öğreticisinin uygulayıcısı olarak bizimle beraberler. Şiddetin karşılığında şiddetin uygulayıcısı olarak bizimle beraber olmuşlar. Biz bunların hepsini kabul etmiyoruz ve bunları toptan hem Türk ananesi hem İslamın getirdiği şartlara riayet ederek baktığımızda bunların kabul edilebilir olmadığını görüyoruz. Kabul edilemeyeceğini anlıyoruz ve nasıl ki toplumun değer taşı aile ise temel yapı birimi aile ise bunun da temel değeri olan kadınlarımızla şiddeti bağdaştırmıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından tiyatro senaryosu yarışmasında dereceye giden hükümlülere ödül verildi. Halk oyunları ve müzik dinletisinin ardından program sona erdi.