Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 10-11-2017 13:47   Güncelleme : 10-11-2017 13:47

KEBAN’A YAPILACAK GRUP YOLLARI MESAFELERİ KISALTACAK

KEBAN’A YAPILACAK GRUP YOLLARI MESAFELERİ KISALTACAK

Neslihan ÇARIKÇI

Keban Belediyesi çalışmalarını artırarak sürdürmeye devam ediyor. Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, ilçenin ihtiyacı olan yol yapım işleri için İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’dan destek alacaklarını söyledi.

Başkan Atlı, “Keban Belediyemizin öncülüğünde, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı’nın maddi desteği ile yıllardan beri planı yapılan, yöre halkı tarafından yoğun şekilde talep edilen Dursunlu (Gogo Deresi) ile Zırkı grup köylerini birbirine bağlayacak olan 4 km’lik yolun yapımına başlıyoruz” dedi.

Atlı, yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: ”Yapılacak olan 4 km’lik yeni yol ile Keban-Göldere köyü 43 km’den, 22 km’ye, Keban-Akçatepe köyü 46 km’den 24 km’ye, Keban-Gökbelen köyü 40 km’den 25 km’ye, iniyor. Mevcut Dursunlu (Gogo Deresi) köy yolunun genişlemesi DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Belediyemize hibe edilen dozer ile yapılacaktır. Yolun etüt çalışmasını Elazığ İl Özel İdaresi teknik ekibi yapmıştır. Elazığ milletvekillerimiz, İl Genel Meclis üyelerimizin desteği ile de inşallah stabilize çalışması ve asfaltlaması yapılacaktır.

Yolda çalışacak olan iş makinasının aylık 6 bin TL’ye kiralaması yapılmıştır. İş makinasının tüm bakım ve masrafları yükleniciye aittir. Günlük ortalama 8 ile 10 saat çalışacak olan iş makinasının operatörlük hizmeti kiralama bedeline dâhildir. Yakıt idaremiz tarafından karşılanacaktır. Yolun zemin yapısı %60 sert toprak, %40 kayadır. Yapılacak olan yol 7 metre genişliğinde olacaktır. Yolda 2 iş makinası çalışacak 30 tonluk paletli ekskavatörün tüm harcaması Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı tarafından desteklenerek ödenecektir. Belediyemiz 20 tonluk iş makinasını yukarıda belirtilen şartlarda çalıştırarak hak edişleri ödenecektir. Yol yapımında İstanbul’daki Kebanlı işadamları ve STK’larda destekleyeceklerdir. Yol tamamlandıktan sonra faydalanacak diğer köylerimiz Üçpınar köyü, Koyunuşağı köyü, Acısu mezrası, Soğuk Su mezrası, Karahüseyin mezrası, Karaçor mezrası, Karabek mezrası, Tuzkaya mezrası ve Baskil ilçesine bağlı diğer köy ve mezralardır.
Mevcut olan yolları kullanan köy halkımız Elazığ’dan Göldere, Akçatepe, Gökbelen, Üçpınar, Koyunuşağı köylerine Baskil üzerinden 86 Km yol mesafe gitmekteydiler. Yapılacak olan bu yol ile Elazığ Göldere köyü mesafesi 86 km’den 66 km’ye inecek.”