Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 09-05-2018 10:07   Güncelleme : 09-05-2018 10:07

PROF. DR. KARATAY: SAHURDA KAHVALTI YAPIN

Ramazan ayında sıklıkla görülen baş ağrısının sebebinin susuzluk olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, tuzlu su tüketiminin vücudu dinç tutacağını ve ağrıların azalacağını söyledi.

PROF. DR. KARATAY:  SAHURDA KAHVALTI YAPIN

RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTACAKLARA TAVSİYELERDE BULUNAN PROF. DR. KARATAY:

SAHURDA KAHVALTI YAPIN

 

Ramazan ayında sıklıkla görülen baş ağrısının sebebinin susuzluk olduğunu belirten Prof. Dr. Karatay, tuzlu su tüketiminin vücudu dinç tutacağını ve ağrıların azalacağını söyledi.

 

İrfan ARSLAN

16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak olan Ramazan ayı öncesinde oruç tutacak vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Elazığlı bilim insanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın verdiği tavsiyeler tüm ezberlerinizi bozacak. Ramazan ayı boyunca sağlığınız ile ilgili endişeleri bir kenara bırakın ve Canan Karatay’a kulak verin. Geçtiğimiz hafta sonunda Elazığ'ı ziyaret eden ve bazı açılışlara katılan Prof. Dr. Karatay’ın ezberleri bozan Ramazan tavsiyeleri...

İftarda tuz tüketmenin faydalı olduğundan bahseden Prof. Dr. Karatay, insan vücudunun yüzde 60’ını kaplayan suyun tuzlu olduğunu, kaya tuzunun da aynı değerlere sahip olmasından dolayı sık sık tüketilmesi gerektiğini savundu. Karatay, iftar ile ilgili tavsiyelerinde paça çorbasını özellikle vurguladı.

Oruç tutarken sıklıkla görülen baş ağrısının sebebinin susuzluk olduğunu dile getiren Karatay, sadece suyun vücut için yeterli olmadığını belirtirken, tuzlu su tüketiminin gerekli olduğundan bahsetti. Tuzlu ayran da içilebileceğinden bahseden Karatay, tuzlu suyun vücudu dinç tuttuğunu ve gençleştirdiğini söyleyerek özellikle tuzlu su tüketimini önerdi.

 

'SAHURDA KAHVALTI YAPIN'

 

Katıldığı etkinlikte Ramazan ayı boyunca tüketilecek besinlerle ilgili açıklama yapan Karatay, sahurda kahvaltı yapılmasının daha sağlıklı olduğundan bahsetti. Karatay sözlerini şöyle sürdürdü: "Sahurda çok sağlıklı olan Karatay kahvaltısı olan 2-3 yumurta, yanında el ayası kadar beyaz peynir, beraberinde köfte olabilir. Tabi ekmek tüketilmeyecek. Bunun yerine, el büyüklüğünde bir parça ramazan pidesi olabilir. Pidenin içerisine bol miktarda köy tereyağı veya zeytinyağı konabilir. Ve bol bol şekersiz çay, süt ve ayran tüketilmeli."

Ramazan ayında bol bol su tüketilmesi gerektiğinden bahseden Karatay, gazlı ve şekerli içeceklerden de uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi. Tuz kullanımında kaya tuzunu öneren Karatay, çayın da şekersiz kullanılması gerektiğini savundu.