DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Selahaddin CANPOLAT
Selahaddin CANPOLAT
Giriş Tarihi : 25-09-2019 07:59

TOPLUM HASTALIĞI DÜNYEVİLEŞME...

Geçen hafta konum; Dostluk ve Arkadaşlık idi.

Yüzümüzü hangi yöne çevirsek, gördüğümüz maalesef İslam coğrafyasından yükselen acı ve ağıt ve duyduğumuz “AH” sesidir. Fakat Feryadı! Görürken görmez, duyarken duymaz hale geldik. Öldürülen insanların “imdat” çığlıkları gök kubbeyi inletirken bizim yüreklerimizi harekete neden geçiremiyor. Nasıl da değiştik? Şiddete bu kadarda nasıl alıştırıldık? Ve nasıl oldu da dört bir yanı islam dünyası ile çevrili olan Suriye’de Filistin'de Irak’ta, Doğu Türkistan’da Afrika’da… Ve bir çok islam ülkesinde bu denli insanlar katledilebildi? Zannımca nedeni şu;

Yok kardeşlerim yok, bizler konunun başlığı gibi DÜNYEVİLEŞEREK Yaşayan ölülere dönüştük ki sesimizi çıkaramıyoruz.

Ve gerçek şu; inanıyorum ki, toplum veya islam coğrafyası olarak bizden öncekilerin yaptığı hataların bedelini ödüyoruz. Bizden sonrakilerde maalesef bizim hatalarımızın bedelini ödeyecekler "Cennet mekan Erbakan hocamın dedigi gibi, (Elbet bu böyle gitmeez.)

Müslümanlar olarak görünürde inandığımızı iddia ederiz, namazlarımızı eda ederiz, konuştuğumuzda İslamın ilkelerinden dem vururuz, Fakat gerçek şu ki; duygu, düşünce ve davranış itibariyle DÜNYEVİLEŞME hastalığına toplum olarak yakalanmış durumdayız. Mesela Kanser yani ölümcül hastalıklara yakalanmamak için türlü türlü önlemler alırız, organik ürünler yeriz, spor yapıp zinde kalmaya büyük önem veririz, stresten uzak kalabilmek için dağlara yani doğaya köylerimize kendimizi  atarız. Belki de sırf sağlıklı kalalım diye de yerleşim olarak köylerimize de yerleşiriz.

Lakin DÜNYEVİLEŞME hastalığına karşı hiçbir önlem almadık veya alamadık rüya aleminde gezip duruyoruz. Hep bana rabbena Bana değmeyen yılan bin yaşasın.

Bu duygu ve düşüncelerle; Dünyevileşme hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve kişiyi bedenen değil ruhen de öldürür. İnsanlar geçmişleriyle kavga etmeye başlarlar, küçük menfaatler karşılığında kendilerini insan kılan ULVİ değerleri satılığa çıkarır ve bundan hiç çekinmezler.

Bizlere verilen her şey, yalnızca dünya hayatında yalan dünyanın bir süsüdür. Allah katında olan ise daha hayırlı ve daha süreklidir. Kuranda yazar büyüklerimiz alimlerimizde hep der ve anlatır. AKILLANMAYACAK'mısınız???

Dünyevileşme hastalığına kapılan insanlar dünyada  geçici olanı kalıcı olana tercih eder, vakitlerini, enerjilerini ve emeklerini boş bir avuntu peşinde tüketir. Hep kazandığımızı zannederiz. Varlıkları nesneleri putlaştırarak tek dünyalı bir varlık gibi hareket etmeye başlarız. Bunun da ötesinde DÜNYEVİLEŞMEK bizlerde vicdan körlüğü, zorbalık, zulme ve şiddete eğilim gibi bazı sorunların artmasına da neden ve sebep olur. Sahip olduğumuz imkanları kendimizden bilerek kişi veya kişiler olarak kibre kapılır ve bu imkanları kaybetme korkusu ile etrafımıza saldırmaya başlarız.

Günümüz Müslümanlarının en büyük sorunu eylem ve söylem uyuşmazlığıdır. Bir şeyin haram olduğunu her fırsatta dile getiren insanlarımız tutum ve davranışlarıyla bunun aksini sergilemekteler. Onlara sorduğumuzda bize israfın, torpilciliğin, faizin hakkaniyet ölçülerine riayet etmemenin haram olduğunu ifade edecek hatta bu konuda tavsiyelerde bulunmaya başlayacaklardır. Fakat davranışlarına baktığınızda bu temennilerden hiçbir eser olmadığını görüyoruz.

Şunu baştan kabul etmeliyiz ki, DÜNYEVİLEŞME manevi bir hastalıktır, bizler nasıl ki bedenini koruyabilmek için maddi önlemler alıyorsak bu hastalıktan kendini koruyabilmek için de manevi önlemler almalıyız. Hastalığın tedavisi için toplumun insanın, insanlığın inanç tutum ve davranışları arasında bir uzlaşmanın sağlanması şarttır. Gösteriş yapmanın israfın, dünyevileşmenin haram olduğunu belirten kişi bunu davranışlarına da yansıtabilmelidir. Yani bilgiye değil bilince, önce Ahlak, maneviyat ve yüksek şuura köklü bir değişime ihtiyacımız var. Bu maalesef en büyük bir gerçek bu gerçeklerden yola çıkarsak boyutları olarak DÜNYEVİLEŞME hastalığı bulaşmak için insan seçmez. Her insana bulaşabilir. Alime de cahile de bulaşabilir. Bu hastalık sadece cahillere bulaşır demek büyük bir yanlıştır. Din hizmetine yıllarını vermiş insanlara da bulaşabilir. Nefis terbiyesi ve manevi eğitim yolunda çok büyük mesafeler kat etmiş olan kimselere de bulaşabilir.

Bu hastalığın nasıl bulaştığını anlamak önemlidir. Bu hastalık öncelikle yaptığı güzel amellerin karşılığını “hemen” görme, dünyada iken görme arzusunun şiddetli olmasından kaynaklanır. İşte o zaman imtihanın en zor ve Çetin olanı başlar. Bu sebeple Nefsimiz gördüğü karşılıkla yetinmek ve mutlu olmak ister. Ahirette ki mutluluğu unutur.

Dünyevileşmenin ilk belirtileri nefsimizin bazı dünyevi lezzetlere Allah-ı zikretme zevkinin yerine geçecek şekilde alışması, ve bu zevklerin hayatımızda vazgeçilmez olması şeklinde başlar.

Dünyevileşmenin bir diğer belirtisi de dini eğitim kurumlarının, dini irşatların, dini bütün faaliyetlerin geleceğine olan inanç ve güvenin zayıflamasıdır. Bütün bu söylemler DÜNYEVİLEŞMENİN bir kimsede başladığını ve epeyce mesafe kat ettiğini gösteren söylemlerdir.

Din hizmetindeki şevk ve heyecanın kırılması da bir DÜNYEVİLEŞME belirtisidir. Mesleğe ilk atıldığı yıllarda çok güzel hutbe ve vaaz hazırlayan nice din görevlileri görüyoruz ki cemaatten uzak bu şevkleri kırılmış DÜNYEVİLEŞME onlarında bedenini sarmış Bir şey veremez duruma gelinilmiş. Cennet çok güzel ama çok ucuz değil. Cennet Allahu Teâlâ’nın bu dünya imtihanını kazanan gerçek müminlere ikramıdır. En mükemmel hayat orada. En güzel hayat orada. Allah bu ikramına çok önem veriyor, Kuran-ın her sahifesinde bu ikrama çok önem verdiğini gösteriyor. Bu ikram çok ucuz da değil, bir sıkıntı olacak, bir eziyet olacak. Çektiğimiz sıkıntıların da inancımızla ilgili bir “İMTİHAN ” tarafının olduğunu bilmeliyiz.

DÜNYEVİLEŞMENİN bir diğer belirtisi de devamlı takdir edilme arzusunu içimizde taşımamızdır. Nefis devamlı takdir edilmek ister, halbuki takdir edilme de dünyevi bir karşılıktır. En güzel takdir edecek olan Allahu Teâlâdır. İnsanlar takdir etse de bu takdirde VEFA yoktur. Çünkü bugün takdir ettiğini yarın zemmedebilir yerden yere vurabilir insanoğlu. En VEFALI takdir edicinin takdirinden ümitsizliğe düşmek de bir dünyevileşme belirtisidir. En VEFALI takdir edici Allah’dır. O takdir ettiğini iyi takdir eder. Önemli olan onun takdirine layık olmaktır.

Görüldüğü gibi dünyevileşme ciddi bir ayrışma noktasıdır. Bu ciddi noktada göstereceğimiz bir zaaf bizi hiç tahmin edemediğimiz diyarlara savurup atabilir. Kişiliğimizde ciddi kırılmalar yaşayabiliriz. Yaptığımız ameller gelecekteki kişiliğimizin garantisi değil. Evet dünya ve ahiret devamlı boğuşuyor içimizde. Gönlümüz bir savaş meydanı sanki. Bu savaş meydanından kârlı çıkmamız ikazların devamlı olmasına bağlı.

SONUÇ: Her şeyin iyi olması için gaflet uykusundan uyanalım.

GURUR KİBİR BEN ENANİYET EGO bu kavramlara kendimizi muhafaza edelim VEFALI olalım dünyanın üç gün olduğunu iki günün bittiğini ve bugünün son yani anı yaşadığımızı unutmayalım. DÜNYEVİLEŞEN insanlığımızı öne çıkma hastalığımızı bir kenara bırakalım. Bu yazımın sonunda muhakkak en yakınında kim varsa tokalaşıp sarılıp kendimize gelelim.

Tüm takipçilerime okurlarıma bir dua edeyim ve buyrun; Yarabbi Başta Elazığ’ımız olmak üzere tüm islam dünyasına ülkemize sağlık sıhhat huzur ver, Siyonizmin ve bizden olmayan milletlerin planlarını boz. Esir alınmış işkence altında olan müslüman kardeşlerimizin acılarına işkencelerine son ver. Yarabbi evinde hastanede hastası olan herkese acil şifa refakat eden yakınlara da bakma sabrını arttır.

REFAKAT ETKİ REFAKAT EDİLESİN

Ne ekersen onu biçesin..

Kentin haberi

HABERKENT yöneticilerine çalışanlarına yazımı okuyan insanlığa selam ve saygılarımla

NELER SÖYLENDİ?
@
Selahaddin CANPOLAT

Selahaddin CANPOLAT

DİĞER YAZILARI "AKIL BİR AĞAÇ İSE DÜRÜSTLÜK, ONUN MEYVESİDİR... 15-09-2021 00:02 "DÜRÜSTLÜĞÜN,  DOSTLUĞUN VE GÜVENİN KURALA İHTİYACI YOKTUR 08-09-2021 00:01 "BİR İNSANIN SEVDİĞİ İNSANA VEREBİLECEĞİ EN GÜZEL HEDİYE, SAYGI SEVGİ VE DÜRÜSTLÜĞÜDÜR" 01-09-2021 00:02 "İLETİŞİM ARACIMIZI, SELAMI YAYANLARA SELAM OLSUN" 25-08-2021 00:01 "HELAL OLMADIKÇA, DÜNYALIĞIN ÇOKLUĞU TEK BAŞINA HUZUR VE MUTLULUĞU SAĞLAYAMAZ" 18-08-2021 00:02 "DEMEM O DUR Kİ GÜNLÜK HAYATIMIZI VE YAŞAM KONFORUMUZU SUYUN AZALMASI ETKİLER" 11-08-2021 00:08 "KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIKTAN UZAK BİR TOPLUM OLUŞTURALIM DİYORSAK EĞER.... 04-08-2021 00:05 "NE VERİRSEN ELİNLE O GİDER SENİNLE" 28-07-2021 00:41 "KALP HERKESTE VAR AMMAAAA; YÜREK HOŞGÖRÜ, SEVGİ, SAYGI DENEN OLGU BAŞKA BİR ŞEY" 21-07-2021 00:14 "YAŞADIKÇA ÖĞRENDİK Kİ; HER YARAYI SARAN ZAMAN DEĞİL, SEVGİDİR" 14-07-2021 00:02 "PROF DR MEHMET ÇELİK İLE İKİLİ SOHBETTE HARMANLADIĞIMIZ ÖZEL KONU; AKİF’İ OKUMAK YETMEZ, ANLAMAK GEREKİR" 07-07-2021 00:03 "TERCİH..!? CENNET KAPILARINA GİDEN YOL, BİZİM ELİMİZDE".... 30-06-2021 00:02 "SOĞUK SÖZ DUYMUŞ BİR GÖNÜL; KIRK YAZ GÖRSE ISINMAZ"...!! 23-06-2021 00:00 "DÜRÜST İNSANIN HEM BEDEN, HEM RUHU RAHATTIR” 16-06-2021 00:03 "ZAMANIN KIYMETİNİ BİLMEK HAYATIN KIYMETİNİ BİLMEKTİR" 09-06-2021 00:29 "ESKİ GÜNLER ESKİ DE OLSA, ESKİDE DE KALSA HER ZAMAN GÜZEL GÜNLER OLARAK KALACAKTIR" 02-06-2021 00:04 "TECRÜBE, İNSANLARIN HATALARINA VERDİĞİ İSİMDİR" 26-05-2021 00:01 "EĞİTİM, REFAH ANINDA BİR SÜS, FELAKET SIRASINDA BİR SIĞINAKTIR" 19-05-2021 00:01 "EKİM ZAMANI VARSA HASAT ZAMANIDA VARDIR” 12-05-2021 00:01 "HER YENİLGİ YAPILAN İŞİ, GÖZDEN GEÇİRME FIRSATI SAĞLAYACAKTIR 05-05-2021 00:01 "ZAHMETİN RAHMET OLMASINI İSTİYORSAN SABRETMELİSİN" 28-04-2021 03:00 "NEGATİF BİR ZİHİNLE; POZİTİF BİR HAYAT YAŞAYAMAZSIN" 21-04-2021 00:02 "UNUTMAYINIZ Kİ, MUTLU OLMANIN ZAMANI BUGÜNDÜR, YARIN DEĞİL" 14-04-2021 03:06 "FAZİLET HİSSİ İNSANLARA, ALLAH KORKUSUNDANDIR" 07-04-2021 00:00 "BERAT BÜYÜK BİR HAZİNENİN HABERCİSİDİR" 31-03-2021 00:16 "OLGUNLUK TAHAMMÜLLE BAŞLAR" 24-03-2021 00:00 ''YARADILANI SEVERİZ YARADANDAN ÖTÜRÜ'' 17-03-2021 00:00 "HIRSLARI AKILLARINDAN FAZLA OLANLAR, KAYBETMEYE MAHKUMDUR" 09-03-2021 23:39 "BENCİLLİĞİN GÖZÜ PERDELİDİR. BENCİL HER YERDE YALNIZDIR" 03-03-2021 00:01 "PROF DR ERBAKAN HOCA ZİHİNLERDE DEVRİM YAPMAYI BAŞARABİLEN SON YÜZYILIN EN ÖNEMLİ İSMİDİR... 24-02-2021 00:02 "RAKİP OLARAK GÖRÜLEN KİŞİLERİN BAŞARISI, EGO'DA HASET VE KISKANÇLIK DUYGULARI YARATIR 17-02-2021 00:21 "GÜÇ VE KUVVETLERİNİ "ADALET VE İNSAF" ÖLÇÜSÜ İÇERİSİNDE KULLANMAYANLARA YAZIKLAR OLSUN! 10-02-2021 00:01 “AMACINA ULAŞMAK İÇİN, HER YOLU MÜBAH GÖREN, DOST SATAN ZAYIF İNSANLARDIR"... 03-02-2021 00:07 "HOŞGÖRÜ, SEVGİ, GÜVEN, DOĞANIN İKİNCİ GÜNEŞİDİR" 27-01-2021 00:06 "HARCANIP GİDİYOR, ÖMÜR DEDİĞİN..!! 20-01-2021 00:02 "ALLAH YOLLARINIZA, YÜREĞİ İYİ İNSANLAR ÇIKARSIN" 13-01-2021 00:08 "İYİKİLER KEŞKELERİN YERİNİ ALABİLSE" 05-01-2021 23:56 "ELİF GİBİ DİMDİK DURAN, DÜZ YAŞAYAN, ADAM GİBİ ADAMLARA SELAM OLSUN" 29-12-2020 23:59 KUL HAKKI İÇİN, BİR MUM DAHA BULUNDURALIM MI..! 23-12-2020 00:04 "ALÇAK YERİN TEPESİ, KENDİNİ DAĞ SANIRMIŞ" 16-12-2020 00:01 "TOHUM TOPRAĞA, ENGELLİ TOPLUMA EMANETTİR" 09-12-2020 00:05 "KOMŞUNUN SAKALINI YOLDULARSA, SEN DE SAKALINI KAZIT" 01-12-2020 23:59 "SEN KAN VER, KAN, CAN VERSİN" 24-11-2020 23:57 "YAŞAMAK VAR OLMAK, VE VAR OLANI SEVMEKTİR... 18-11-2020 00:02 “ASALET DAMARLARDA DEĞİL, DAVRANIŞLARDA SAKLIDIR" 11-11-2020 00:00 "AİLESİNE BAĞLI OLAN, VATANINADA BAĞLI OLUR" 03-11-2020 23:59 "KİTAPLAR HİÇ SOLMAYACAK GÜLLERDİR" 28-10-2020 00:00 "MUTLULUK YELPAZE GİBİDİR RÜZGARI ESTİRMEK BİZİM ELİMİZDEDİR" 21-10-2020 00:00 "CANLI HAYVANA İŞKENCE, EZİYET EDENE LANET OLSUN" 13-10-2020 23:59 "AKIL, VÜCUDUN EFENDİSİDİR" 06-10-2020 23:58 ‘CÖMERTLİK İSRAF İLE CİMRİLİK ARASINDADIR’ 29-09-2020 23:58 "ANA VE BABAYA BAĞIMLILIK ESASTIR" 23-09-2020 00:01 "İYİ İNSANLAR BİLİNMEYEN HAZİNELERDİR" 16-09-2020 00:01 "AFFEDİCİ VE BAĞIŞLAYICI OLABİLMEK" İKİSİDE NEFSİN ZEKATIDIR... 08-09-2020 23:59 "KALICI EVLİLİKLER VE UZUN VADELİ EVLİLİKLER ÜLKEYE SAYGINLIK KAZANDIRIR" 01-09-2020 23:58 "BOŞ ZAMAN YOKTUR; BOŞA GEÇEN ZAMAN VARDIR" 26-08-2020 00:00 SABIR OLMAZSA BAŞARIDA OLMAZ 19-08-2020 08:06 BAŞARILARA BENCİLLER DEĞİL,  FEDAKÂR İNSANLAR ULAŞABİLİR..! 12-08-2020 00:01 "BURUK RAMAZAN'DAN;  ZİYARETSİZ SESSİZ İBRETLİK KURBAN BAYRAMINA..! 04-08-2020 23:59 "ZAMAN, SESSİZ BİR TESTEREDİR" 29-07-2020 07:22 MİLLİ İRADE YOLUNDA DARBEYE GEÇİT YOK! 22-07-2020 00:01 MERHAMET RUHUN PANZEHİRİDİR, VİCDAN İNSANIN PUSULASIDIR..! 15-07-2020 00:00 "KENDİMİZE GELELİM BEYLER, BAYANLAR" 07-07-2020 23:58 "YOL HARİTAMIZDA "HUZUR "SEVGİ "SAYGI VE AİLENİN ÖNEMİ" 30-06-2020 23:59 TEDBİRLERİ UYGULA, CORONA VİRÜS İHTİMALİNİ SIFIRLA! 24-06-2020 07:56 EGO HASTALIĞI ÖZGÜVEN VEFA 17-06-2020 00:09 “ÜLKELER KILIÇLA ALINIR, ANCAK ADALETLE KORUNUR" 09-06-2020 23:58 ZENGİN VE FAKİRE ÖLÜMÜN SON İYİLİĞİ, BİR DAHA ÖLÜMÜN OLMAMASIDIR 02-06-2020 23:59 CEFA EZİYET; SEFA İSE GÖNÜL ZENGİNLİGİDİR..! 26-05-2020 23:55 HÜZÜNLÜ RAMAZAN BURUK BAYRAM.... 20-05-2020 00:11 ANASIZ EV ISSIZ GECEYE BENZER 12-05-2020 23:58 ŞEREFİNİ ONURUNU KAYBETMİŞ İNSAN, ÖLMÜŞ DEMEKTİR.... 06-05-2020 00:00 SEVDİKLERİN İÇİN; DEVLETİN KOYDUĞU TEDBİRLERE UY HAYATTA KAL! 28-04-2020 23:58 ŞER'DE HAYIR'DA SEBEBSİZ DEĞİLDİR.TEVEKKÜL ŞART...! 22-04-2020 00:00 BAĞIMSIZLIĞIN VE EGEMENLİĞİN SEMBOLÜ 15-04-2020 00:00 GIPTA ETMEK VARKEN HASETLİK NİYE...!! 08-04-2020 00:02 YAŞLILAR BİZİM HAZİNEMİZDİR...!! 01-04-2020 00:06 HER GÜNÜMÜZ ÇANAKKALE 24-03-2020 23:58 CORONAMI?  İKİ YÜZLÜLÜK'MÜ TEHLİKELİ...!! 17-03-2020 20:57 DEĞERMİ? YAPICI OLMAK VARKEN YIKICI OLMAYA...!! 11-03-2020 00:00 ÖLÜRSEK ŞEHİD KALIRSAK GAZİ... 04-03-2020 00:04 RÜTBE, MEVKİ, MAKAM GEÇİCİDİR; KALICI OLAN, HOŞ BİR SADÂ'DIR 25-02-2020 23:36 HAYAT YAŞAM ÖMÜR 19-02-2020 00:01 ACI İMTİHAN SEFALET YOKSULLUK 11-02-2020 23:34 GÜVEN, KARDEŞLİK, DOSTLUK... 04-02-2020 23:57 ELAZIĞ MALATYA ACIMIZ BİR 24/01/2020 20:55 (6.8) 29-01-2020 00:56 SESİMİZİ DUYAN YOKMUUU...!! 22-01-2020 00:15 MENFAATPEREST'ÇİLER MENFAATİ KRONİKLEŞTİRDİ...!! 14-01-2020 23:54 DÜNÜMÜZ VE 2020"DEN BEKLENTİLERİMİZ...! 08-01-2020 00:01 YENİ YILA SÜSLÜMAN DEĞİL MÜSLÜMAN OLARAK GİRELİM...!! KUMAR BAĞIMLILIĞI VE ŞANS OYUNLARI 31-12-2019 22:53 ASKER POLİS GAZİ VE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DUA 24-12-2019 23:56 "TABUREDE OTURARAK İBADET ETME KİLİSE GELENEĞİDİR" 17-12-2019 23:39 ESKİ KOMŞULUKLARI ÖZLEYENLERLE ZAMANA YOLCULUK... 11-12-2019 00:00 BİRAZ ESKİYE GİDELİM Mİ NE DERSİNİZ?? 03-12-2019 23:27 ORTA REFÜJDEN KAVŞAK AÇIN GERİ DÖNELİM...!! 26-11-2019 23:54 ÖĞRETMEN VE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ŞARTLARI İYİ OLMASI DEMEK TOPLUMUN KAZANCI DEMEKTİR 20-11-2019 00:01 HASTALAR ZİYARET VE DUA BEKLER..... 13-11-2019 08:10 MEZARLIKLAR VAZGEÇİLMEZLERLE DOLUDUR...! 06-11-2019 00:16 EYVAHHH...! SAYGI VE SEVGİYİ KAYBETTİK..! 30-10-2019 00:16 ERBAKAN HOCAMIZI NE KADAR ANIYORUZ..... 23-10-2019 09:49 ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA YÖNETİCİLİK..!İDARECİLİK..! LİDERLİK ..! 16-10-2019 08:04 ÇAĞIMIZIN EN ETKİLİ HASTALIĞI “EGO” "KİBİR" "GURUR" 09-10-2019 08:27 VEFA VE VEFASIZLIK...!! 02-10-2019 08:07 TOPLUM HASTALIĞI DÜNYEVİLEŞME... 25-09-2019 07:59 DOSTLUK VE ARKADAŞLIK 18-09-2019 09:41
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş513
 • 2Trabzonspor513
 • 3Konyaspor511
 • 4Hatayspor510
 • 5Fatih Karagümrük510
 • 6Fenerbahçe510
 • 7Altay59
 • 8Alanyaspor59
 • 9Galatasaray58
 • 10Kayserispor57
 • 11Yeni Malatyaspor56
 • 12Göztepe55
 • 13Gaziantep FK55
 • 14Kasımpaşa55
 • 15Adana Demirspor55
 • 16Antalyaspor54
 • 17Sivasspor53
 • 18Başakşehir FK53
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor51
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA