DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Selahaddin CANPOLAT
Selahaddin CANPOLAT
Giriş Tarihi : 03-12-2019 23:27

BİRAZ ESKİYE GİDELİM Mİ NE DERSİNİZ??

Yüreğini vermeli insan, sıktığı ele, kucakladığı dosta, dokunduğu omuza, gülümsediği yüze, baktığı göze, dinlediği söze. Her şeyiyle bütün olmalı.

Üzmeyin, kırmayın, kıymet bilin. Hayatta geri dönüşü olmayan ayrılıklar var.

Bu güzel duygu ve düşüncelerden sonra sözlerime başlayayım...

Kıymetli okurlarım,

Çok değil bundan 30 yıl kadar önce samimiyet içtenlik ihlaslı gerçek dostluklar vardı.

Eskiden yerli malı kullanan, yurdun üç tarafı denizlerle çevrili bereketli topraklarımızda domates, patates, soğan, kuru üzüm, fındık, tütün, çay, narenciye, kavun karpuz yetiştiren kuru üzüm ve inciri satan karşılığında çamaşır makinesi radyo ev eşyası ve otomobil alan bir toprağın değerli büyükleri vardı. Biraz yoksul biraz fakir biraz mahcup biraz kırılgan biraz fedakar ama hep umutlu bir toplum vardı.

Nereye gitti o güzel insanlar, nereye gitti o büyükler ?

Kıymetli okurlarım, Dostlarım

Benim çocukluğum Elazığ sanayi mahallesinde geçmiştir. O günleri çok ama çok iyi hatırlıyorum, insanlar cesurdu, dürüsttü, yardım severdi. O günlerde yokluk kıtlık olsada “Misafir” diye bir kavram vardı. Rahmetli Babam'ın ve amcamın küçücük bir iş yeri vardı. Babamı bölgemizde köylerimizde alış veriş yapanlar Terzi Efraim diye amcamıda yine terzi Nurettin diye tanırlardı. Rahmetli babamın ve amcamın esnaflığı dönemlerinde köylerden gelenler vasıta günde 1 defa olduğundan şehirde kalacak olsalardı, muhakkak misafir olarak  kalıcı misafirlerimiz eksilmezdi. Babam Annem ve kardeşler olarak on kişilik bir aileydik. Evimiz 70 metre kareydi. Ama her gün misafirin bolluğu ve bereketi ailemizin güler yüzlü karşılaması ne güzeldi. Sadece bir odamız vardı. Misafirler var olan güzel odada uyurken bizler ise iç içe mutfakta ve ara yerlerde uyurduk. O dönem birçok insan aile misafirperverdi, bir lokmasını misafiriyle paylaşırdı.

En önemlisi evler tek veya iki kattı. Bir mahalleyi damdan  dama gezerek gidebilirdik. Evimizin bahçesinde tüm mahallenin kadınları Salçasını eriştesini turşusunu kalabalık olan ailemizle birlikte yapanlardı. Herkes mutluydu. Tv yeni çıkmıştı evimizin tv odası günde 1 kez tv den verilen filmi  büyük bir kalabalık arkadaş grubu izlerdik. Yani insanlarda  Güleryüz ve sabır vardı.

Ben küçükken sokakta bir olay olsa, bir tatsızlık yaşansa hemen “ne oluyor burda” diye yardıma koşan “abilerimiz” büyüklerimiz vardı. Mahallemizde kavgaları önler, küfür ettirmezlerdi. Mahallede, parkta kötü niyetli birileri olsaydı, mahalledeki büyüklerimiz karşısına çıkar hesap sorarlardı. Mahallemizin delikanlı abilerimi, aha vallaha, şimdiden özledim. Biliyorum kıymetli okurlarım ahhhh çektiğinizi kaleme aldığım an itibariyle görebiliyorum.

Bizim zamanımızda sokaklarda geç saatlere kadar korkmadan oynayabilen küçük çocuklardık. Ben çocukken herkesin yediği, giydiği, alabildiği birbirine yakındı. Ben çocukken çocuklar kötü bir şey yaptığı zaman ya anne bir şaplak patlatırdı, ya da babaya söylenirdi. Ben küçükken görüşülen komşular, gelinip gidilen akrabalar vardı. Ben küçükken bütün okullar devletindi, bütün öğrenciler de ya çalışkandı, yada tembel.

Eskiden sokakta oynarken acıktığımızda herhangi bir arkadaşımızın evinde karnımızı doyurabilirdik. Ya da Ayşe, Fatma teyze yaptığı pişileri, pohçaları Salçalı ekmek tutuştururdu elimize. Benim evladım yok. Ancak şimdi çocuklarınızı en samimi arkadaşlarınızın evine gönderirken çekiniyorsunuz, korkuyorsunuz. Yanı başımızdaki komşudan ümidi kesmişiz, binlerce km ötedeki tanımadığımız bilmediğimiz kişilerle dost olup dertleşir olmuşuz sanal alemde. Ama eminim sizin çocuklarınızda büyüdüklerinde kendi çocukluklarını özlemle anacaklar. Çünkü bu hızla yozlaşmaya devam edersek bu günlerimizi mumla arayacağız.

Kısaca, Konuyla İlgili: Müslümanların dikkat etmesi gereken günler ((Neydik Ne Olduk…))

Ben şahsım olarak yaşamımızı ikiye ayırıyorum. 1980’den önce ve 1980’den sonra. 1980’den sonra yukarıda saydıklarım kalmadı.

 Artık cesur, dürüst ya da yardımsever değiliz. Varsa da ben rastlamıyorum, o kadar az o eski insanların sayısı. Artık herşey parayla ölçülüyor. “Misafire” yer yok bu paragöz dünyalarımızda. Kimse hiçbir şeyini kimseyle paylaşmıyor.

Eskiden mahallenin en güzel kızıyla, islâmı yaşamaya çalışan mahallenin en cömert, yardımsever yüreği dolu delikanlısı evlenirdi. Şimdi cebi dolu, altında son model arabası olan evleniyor. Yollar bozuk, musluklar bozuk, ziller bozuk, paralar bozuktu ama adamlar ve insanlar sağlamdı.

Sobanın başında toplanıp büyüklerimizin yaşlılarımızın hikayelerini masallarını dinleyen, kestane mısır patlatması yemek için sabırsızlanan, çayın fokurduşunu, mandalina ve portakal kabuklarının kokusunu özleyenleri saymıyorum bile. Unuttuk biz.

Bir çok şeyi unuttuk.

Maddî, manevî, ruhî ve bedenî daralsaydık komşularımız vardı. Sırrımız olduğunda komşularımız vardı. Başımız ağrıdığında komşularımız vardı. Gönlümüz darlandığında komşularımız vardı. Çorbamızı, bir lokmamımızı, umutlarımızı, memleket kadar kalbimizi paylaştığımız komşularımız vardı. (“Komşusu açken tok yatan bizden değildir”) diyen peygamber efendimizin (S.A.V) ümmeti (Komşu komşunun külüne muhtaçtır”) diyen ataların evlatları gibiydik o zamanlarda. Şimdi avuç dolusu para veriyoruz sırrımızı, dertlerimizi anlatmak için doktorlara. Toplumda şiddet, sinir, stres almış başını gidiyor. Kimsenin kimseye tahammülü kalmamış. Sebebi hep bu kaybolan değerlerimiz.

Artık kimse çocuğunu sokağa oynamaya bırakamıyor. Her yerde ağıza alınmayacak küfürler eden çocuklar. Ellerinde sigara beyinlerinde alkol birbirine bağırıp çağırıp çevredekileri rahatsız eden gençler. Organ mafyası, tinerciler sapıklar. 30 yıl öncesinden daha mı fakiriz. Ruhen evet. Artık sokakta mahalleyi koruyan abiler yok. Ya ağır abi oldular, ya da mahalle sakinlerinin vurdumduymazlığına kızıp atlarına binip çekip gittiler, bu diyarlardan.

Gelir durumları arasında o kadar büyük uçurumlar var ki zaten küçük çocuklar da birbirini kıskanarak ve yoksullukla bilenerek büyüyorlar. Birbirlerini sürekli kıyaslayan aileler çocuk değil ilerde kendilerini ve toplumu yok edecek makinalar yetiştiriyor. Komşular birbirini tanımıyor, selam vereni tanımıyorsak karşılık vereceğimize “bu da kim” diye kuşkuyla bakıyoruz. Akrabalar bile birbirini ayda yılda bir bayramdan bayrama görüyor, çocuklar akrabalarını tanımıyor. Çeşit çeşit okul doldu ortalık. Artık çalışkan olan değil de parayı veren en iyi okulda okuyor.

Birgün herkes köyüne döner mi?

Gelen gideni aratır mı?

Ben aynı ülkede, aynı kentte yaşadığım insanların gözlerindeki kuşkuyu, düşmanlığı, patlamaya hazır öfkeyi gördükçe, verdiğim, inadına verdiğim selamlara karşılık alamadıkça müslüman olmaktan, bu ülkede yaşamaktan dolayı gurur duyamıyorum artık.

Hırsızlık yapanın, kadına tecavüz edenin, şiddet uygulayanın ceza almadığı bir ülke haline geldiğimiz için katiller, teröristler hapisten çıktığı için, yarışmaların, eğlence programlarının, futbol maçlarının günlerce, haftalarca konuşulup şehit haberlerinin sıradanlaştığı için, insanların  (“bana dokunmayan yılan bin yaşasın” ) tavrını takındığı için gecede  3 veya 5 dizi seyreden insanların dolu olduğu bir ülkede yaşadığımız için şaşırmıyorum artık hiçbir şeye.

Sebebi her ne olursa olsun (kapitalist sistem, dinimizi yaşayamamak, örf, âdet ve geleneklerimizden kopmak, teknolojik gelişmeler) bizi bu hale getiren sistem de ilelebet hüküm sürmeyecek elbet. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Eski günleri mumla aracak mıyız? Yoksa düzelir mi birgün bu ülke? Adalet Herkese lazım... O günden bugüne uzun bir zaman geçti. Fakat gördüğüm ve Diyeceğim gerçek şudur;

((Bize ne olduysa yavaş, yavaş, azar, azar oldu.))

Sonuç olarak; 

Günümüzdeki Müslüman toplumların komşuluk ilişkilerini dinimizin emir ve tavsiyeleri doğrultusunda yeniden gözden geçirmeli, İslam kardeşliğini gerçekleştirmek için gayret göstermelidirler.

Bu köşe yazımda rahmetli babamdan ve amcamdan söz ettim. Babam, amcam  ve tüm geçmişlerinize  rahmet olsun. Lütfen Tüm geçmişlerimize bir fatiha okuyalım.

ELFATİHA

Kentin Haberi Haberkent Gazetesi  okuyanları Köşe yazımı gerek gazete gerekse de sosyal medyadan internet haberden ülkemiz ve  yurt dışının her bir köşesinden takip eden her bireye tek tek teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım.. Vesselâm

Kul Selahaddin CANPOLAT

NELER SÖYLENDİ?
@
Selahaddin CANPOLAT

Selahaddin CANPOLAT

DİĞER YAZILARI "AKIL BİR AĞAÇ İSE DÜRÜSTLÜK, ONUN MEYVESİDİR... 15-09-2021 00:02 "DÜRÜSTLÜĞÜN,  DOSTLUĞUN VE GÜVENİN KURALA İHTİYACI YOKTUR 08-09-2021 00:01 "BİR İNSANIN SEVDİĞİ İNSANA VEREBİLECEĞİ EN GÜZEL HEDİYE, SAYGI SEVGİ VE DÜRÜSTLÜĞÜDÜR" 01-09-2021 00:02 "İLETİŞİM ARACIMIZI, SELAMI YAYANLARA SELAM OLSUN" 25-08-2021 00:01 "HELAL OLMADIKÇA, DÜNYALIĞIN ÇOKLUĞU TEK BAŞINA HUZUR VE MUTLULUĞU SAĞLAYAMAZ" 18-08-2021 00:02 "DEMEM O DUR Kİ GÜNLÜK HAYATIMIZI VE YAŞAM KONFORUMUZU SUYUN AZALMASI ETKİLER" 11-08-2021 00:08 "KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIKTAN UZAK BİR TOPLUM OLUŞTURALIM DİYORSAK EĞER.... 04-08-2021 00:05 "NE VERİRSEN ELİNLE O GİDER SENİNLE" 28-07-2021 00:41 "KALP HERKESTE VAR AMMAAAA; YÜREK HOŞGÖRÜ, SEVGİ, SAYGI DENEN OLGU BAŞKA BİR ŞEY" 21-07-2021 00:14 "YAŞADIKÇA ÖĞRENDİK Kİ; HER YARAYI SARAN ZAMAN DEĞİL, SEVGİDİR" 14-07-2021 00:02 "PROF DR MEHMET ÇELİK İLE İKİLİ SOHBETTE HARMANLADIĞIMIZ ÖZEL KONU; AKİF’İ OKUMAK YETMEZ, ANLAMAK GEREKİR" 07-07-2021 00:03 "TERCİH..!? CENNET KAPILARINA GİDEN YOL, BİZİM ELİMİZDE".... 30-06-2021 00:02 "SOĞUK SÖZ DUYMUŞ BİR GÖNÜL; KIRK YAZ GÖRSE ISINMAZ"...!! 23-06-2021 00:00 "DÜRÜST İNSANIN HEM BEDEN, HEM RUHU RAHATTIR” 16-06-2021 00:03 "ZAMANIN KIYMETİNİ BİLMEK HAYATIN KIYMETİNİ BİLMEKTİR" 09-06-2021 00:29 "ESKİ GÜNLER ESKİ DE OLSA, ESKİDE DE KALSA HER ZAMAN GÜZEL GÜNLER OLARAK KALACAKTIR" 02-06-2021 00:04 "TECRÜBE, İNSANLARIN HATALARINA VERDİĞİ İSİMDİR" 26-05-2021 00:01 "EĞİTİM, REFAH ANINDA BİR SÜS, FELAKET SIRASINDA BİR SIĞINAKTIR" 19-05-2021 00:01 "EKİM ZAMANI VARSA HASAT ZAMANIDA VARDIR” 12-05-2021 00:01 "HER YENİLGİ YAPILAN İŞİ, GÖZDEN GEÇİRME FIRSATI SAĞLAYACAKTIR 05-05-2021 00:01 "ZAHMETİN RAHMET OLMASINI İSTİYORSAN SABRETMELİSİN" 28-04-2021 03:00 "NEGATİF BİR ZİHİNLE; POZİTİF BİR HAYAT YAŞAYAMAZSIN" 21-04-2021 00:02 "UNUTMAYINIZ Kİ, MUTLU OLMANIN ZAMANI BUGÜNDÜR, YARIN DEĞİL" 14-04-2021 03:06 "FAZİLET HİSSİ İNSANLARA, ALLAH KORKUSUNDANDIR" 07-04-2021 00:00 "BERAT BÜYÜK BİR HAZİNENİN HABERCİSİDİR" 31-03-2021 00:16 "OLGUNLUK TAHAMMÜLLE BAŞLAR" 24-03-2021 00:00 ''YARADILANI SEVERİZ YARADANDAN ÖTÜRÜ'' 17-03-2021 00:00 "HIRSLARI AKILLARINDAN FAZLA OLANLAR, KAYBETMEYE MAHKUMDUR" 09-03-2021 23:39 "BENCİLLİĞİN GÖZÜ PERDELİDİR. BENCİL HER YERDE YALNIZDIR" 03-03-2021 00:01 "PROF DR ERBAKAN HOCA ZİHİNLERDE DEVRİM YAPMAYI BAŞARABİLEN SON YÜZYILIN EN ÖNEMLİ İSMİDİR... 24-02-2021 00:02 "RAKİP OLARAK GÖRÜLEN KİŞİLERİN BAŞARISI, EGO'DA HASET VE KISKANÇLIK DUYGULARI YARATIR 17-02-2021 00:21 "GÜÇ VE KUVVETLERİNİ "ADALET VE İNSAF" ÖLÇÜSÜ İÇERİSİNDE KULLANMAYANLARA YAZIKLAR OLSUN! 10-02-2021 00:01 “AMACINA ULAŞMAK İÇİN, HER YOLU MÜBAH GÖREN, DOST SATAN ZAYIF İNSANLARDIR"... 03-02-2021 00:07 "HOŞGÖRÜ, SEVGİ, GÜVEN, DOĞANIN İKİNCİ GÜNEŞİDİR" 27-01-2021 00:06 "HARCANIP GİDİYOR, ÖMÜR DEDİĞİN..!! 20-01-2021 00:02 "ALLAH YOLLARINIZA, YÜREĞİ İYİ İNSANLAR ÇIKARSIN" 13-01-2021 00:08 "İYİKİLER KEŞKELERİN YERİNİ ALABİLSE" 05-01-2021 23:56 "ELİF GİBİ DİMDİK DURAN, DÜZ YAŞAYAN, ADAM GİBİ ADAMLARA SELAM OLSUN" 29-12-2020 23:59 KUL HAKKI İÇİN, BİR MUM DAHA BULUNDURALIM MI..! 23-12-2020 00:04 "ALÇAK YERİN TEPESİ, KENDİNİ DAĞ SANIRMIŞ" 16-12-2020 00:01 "TOHUM TOPRAĞA, ENGELLİ TOPLUMA EMANETTİR" 09-12-2020 00:05 "KOMŞUNUN SAKALINI YOLDULARSA, SEN DE SAKALINI KAZIT" 01-12-2020 23:59 "SEN KAN VER, KAN, CAN VERSİN" 24-11-2020 23:57 "YAŞAMAK VAR OLMAK, VE VAR OLANI SEVMEKTİR... 18-11-2020 00:02 “ASALET DAMARLARDA DEĞİL, DAVRANIŞLARDA SAKLIDIR" 11-11-2020 00:00 "AİLESİNE BAĞLI OLAN, VATANINADA BAĞLI OLUR" 03-11-2020 23:59 "KİTAPLAR HİÇ SOLMAYACAK GÜLLERDİR" 28-10-2020 00:00 "MUTLULUK YELPAZE GİBİDİR RÜZGARI ESTİRMEK BİZİM ELİMİZDEDİR" 21-10-2020 00:00 "CANLI HAYVANA İŞKENCE, EZİYET EDENE LANET OLSUN" 13-10-2020 23:59 "AKIL, VÜCUDUN EFENDİSİDİR" 06-10-2020 23:58 ‘CÖMERTLİK İSRAF İLE CİMRİLİK ARASINDADIR’ 29-09-2020 23:58 "ANA VE BABAYA BAĞIMLILIK ESASTIR" 23-09-2020 00:01 "İYİ İNSANLAR BİLİNMEYEN HAZİNELERDİR" 16-09-2020 00:01 "AFFEDİCİ VE BAĞIŞLAYICI OLABİLMEK" İKİSİDE NEFSİN ZEKATIDIR... 08-09-2020 23:59 "KALICI EVLİLİKLER VE UZUN VADELİ EVLİLİKLER ÜLKEYE SAYGINLIK KAZANDIRIR" 01-09-2020 23:58 "BOŞ ZAMAN YOKTUR; BOŞA GEÇEN ZAMAN VARDIR" 26-08-2020 00:00 SABIR OLMAZSA BAŞARIDA OLMAZ 19-08-2020 08:06 BAŞARILARA BENCİLLER DEĞİL,  FEDAKÂR İNSANLAR ULAŞABİLİR..! 12-08-2020 00:01 "BURUK RAMAZAN'DAN;  ZİYARETSİZ SESSİZ İBRETLİK KURBAN BAYRAMINA..! 04-08-2020 23:59 "ZAMAN, SESSİZ BİR TESTEREDİR" 29-07-2020 07:22 MİLLİ İRADE YOLUNDA DARBEYE GEÇİT YOK! 22-07-2020 00:01 MERHAMET RUHUN PANZEHİRİDİR, VİCDAN İNSANIN PUSULASIDIR..! 15-07-2020 00:00 "KENDİMİZE GELELİM BEYLER, BAYANLAR" 07-07-2020 23:58 "YOL HARİTAMIZDA "HUZUR "SEVGİ "SAYGI VE AİLENİN ÖNEMİ" 30-06-2020 23:59 TEDBİRLERİ UYGULA, CORONA VİRÜS İHTİMALİNİ SIFIRLA! 24-06-2020 07:56 EGO HASTALIĞI ÖZGÜVEN VEFA 17-06-2020 00:09 “ÜLKELER KILIÇLA ALINIR, ANCAK ADALETLE KORUNUR" 09-06-2020 23:58 ZENGİN VE FAKİRE ÖLÜMÜN SON İYİLİĞİ, BİR DAHA ÖLÜMÜN OLMAMASIDIR 02-06-2020 23:59 CEFA EZİYET; SEFA İSE GÖNÜL ZENGİNLİGİDİR..! 26-05-2020 23:55 HÜZÜNLÜ RAMAZAN BURUK BAYRAM.... 20-05-2020 00:11 ANASIZ EV ISSIZ GECEYE BENZER 12-05-2020 23:58 ŞEREFİNİ ONURUNU KAYBETMİŞ İNSAN, ÖLMÜŞ DEMEKTİR.... 06-05-2020 00:00 SEVDİKLERİN İÇİN; DEVLETİN KOYDUĞU TEDBİRLERE UY HAYATTA KAL! 28-04-2020 23:58 ŞER'DE HAYIR'DA SEBEBSİZ DEĞİLDİR.TEVEKKÜL ŞART...! 22-04-2020 00:00 BAĞIMSIZLIĞIN VE EGEMENLİĞİN SEMBOLÜ 15-04-2020 00:00 GIPTA ETMEK VARKEN HASETLİK NİYE...!! 08-04-2020 00:02 YAŞLILAR BİZİM HAZİNEMİZDİR...!! 01-04-2020 00:06 HER GÜNÜMÜZ ÇANAKKALE 24-03-2020 23:58 CORONAMI?  İKİ YÜZLÜLÜK'MÜ TEHLİKELİ...!! 17-03-2020 20:57 DEĞERMİ? YAPICI OLMAK VARKEN YIKICI OLMAYA...!! 11-03-2020 00:00 ÖLÜRSEK ŞEHİD KALIRSAK GAZİ... 04-03-2020 00:04 RÜTBE, MEVKİ, MAKAM GEÇİCİDİR; KALICI OLAN, HOŞ BİR SADÂ'DIR 25-02-2020 23:36 HAYAT YAŞAM ÖMÜR 19-02-2020 00:01 ACI İMTİHAN SEFALET YOKSULLUK 11-02-2020 23:34 GÜVEN, KARDEŞLİK, DOSTLUK... 04-02-2020 23:57 ELAZIĞ MALATYA ACIMIZ BİR 24/01/2020 20:55 (6.8) 29-01-2020 00:56 SESİMİZİ DUYAN YOKMUUU...!! 22-01-2020 00:15 MENFAATPEREST'ÇİLER MENFAATİ KRONİKLEŞTİRDİ...!! 14-01-2020 23:54 DÜNÜMÜZ VE 2020"DEN BEKLENTİLERİMİZ...! 08-01-2020 00:01 YENİ YILA SÜSLÜMAN DEĞİL MÜSLÜMAN OLARAK GİRELİM...!! KUMAR BAĞIMLILIĞI VE ŞANS OYUNLARI 31-12-2019 22:53 ASKER POLİS GAZİ VE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DUA 24-12-2019 23:56 "TABUREDE OTURARAK İBADET ETME KİLİSE GELENEĞİDİR" 17-12-2019 23:39 ESKİ KOMŞULUKLARI ÖZLEYENLERLE ZAMANA YOLCULUK... 11-12-2019 00:00 BİRAZ ESKİYE GİDELİM Mİ NE DERSİNİZ?? 03-12-2019 23:27 ORTA REFÜJDEN KAVŞAK AÇIN GERİ DÖNELİM...!! 26-11-2019 23:54 ÖĞRETMEN VE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ŞARTLARI İYİ OLMASI DEMEK TOPLUMUN KAZANCI DEMEKTİR 20-11-2019 00:01 HASTALAR ZİYARET VE DUA BEKLER..... 13-11-2019 08:10 MEZARLIKLAR VAZGEÇİLMEZLERLE DOLUDUR...! 06-11-2019 00:16 EYVAHHH...! SAYGI VE SEVGİYİ KAYBETTİK..! 30-10-2019 00:16 ERBAKAN HOCAMIZI NE KADAR ANIYORUZ..... 23-10-2019 09:49 ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA YÖNETİCİLİK..!İDARECİLİK..! LİDERLİK ..! 16-10-2019 08:04 ÇAĞIMIZIN EN ETKİLİ HASTALIĞI “EGO” "KİBİR" "GURUR" 09-10-2019 08:27 VEFA VE VEFASIZLIK...!! 02-10-2019 08:07 TOPLUM HASTALIĞI DÜNYEVİLEŞME... 25-09-2019 07:59 DOSTLUK VE ARKADAŞLIK 18-09-2019 09:41
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş513
 • 2Trabzonspor513
 • 3Konyaspor511
 • 4Hatayspor510
 • 5Fatih Karagümrük510
 • 6Fenerbahçe510
 • 7Altay59
 • 8Alanyaspor59
 • 9Galatasaray58
 • 10Kayserispor57
 • 11Yeni Malatyaspor56
 • 12Göztepe55
 • 13Gaziantep FK55
 • 14Kasımpaşa55
 • 15Adana Demirspor55
 • 16Antalyaspor54
 • 17Sivasspor53
 • 18Başakşehir FK53
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor51
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA