DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Giriş Tarihi : 11-12-2019 00:36

YÜZDE 40 ZAMMA NEDEN SESSİZ KALDINIZ?

Elazığ Belediyesi hizmet aşkıyla başladığı serüvenine Kasım Ayı Meclis Toplantısında ulaşım ücretlerinde öğrencilere yaptığı yüzde 40 zam ile yaklaşık 50 bin öğrencinin kalplerinde büyük bir yer edindi(!)

Hükümetin ardı ardına getirdiği zamlardan kontak kapatacak duruma gelen şoförler ulaşım ücretlerinde 50 kuruş zam yapılmasını talep ettiler.

Belediye komisyonunda yapılan görüşme sonrasında mecliste yapılan oylamada sivillerin 1 lira 50 kuruş olan ücreti 2 liraya, öğrencilerin ise 1.25 kuruş olan ücretleri 1. 75 kuruş’a çıkartıldı.

Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor.

Asıl skandal bundan sonra başlıyor.

Belediye yönetimi ulaşıma yüzde 25 zam yapıldı diye Meclis üyelerine aktarırken öğrencilere yapılan zammın yüzde 40 olduğunu söylemekten nedense kaçındı.

Kaldı ki meclis üyeleri de yapılan bu zammın oranlamasına bakmaksızın kurşun asker misali ellerini kaldırıp indirdiler.

Ülkemizde Elazığ Belediyesinden başka sivil vatandaştan daha fazla bir miktarda öğrenciye zam koyan başka bir belediye var mıdır acaba?

Her şeyi bir kenara bırakın…

Elazığ Belediyesinde iki tane pırıl pırıl genç Meclis üyesinin bu dengesiz zam oranına sessiz kalması üstüne üstlük bunu desteklemesi bende büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Uğurcan Güleç ve Melike Yegül…

Bu iki arkadaşımın öğrenciye yapılan yüzde 40 zam oranına karşı net bir tavır koymalarını beklerdim.

ÜniAK gibi binlerce üyesi bulunan bir öğrenci hareketinin Elazığ’daki öncüsü olan Uğurcan Güleç’in öğrencilerle ilgili bu uçuk zamma karşı çıkması ve ilkeli bir tavır koyması gerekirdi.

Ancak bu durumun tam tersine binlerce gencin temsilcisi olan Uğurcan’ın bu karara karşı sadece elini kaldırıp indirdi.

Umarım binlerce üniversite öğrencisinin temsilcisi olan Uğurcan Güleç belediyenin yapmış olduğu bu yüzde 40 zam oranını öğrencilere anlatabilir.

“Gençlikle güzel bir şehir yaratmak…”

Bu hayaliyle meclise giren ve meclisin en genç üyesi unvanına sahip olan Avukat Melike Yegül ise bu karara karşı sessiz kalan ve evet oyu veren başka bir meclis üyesiydi.

Gençlik için bir şeyler yapmak arzusuyla meclise giren Melike Yegül’ün öğrencilere yapılan zamla ilgili öğrencilerin yanında değil de belediyenin yanında saf tutması maalesef gençlerle ilgili görüşülen ilk konuda sınıfta kalmasına sebep oldu.

Melike Yegül ileride çok iyi bir avukat olabilir ancak gençlerle ilgili verilen böyle kritik konularda toplumsal değil de “Partim ne dediyse odur” anlayışıyla devam etmesi durumunda etkin ve başarılı bir meclis üyesi olacağını söylemek zor.

“Gençler için bir şeyler yapmak için meclise girdim” diyen Yegül’ün gençlerin aleyhinde verilen kararların karşısında değil de yanında olmaya devam etmesi durumunda bu söyleminin gençlerde hiçbir karşılığını olmayacağını söylemek isterim.

Umarım Ak Partili bu iki meclis üyesi arkadaşımın gençlerle ilgili verilen bu tip kritik kararlarda daha cesur tavırlar sergileyebilirler.

Konu ulaşım ücretleriyken öğrenci ulaşım ücretini 1 lira 50 kuruştan, 25 kuruşa düşüren Ak Partili Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ı da teşekkür etmeden geçmemek gerekir.

Savcı Sayan umarım ulaşımla ilgili tüyolarını Elazığ Belediyesi yöneticileriyle de paylaşır.

CHP KONGRELERİ ÜZERİNE

Son derece yorucu geçen delege seçimlerinin ardından nihayet ikinci aşamaya gelindi. Şimdi sırada ilçe kongreleri var. Hemen ardından İl Kongresi ve finalde ise Kurultay yapılacak.

Delege seçimlerinde Elazığ genelinde kırmızı, beyaz ve mavi listeler üzerinden bir mücadele yaşandı. Beyaz listeyi CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, kırmızı listeyi Bülent Seçkin Düztaş, mavi listeyi ise Ayhan Çaka destekledi. Edindiğim bilgi Elazığ genelinde kırmızı listenin çok daha mevzi kazandığı yönünde. Ancak asıl sonuçları ilçe kongrelerinde göreceğiz.

Ve şu an asıl aşama olan ilçe kongrelerine gelindi. İlk kongre yarışı 21 Aralık’ta merkez ilçe ile başlayacak.

Şu bir gerçek ki ilçe seçimleri olmasına rağmen süreç il başkanlığı seçimi gibi ilerliyor.

Özellikle il başkan adayı Ayhan Çaka’nın il başkanlığı seçimlerine hayli bir zaman varken seçim ofisi tutması ilerleyen zamanlarda il başkanlığı seçimlerinde kıyasıya bir yarışın olacağı mesajını net bir şekilde veriyor.

Avukat Bülent Seçkin Düztaş’da delege seçimlerinde kazanmış olduğu delege sayısının moraliyle çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle sosyal medyayı çok aktif bir şekilde kullanan Düztaş, il yönetimine karşı söylemlerini gün geçtikçe daha da artırmaya başladı. Bu çıkışların delegede nasıl bir karşılığı olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

CHP İl Başkanı Zeki Kaplan ise diğer adaylara göre sakin bir süreç izliyor. Kaldı ki kendisi ilçe kongre seçimlerinin il kongresi seçimi varmış gibi bir süreç yürütülmesinden de rahatsız.

Kendisi il başkanlığı adaylığı hakkında şuana kadar bir açıklama yapmadı. Merkez ilçe seçimleri sonrasında adaylığıyla ilgili bir açıklama yapacağını düşünüyorum.

Elazığ’da özellikle Milletvekili Gürsel Erol’un takınacağı tavır burada çok önemli. İzlemekle yetinmeyip açıkça taraf olursa, işaret edeceği adayın kazanma şansı da yüksek olur. Çünkü hiçbir il başkanı milletvekilini karşısına almak istemez.

Yakında ilçe kongreleri başlayacak. Süreci yakından izleyip, yerinden değerlendirmeler yapmaya devam edeceğiz…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA