DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Afra YURTTAŞ
Elif Afra YURTTAŞ
Giriş Tarihi : 16-01-2021 10:06

LİMANINDA BANA DA YER VAR MI?

Gerçekten de bizi her zaman bekleyen bir liman var mı? Ne yaparsak yapalım, her şeye rağmen bizden vazgeçmeyen, bize de bir yer ayıran, sığanabileceğimiz güvenli bir liman var mı? Evet, böyle bir liman var. Hem de bu öyle bir liman ki tüm kudretiyle yerdeki ve gökteki her şeyi kuşatan Rahman olan Allah'ın limanı. Allah limanına varmamız için türlü vesileler sunmuştur bize.

Bu vesilelerden en önemlisi de bilakis duadır. Dua; insanın yaratılışından beri var olan bir fiildir. En eski ilkel kabile dinlerinden tutun ilahi dinlere kadar bütün dinlerde mevcuttur. Dua etmenin biçimi, şekli, tarzı değişse de amaç hep aynı olmuştur: Sınırlı, sonlu ve âciz olan insanın, sınırsız ve sonsuz kudret sahibinin limanına sığınmak istemesi, onunla iletişim kurup varlığının anlam arayışını bulmak istemesinden doğmuştur. Bu sebeple insan, tarihin hiçbir döneminde duadan uzak kalmamıştır. Yaradan ile iletişimde bulunarak manevi ihtiyacını, ruhunun sığınağını bulmaya çalışmıştır.

Dua; hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan insanın en büyük gücüdür. Dua etmek insanı motive eder. İnsanın ümitsizliğe düşmesine engel olur. İnsan kederlendiğinde, içi sıkıntılarla dolduğunda, dilini huzursuzluğun kekremsi tadı kapladığında dua ederek rahatlar. Oturup duygularını bir insana anlatıyormuş gibi Allah'a anlatır. Anlattıkça ferahladığını, rahatladığını hisseder. Çünkü o kudretli limanda kendisine ayrılmış bir yerinin olduğunun farkına varmıştır. Yaradanın kendisinden vazgeçmeyeceğinin, daima kendisiyle olduğunun bilincindedir. Ne de olsa o limanın sahibi çokça merhametli, çokça şefkatli ve çokça bağışlayıcı olan Allah'tır. Bu yüzden tüm samimiyetiyle ona sığınır ve tevekkül eder. Kendi beşerliğinin vermiş olduğu noksanlıklara rağmen, hatalarına ve günahlarına rağmen O'na ulaşır. Sesini O'na duyurur. Keza insan hiç yalnız kalmamıştır. Rahim olan Allah kendisine şah damarından bile daha yakın. Tıpkı Hz. Peygamber'in Hira'da dostunun üzüntüsünü fark ettiğinde"Hüzünlenme, Allah bizimle beraberdir" dediği gibi insan da Allah'ın kendisiyle olduğunu ve limanında her zaman bir yerinin olduğunu dua ile kendine hatırlatır.

Bazı anlarda insan umutlarını tüketmeye meyl eder. İşte öyle anlarda o limandaki biricik yerini bulamaz, bocalar durur ve sonunda Allah'ın dualarına icabet etmediğine kendisini inandırır. Ruhunu umutsuzluğun girdaplarında bir başına bırakır. Halbuki elinden gelen çabayı gösterip yaradanın limanındaki biricik yerini görmeyi başarırsa ruhuna zulmetmeyi bırakır ve taze bahar havasıyla solar hayatı. Çünkü Hz. Peygamber ne olursa olsun o limanda yerinin olduğunu ve yaradanın farklı şekillerde dualara icabet ettiğini müjdelemiştir:

"Dua edene istediği şey, ya bu dünyada hemen verilir ya da âhirete ertelenir yahut da üzerinden istediği iyilik kadar bir kötülük giderilir (Müsned, III, 18)."

Yüce Allah daima bizimle beraberdir. Bizden hiç vazgeçmez. Yeter ki biz de ona gidelim, ona varalım, ondan isteyelim. Kalbimizi kasvete bürüyen sıkıntılarımız olduğunda, ruhumuzu bunaltan ihtiyaçlarımız olduğunda, korkularımızdan kurtulmak istediğimizde veya yaptığımız hatalardan dolayı pişmanlık duyduğumuzda ve yahut kainata duyduğumuz hayranlıktan ötürü tefekkür etmek istediğimizde, verdiği nimetlere karşılık teşekkür etmek, hamd etmek istediğimizde o kuşatıcı limana varalım. Her ne vesile ile olursa olsun O'na varalım. Unutmayalım o sınırsız limanda her zaman bize özel kılınmış bir yer var.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA