DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
ADİLE ALICI
ADİLE ALICI
Giriş Tarihi : 18-01-2021 00:14

 BİRAZ DAHA SABIR VE ÖZVERİ…

Ülkemizin atlatmaya çalıştığı pandemi sürecinin neredeyse bir yılını geride bırakmak üzereyiz. 11 Mart itibariyle yaşamaya başladığımız bu zorlu bir o kadar sıkıntılı dönem de sosyal hayatta ve iş hayatında birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Bu dönemi daha az kayıpla atlatabilmek için 19 Kasımdan itibaren uygulana kısmi sokağa çıkma yasağı ve diğer yasaklarla beraber iki ay olmak üzere. Bu zorlu süreçten hepimiz kendimize göre etkilendi. Gerek sağlık, gerek ekonomik gerekse de psikolojik yönden çok fazla etkilendik. Elbette hepimiz bu zor dönemin bir an önce geçmesini bekliyoruz ama acaba yeterince hassas davranıyor muyuz? Bu soruyu kendimize sormamız çok önemli. Çünkü gözlemlerim tam anlamıyla dikkat etmediğimiz yönde.

-Hijyene dikkat etmek çok önemli. Sabunla en az 20 sn. boyunca el yıkamak, yanımızda dezenfektan bulundurarak gerektikçe kullanmak. Dışarda kullanılacak yüzeylere temas etmeden önce de kullanılabilir. Dışarıda gezerek geldiğimiz evde etrafa dokunmadan gerekli hijyen önlemlerinin alınması şart.

-Maskeyi evden çıkmadan önce takmak ve eve gelinceye kadar çıkarmamak da çok önemli diğer bir kural. Maske mutlaka üç katlı cerrahi maske olmalı ve maskeyi taktıktan sonra asla maskeye dokunmamamız gerekiyor. Maskeyi takıp tekrar tekrar kullanmak yapılan başka hatalardan. Maskeler tek seferlik kullanılmalı hatta değişme imkânı varsa eğer eller ve yüz dezenfektan edilerek ¾ saatte bir değişmesi en sağlıklı olanı.

-Diğer bir önemli ve en çok dikkat edilmeyen kural ise sosyal mesafe kuralı. En az 1,5 metre olması gereken sosyal mesafe kuralı gördüğün kadarıyla en çok ihlal edilen kural. Özellikle kapalı alanlarda mutlaka acele etmemek ve mesafeyi korumak çok önemli. Asansörleri mümkün olduğu kadar kullanmayın.

Birey olarak kendimizden sorumlu olduğumuz kadar toplum hayatı yaşadığımız için çevremizdeki insanlardan da sorumluyuz. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastaları çok fazla etkiliyor ve çok ağır geçirmelerine ya da hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyor. Hepimizin evinde değer verdiğimiz yaşlılarımız ve sevdiklerimiz var ve onları riske atmaya hakkımız yok. Kendimizi korumak zorunda olduğumuz kadar karşımızdakini de korumak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Hepimiz ‘gizli taşıyıcı’ olduğumuzu düşünerek dikkatli hareket etmeliyiz. El birliği ile daha dikkatli davranarak bu zor dönemi atlatacağımıza ve herkesin üzerine düşeni yapacağına inancım tam.

UNUTMAYALIM Kİ !

Başka hayatları bile bile riske atmaya hakkımız yok. Kalabalık ortamlardan uzak duralım ve mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayalım. Unutmayın sizin için en güvenli yer yuvanız. Evde kal, kendini ve başkalarını riske atma. Naçizane uzman açıklamalara dayanarak gördüm ihlallere dayanarak biraz bahsetmeye çalıştım. Birlikte biraz daha sabır ve özveriyle bu dönemi en kısa sürede atlatmak dileğiyle…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA