DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Afra YURTTAŞ
Elif Afra YURTTAŞ
Giriş Tarihi : 21-01-2021 10:07

KANLI GÖZYAŞLARIYLA KADIN

"Saçı uzun aklı kısa" demişler. "Eksik etek" demişler. "Otur oturduğun yerde" demişler. "Kadın aklıyla hareket edilmez" demişler. "Erkek sözü" demişler. Türlü türlü deyişlerle kadını küçümsemiş, hor görmüşler.

Keşke sadece bu lafta sözlerle yetinilseydi. Keşke ruhu ve bedeni acılarla prangalanmasaydı. Keşke bu kadar ezilip büzülmeseydi. Keşke yaratıldığı gibi değerli görülseydi. Keşke ona bu denli haksızlık yapılıp da içi liğme liğme edilmeseydi. Keşke kanlı gözyaşlarıyla ağlatılıp da kaderine isyan ettirilmeseydi. Ne yazık ki keşkeler demek hiçbir şeyi değiştirmiyor.

Şöyle bir etrafımıza bakalım. Geçmişten günümüze kadar her konuda erkek, kadından daha üstün bir konuma getirilmiş. Kadına hep ikinci planda roller verilmiş. Mesela "en ünlü şair" erkek, "en ünlü yazar" erkek, "en ünlü doktor erkek", "en ünlü ressam" erkek, "en ünlü sanatçı" erkek, hatta "en ünlü şef" bile erkek. Neden bir kadının kendini tanımasından itibaren eline yapışıveren kepçeye rağmen bu alanda bile erkek onun önüne geçiyor? Sokağa çıkıp insanlara bir erkek mi daha güzel yemek yapar yoksa bir kadın mı daha güzel yemek yapar diye sorarsak eminim ki insanların cevabı "kadın" olacaktır. Çünkü kadınların çoğu genç bir kız iken yemek yapmayı çoktan öğrenmiştir. Fakat buna rağmen ne hikmetse en ünlü şef erkektir.

Neden diye kendimize soralım. Hepimiz bu sorunun cevabını çok iyi biliyoruz. Erkeğe verilen değer ve imkanlar hiçbir zaman kadına verilmedi. Bir erkek kendini yetiştirmek için dünyanın öbür ucuna gidebilir, ekonomik sorunlar hariç önüne hiçbir engel çıkmaz. Ancak bir kadın gitmek isterse önünde mücadele etmesi gereken bir yığın engel çıkar.

Virginia Woolf'un "Kendine Ait Bir Oda" isimli kitabında anlattığı hayali karakter Judith'i kadının bu ikinci plan mevzusuna bir örnek olarak verirsem yerinde olacaktır. Shakespeare'in Judith adında bir kızkardeşi olduğunu düşünün. Bu kız kardeş tiyatrocu olmak için evden ayrılsaydı ve abisinin geçtiği yolları izleseydi neler gelirdi başına acaba? Bu kadın, abisiyle eş değer bir dehaya sahip olsa da o dönem toplumunca asla kabullenilmeyeceğini ve aşağılanacağını; hayatının delilik ve intihar ile son bulacağını hikaye eder Woolf.

Virginia Woolf'a katılıyorum. Kadın hiçbir zaman erkek ile aynı seviyede muamele görmedi. Ne Batı toplumunda ne de Doğu toplumunda bu değişmedi. Kadına iblis deyip lanetlediler. Kadını diri diri toprağa gömdüler. Kadını modernitenin fabrikalarında köle olarak çalıştırdılar ve nihayet 21.yy.a geldik. Hani refah seviyesinin üst düzeyde olduğu şu bilim ve teknoloji çağı olan 21.yy. fakat bu çağda bile kadının konumu değişmedi. Hâlâ ve hâlâ kanlı gözyaşlarıyla şiddete maruz kalan bir varlık. Oysa yaratılanlar içinde şefkatin ve merhametin en çok yakıştığı naif varlık; kadın. Gözlerinden akan kanlı yaşlar ona hiç yakışmıyor. Her gün tüyler ürpertici haberlerle uyanıyoruz. Ya bir kadın kayıp ya da şiddete maruz kalmış veya da en iyi ihtimalle öldürülmüş. Yaratılış gereği yumuşak tabiatlı olan bu özel varlık ne yapmış olabilir de bunlara maruz kalıyor? Neden babası, erkek kardeşi, kocası ve oğlu tarafından bunlara maruz kalıyor?

Hz. Peygamber belki de kadına yapılan bu haksız muameleleri gözler önüne sermek için "Cennet anaların ayakları altındadır" mesajını insanlığa ulaştırmıştır. Cennetin, en güzel ve ulaşılması zor olan yerin, annelerin -kadının- ayaklarının altında olduğu vurgusuyla kadının önemini, değerini vurgulamıştır.  Yani demem o ki kadın hak ettiği konuma gelmeli artık. Allah kadın ve erkeği birbirinin tamamlayıcısı olarak yarattı. Hiçbirini bir diğerinden üstün kılmadı. İkisi de birbirinin varlığına muhtaç olan ve birbirini tamamlayan varlıklar. Nasıl ki ayakkabılarımızın teki olmadan yürüyemiyorsak kadın ve erkek de sağ ve sol ayakkabılarımız gibi. Teki olmadan diğer bir tekinin de değeri kalmaz. Bu yüzden birini yüceltip de diğerini ezmeyelim.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA