DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
ADİLE ALICI
ADİLE ALICI
Giriş Tarihi : 25-01-2021 09:30

NAÇİZANE FİKRİM…

Küçük, masum yürekler, 2020 / 2021 güz dönemini pandemi nedeniyle uzaktan eğitimi canlı online ders olarak aldılar.Güz yarıyıl dönemi bitti. Cuma günü milyonlarca yavrumuz sanal karne alarak, ders notlarını sanal ortamda öğrendi.

Dönem başında isteğe bağlı açılan okullar salgının seyri arttığı için iptal edildi. Sınavların yüz yüze olmasına karar verildi. Ancak yüz yüze okul ortamında yapılan ilk sınavlar bitmeden hatta bazı öğrenciler daha sınav olmadan 20 Kasım’da sokağa çıkma yas¬ağı uygulaması getirildiği için iptal edildi.

Yüz yüze sınav oldukları tarih ve saatlerde okulda bulundum. İzlen¬imlerim hiç olumlu değildi. Çünkü gerek idare biriminin yeterli önlem almaması gerekse küçük yavrularımızın bu konuda halâ yeteri kadar bilinçli davranmadıklarını gördüm. Maske takmak tek başına koruyucu değil. Sınav olmaları için içeri alınan yavrularımızın girişte oluşturdukları yığılma ve idarenin bunu engellemede yetersiz oluşu büyük tehlike!

Salgın seyri ilk yasaklamalarda biraz azaldı, bu azalma karşısında kısmi gevşetme yoluna gidildiğinde ben bunu sağlıklı bulmamıştım. Özellikle okulların isteğe bağlı olsa bile açılmasına şiddetle karşı çıktım. Veli olarak ben yavrumu okula göndermem hakkımı kullandım. Çünkü gördüm ki! Biz büyükler bile bu kadar dikkatsiz ve rahat davranırken küçük yavrularımız da bizim rahatlığımızdan olsa gerek çok da tedbirli değillerdi.

Okullar isteğe bağlı yüz yüze eğitime başladı, İş yerleri eski düzenine döndü, biz de sanki salgın bitmiş gibi rahat davranmaya başlayınca, vakâ sayısı tekrar yükselişe geçti. Başladığımız yere tekrar bir U dönüşü, hem de artan hasta sayısıyla tekrar yasaklar geri geldi.

İlk yasaklar kaldırılmamalıydı!

Nitekim yanlış olduğu bariz yaşanarak görüldü. 20 Kasım itibariyle uygulanan yasakların ne kadar yerinde bir karar olduğu yine aynı şekilde hasta sayısının düşmesiyle görülüyor. Şimdi gündemimizde 8. ve 12. sınıflara yönelik isteğe bağlı destekleme ve takviye kurslarının yüz yüze yapılması, ardından da 15 Şubat itibariyle okulların kademeli olarak tekrar yüz yüze eğitime başlayacağı açıklamaları var.

Aylardan sonra ilk defa yoğun bakım üniteleri boş kalmaya başladı. Aşamalı aşılama uygu-lamasında ikinci derecede bulunan grupların aşılanmasına yeni başlandı. Aşılama bitmeli ve bir süre daha kontrollü sosyal hayat devam etmeli.

Evet, hepimiz bir an önce normal düzenimize dönmek istiyoruz,

Evet, yüz yüze eğitim başlasın istiyoruz,

Evet, bazılarımız için hayat ekonomik olarak gerçekten çok zor…

Bir veli olarak, bir evlat olarak ve her şeyden öte sosyal sorumluluğu yüksek bir vatandaş olarak ne kadar zor olsa da yasaklar şuan için esnetilmemeli. Naçizane fikrim, yasaklar olumlu sonuçlar vermişken bu durumda aşamalı aşılama tamamlanmalı ve sonuçları değerlendirilerek yüz yüze eğitim kademeli başlatılarak yavaş yavaş kısmi esnetilmeler yapılması yönünde.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA