DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Afra YURTTAŞ
Elif Afra YURTTAŞ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 09:40

EŞREF-İ MAHLUKAT İNSAN

İnsan, ahsen-i takvim ve eşref-i mahlukat olarak yaratılmış. Yani yüce Allah insanı en güzel şekilde, yaratılanların en şereflisi olarak yaratmış. Ne kadar şanslıyız değil mi? İnsan olarak değil de daha farklı, noksanlıklarla dolu bir varlık olarak yaratılmış olabilirdik. Ya da hiç var olmayabilirdik. Ama Allahu Teâlâ her şeyi mükemmel bir ölçüde yarattığı gibi biz insanları da hiçbir mecburiyeti olmadığı halde, yaratılanların en şereflisi olarak en güzel şekilde, "insan" olarak yaratmıştır.

 Peki insan gerçekten de eşref-i mahlukat mıdır? Allah tarafından yaratılan canlı ve cansız tüm varlıkların içinde en üstünü ve şereflisi gerçekten de insan mıdır? Evet, bu sıfat yüce Allah tarafından insana bahşedilmiştir. Yaradan insanı eşref-i mahlukat potansiyeliyle yaratmış ve bunun yanında ona irade ve akıl da vermiştir. Bu yüzden insan yaptığı seçimlerle eşref-i mahlukat iken bir anda aşağıların aşağısına savrulup esfel-i safilin yani sefillerin en sefili olabilir. Bu insanın kendi aklı ve iradesiyle seçeceği iki yoldan biridir.

Kimi zaman toplum tarafından veya başka etkenler neticesinde insan eşref-i mahlukat sıfatını yitirip esfel-i safilin yoluna gidebilir. Çünkü sefillerin yolundan gitmek daha kolay olabilir. Ama sonu asla mutlu bitmez. O yolda emek yok, sevgi yok, hiçbir erdem yok. Sefillerin yolu bu, ne de olsa aşağıların aşağısı. Toplum, kötülük, sefil ve seçim demişken, aklıma uzun zaman önce izlediğim bir film geldi. Size biraz ondan bahsetmek istiyorum. Filmin ismi, Forgotten, belki izlemek istersiniz sevgili okurlarım. Bu yüzden fazla spoiler vermeden beni etkileyen kısmını anlatmak istiyorum. Filmde başrol olan çocuk, birtakım sebepler dolayısıyla sefillerin yolunu yani kötülüğü seçmiş ve dokunduğu hayatları mahvetmişti. Ama sadece dokunduğu hayatları mahvetmekle kalmamış, kendi hayatını da heba etmişti.

Onu bu yola iten etkenler; yaşadığı çaresizlik ve toplum olsa da, sonuç itibariyle işlediği kötülük fiili ortadan kalkmıyordu. Kendisi de içten içe bunun farkında olduğu için zihninin oynadığı oyuna ortak oluyor ve bir şekilde hayatına devam etmeye çalışıyor. Ama gerçek hayatta da olduğu gibi bu filmde de yapılan kötülük yanına kâr kalmıyor ve film trajik bir sonla bitiyor.

 Lafı fazla uzatmadan asıl vurgulamak istediğim meseleye geleyim. Yüce Allah, insanı en güzel şekilde, yaratılanların en şereflisi olarak yaratıp onu yeryüzüne halife kıldı ve tüm evreni de insana uyumlu olarak var etti. İnsan, topraktan, sudan, havadan, bitkilerden, hayvanlardan vs. her şeyden faydalanıyor. Bir bal arısını düşünün, onun usta bir sanatçı edasıyla yaptığı balın pek çok faydası var insana. Ya da bir koyunu düşünün veya bir ağacı düşünün veyahut bir yağmur damlasını düşünün… hiçbiri sebepsiz yere var olmadı. Bir sebepler halkası gibi, her şey birbirine bağlı ve en küçük varlıktan en büyük varlığa kadar, her şeyin insana faydası var. Bu yüzden insan yaratıcı tarafından ne denli değerli olduğunun farkında olmalı ve öyle yaşamalı..

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA