DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Afra YURTTAŞ
Elif Afra YURTTAŞ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 09:47

MANEVİ BİR YOL: RAMAZAN

Heyecanla beklediğimiz kutlu misafir, ramazan nihayet kapılarımızı çaldı. Onu bekletmeden kalbimizin kapılarını sonuna kadar açıp onu en güzel şekilde ağırlamaya çalışalım. Çünkü kalbimizi sıcacık tutacak olan ramazanın huzuru, muhabbeti ve bereketine ihtiyacımız var. Bu ayı kendimize ve sevdiklerimize verilmiş bir ödül gibi değerlendirip tadını çıkararak yaşamaya gayret edelim. Tüm dünyayı kuşatan bu pandemiden dolayı haftasonlarımızı evde geçirecek olabiliriz. Ama unutmayalım ki her şeyin başında sağlık geliyor. Bu yüzden sevdiklerimizin sağlığı ve kendi sağlımız için alınan kararlara riayet edelim, kurallara uyalım. Ve sakın evdeyiz diyerek morallerimizi bozmayalım. Çünkü evde yapılabilecek pek çok aktivite var. Bunun üzerine ramazanın bereketi de eklenince, hiç sıkılmadan, bugüne kadar ertelediğimiz birçok şeyi yapabilir ve zamandan bolca tasarruf edebiliriz.

Öncelikle Peygamber Efendimiz (sav.)'e  bu ayda, nazil olmuş olan hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'i okuyalım. Sadece Arapçasını okumakla da yetinmeyelim. Türkçe mealini ve tefsirini de okuyalım. Okuyalım ki anlayalım. Birebir muhattabı olduğumuz ilahi kelamları, en sevdiğimizden gelen mesajları anlayarak okumak bize tarif edilemez bir huzur verecektir. Düşünün sevdiğiniz biri size başka bir dilde mektup gönderiyor ve siz onu anlamak için çaba sarf etmeyeceksiniz, bu mümkün olabilir mi? Bu yüzden mutlaka mealini ve tefsirini de okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışalım. Çok sevdiğim bir hocamın tabiriyle "Kur'an'ı yaşayalım."

 Ayrıca Kuran-ı Kerim okumanın yanında, hadis, siyer ve ilmihal de okuyalım. Okuyarak aç zihnimizi doyuralım. Okuyarak farklı dünyalara yolculuklar yapmayı da unutmayalım. Bunun için romanlar, öyküler, denemeler, şiirler ve gezi yazıları iyi birer seçenek olabilir. Sıkılmamak için hepsinden azar azar okuyabiliriz. Okumakla kimse bir şey kaybetmez, aksine çok şey kazanır. Hatta günlük veya ajanda da tutabiliriz. Ramazan ayı boyunca yaptıklarımızı not edelim. Bakalım, ramazanın sonunda, ne kadar yol kat etmişiz. Ne kadar bereketli geçirebilmişiz, bu sayede görmüş oluruz.

Teravih namazını da evimizde, ailemizle cemaat şeklinde veya tek başımıza kılmaya gayret edelim. Çünkü namaz, bizi Allah'a en çok yaklaştıran ibadetlerdendir. Bu ayda manevi bir yol çizelim kendimize, Rabb'e giden manevi bir yol. Bu yüzden yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimizi de unutmayalım. Onlara gücümüz nisbetinde yardım elimizi uzatalım. Yanı başımızda yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimiz olduğu gibi uzak diyarlardaki kardeşlerimiz de olabilir. Önemli olan niyetlerimizin halis olması ve gerçekten de zor durumda olan birilerinin sıkıntısını giderebilmek...  Tek bir kalbi bile sevindirebilmek insana paha biçilemez bir mutluluk verecektir. Çünkü birilerine yardım ederken -bu maddi veya manevi olsun fark etmez- en çok kendimize yardım etmiş oluyoruz. Vererek ruhumuzu besliyoruz. Bu nedenledir ki içimizi, bir huzur ve rahatlamışlık hissi kaplıyor. Vermenin tadını alan, bir daha duramaz. Bu ramazanda böyle tatlı bir mutluluğu da yaşamak hepimize nasip olsun.

 Evde daha saymadığım ve yapılabilecek pek çok şey var. Mesela bir farklılık ve eğlence olsun diyerek aile üyelerimizle hediyeleşebiliriz. Ya da evimizde sinema geceleri düzenleyebiliriz. Ailecek izlenebilecek güzel filmler ve belgeseller var. Küçük bir araştırmadan sonra güzel bir liste oluşturabiliriz. Bu ramazan ayının, daha çok kendimizle ve sevdiklerimizle birlikte geçirebileceğimiz bereketli bir ramazan olması dileğiyle...

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA