DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
DR. PINAR ŞEKER
DR. PINAR ŞEKER
Giriş Tarihi : 16-04-2021 08:18

COVİD-19 PANDEMİ SÜRECİNDE GIDA HİJYENİ

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde ortaya çıkmıştır. Bu virüs, solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020 tarihinde tanımlanmıştır. COVID-19, ülkemizde de ilk vakanın görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir.

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir.

Bu virüs, hasta bireylerin öksürmeleri veya hapşırmaları ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs bulaşabildiği belirtilmektedir. Bu kapsamda kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek oldukça sakıncalıdır.

COVID-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte tüketicilerin kafasında “COVID-19 gıdalarla bulaşır mı?” sorusu oluşmaya başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) bu virüsün gıdalarla bulaştığına dair bir bildirimi bulunmamaktadır.

COVID-19 virüsü, gıdalarda veya ambalajlarda çoğalamazlar, gelişip çoğalabilmek için konak olarak bir hayvan veya insana ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte COVID-19 virüsünün yüzeylere bulaşabildiği, yüzeyin özelliğine göre birkaç saat veya birkaç gün aktif kalabildiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda, gıda veya ambalaja temas ettikten sonra, ellerimizi yıkamadan ağız, burun ya da göze dokunmaktan kaçınılmalıdır. Dokunduktan sonra ellerin sabunlu suyla en az 20 sn ovarak yıkanması gerekmektedir.

COVID-19 KAPSAMINDA GIDA İŞLETMELERININ UYMASI GEREKEN KURALLAR

Tüketicilerin güvenilir gıda tüketmesi gıda işletmecilerinin sorumluluğu altındadır. Bu kapsamda, gıda işletmecileri, pandemi sürecinden önce de olduğu gibi bu süreçte de, güvenilir gıda üretmek adına, gıda üretim zincirinin tüm aşamalarında, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanuna bağlı Gıda Hijyen Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği v.b. yönetmelik ve tebliğlerde belirtilen kurallara uymak zorundadır. Buna ilaveten, pandemi sürecinde aşağıda belirtilen kurallara da dikkat etmek gerekmektedir.

- Çalışanların mesai başlangıcında ateş ölçümleri yapılmalı ve ateşi 37,8 °C’den yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanmalıdır.

-Çalışanlardan herhangi birinin koronavirus belirtilerinden birini göstermesi durumunda çalıştırılmamalıdır.

-Çalışanların arasına en az 2 m’lik mesafe konulmalıdır.

- Çalışan tüm personelin (işletme yetkilisi de dahil olmak üzere) ağzını ve burnunu uygun maske ile kapatması, öksürük ve hapşırma sırasında kağıt mendil kullanması ve ellerini yıkaması şart koşulmalıdır.

-Çalışan bütün personeller ellerini sık sık su ve sabunla en az 20 sn parmak araları dahil ovarak yıkamalıdır.

-İşletmeye girebilecek kişi sayısı (personel, müşteri, teslimat işçisi) sınırlandırılmalıdır.

-İşletmede hergün temizlik ve etkin bir dezenfektan ile dezenfeksiyon yapılmalıdır.

-İşletmenin her bölümünde yeterli sayıda dezenfektan bulundurulmalıdır.

-İşletmenin girişlerinde dezenfektanlı paspas bulundurulmalıdır.

-Personelin kişisel hijyen kurallarına uyması sağlanmalıdır.

-Personele yönelik hijyen eğitimlerinin sıklığı arttırılmalıdır.

-Soyunma odaları, yemekhaneler ve servislerde sosyal mesafeye uyulması konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.

- İş kıyafetleri günlük olarak değiştirilmeli ve iş kıyafetlerinin yıkanması ve kurutulması çamaşır makinesinde 60-90°C’de deterjan kullanarak yapılmalıdır.

-Özellikle yemek üretimi yapan hazır yemek sektörü ve lokantalarda yemek üretimi sırasında hijyen kurallarına uyulması oldukça önemlidir. Çiğ et, tavuk ve balık doğranan doğrama tahtaları ile salata doğrama tahtalarının ayrı olması hatta farklı renklerde olması gerekmektedir. Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra mutlaka eller sabunlu suyla yıkanmalıdır. Çiğ gıdalarla pişmiş ürünler birbiriyle temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

-Ambalaj materyalleri her türlü bulaşmayı önleyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Gıdaların taşınmasında kullanılan ekipmanlar temizlik ve dezenfeksiyona uygun şekilde olmalıdır.

Pandemi sürecinde gıda üreten işletmeler kadar tüketicilere de önemli görevler düşmektedir. Bu süreçte Maske, mesafe ve hijyene dikkat etmek en önemli görevleri olmalıdır. Buna ilaveten;

-Yemek hazırlarken hijyen kurallarına uymak önemlidir.

- Mutfağımızda yemek yapmadan önce veya çiğ gıdalara (çiğ et, balık, yumurta v.s) dokunduktan sonra eller mutlaka sabunlu suyla en az 20 sn ovularak yıkanmalıdır.

-Gıdalar, uygun sıcaklıkta pişirilmelidir. Virüsler ısıya karşı duyarlı oldukları için, gıdalara uygulanacak yeterli ısıl işlem ile enfeksiyon riski daha da azaltılabilir. Bu sadece Koronavirus için değil, bütün gıda kaynaklı hastalıkların önüne geçmek adına önemli bir kriterdir.

-Taze meyve ve sebzeler yemeden önce temiz su ile iyice yıkanmalıdır.

-Açıkta satılan ambalajsız gıda maddeleri alınmamalı ve tüketilmemelidir. Pandemi sürecinde ambalajlı gıdaların önemi birkez daha kavranmıştır.

-Satın aldığımız gıdaların ambalajlarını açtıktan sonra eller mutlaka yıkamalıdır.

Tüketicilerin güvenilir gıda tüketmesi adına, 5996 sayılı Kanun hükümlerine bağlı olarak, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görev yapan kontrol görevlileri tarafından denetimler yürütülmektedir. Yapılan resmi kontroller sonucunda, ilgili mevzuat hükümlerine göre uygunsuzluk tespit edildiği takdirde, 5996 sayılı kanun kapsamında gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır.

Pandemi sürecinde, gıdaların koronavirüsün (Covid-19) muhtemel bir bulaşma kaynağı olduğuna dair bilimsel veri bulunmamakla birlikte, Elazığ ilinde faaliyet gösteren tüm gıda işletmelerinde denetimler arttırılmıştır.

Sonuç olarak; Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliğini sağlamak adına, üretim zincirinin tüm aşamalarında hijyen kurallarına dikkat etmek hem COVID-19’dan kaynaklanan hem de diğer gıda kaynaklı hastalıklardan korunmak adına oldukça önemlidir. Hijyen kurallarına dikkat etmek, hem insan sağlığını ve hem de toplum sağlığını korumak adına insani bir sorumluluktur.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA