DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Elif Afra YURTTAŞ
Elif Afra YURTTAŞ
Giriş Tarihi : 30-04-2021 07:56

ÖLMEDEN ÖNCE…

Yaşıyoruz. Evet, bir saniye geçiyor, bir dakika geçiyor, bir saat geçiyor, bir gün geçiyor, bir hafta geçiyor, bir ay geçiyor, bir yıl geçiyor… Ve hayat devam ediyor. Ne kadar zaman geçerse geçsin, ne yaşanırsa yaşansın yaşam durmadan devam ediyor. Ne dünya dönmeyi bırakıyor ne de insan yaşamaktan vazgeçiyor. Kocamış dünya, sabırla, yorulmak nedir bilmeksizin yaşamla birlikte insanı sırtında taşıyor. Peki biz insanlar buna karşılık ne yapıyoruz? Hiçbir şey. Evet, dünyanın ömrünü kısaltmaktan başka hiçbir şey yapmıyoruz. Yaşadığımız dünyayı zaman geçtikçe daha fazla tahrip ediyoruz. Dengelerini daha fazla bozuyoruz. Sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi, sanki dünyadaki hiçbir şey değişmeyecekmiş gibi, sanki her şey aynı kalacakmış gibi vurdumduymaz yaşıyoruz. Dünya değişiyor. Nasıl ki bizim ömrümüz tükeniyorsa yaşadığımız dünyanın da ömrü tükeniyor. Çünkü her geçen gün daha çok yaşanılmaz kılıyoruz. Bizim faydamıza var olan her şeyi hiç düşünmeden ayaklarımızın altında ezip yok ediyoruz. Kirletiyoruz, kuraklaştırıyoruz, yakıyoruz, kırıp döküyoruz. Sonrada başka gezegenlerde yaşam aramaya koyuluyoruz. Farzedelim ki umduğumuz bolluğu oralarda bulduk. Yine müsrifçe tüketmeyecek miyiz?

Tükettikçe tüketiyoruz. Yarını düşünmeden yaşıyoruz. Sonu yokmuşçasına. Bize tertemiz verilen dünyayla işimiz yokmuş gibi sömürdükçe sömürüyoruz. Örnek verecek olursam dünyamızın güzelliğinden faydalanmak için pikniğe gidiyoruz değil mi? Doğanın temiz havasından, suyundan ve yeşilinden taze taze aldıktan sonra ardımızda bir yığın çöp ve mangalımızdan geriye kalan kıvılcımla sebebi olduğumuz orman yangını ile teşekkür etmiş oluyoruz(!) Yine başka bir örnek, yaşadığımız zorlu pandemi sürecinde en kıymetli şeyin sağlık olduğunu iyice anlamamız gerekirken aksine kabul edilmez davranışlar sergiliyoruz. Sağlığımız için taktığımız maskelerle işimiz bittikten sonra rastgele sokağa atıp dünyamızı kirletmekten çekinmiyoruz.

 Bazı kaynaklarca Hz. Peygamber (sav.)’e nisbet edildiğine göre  “Mutu kable en temutu” diye buyurmuştur. “Mutu kable en temutu” tabirinin Türkçe karşılığı “Ölmeden önce ölünüz” demektir. “Ölmeden önce ölünüz” tabiri, birçok farklı şekilde yorumlana gelmiştir. Ancak benim bu ifadeden anladığım,“düşünerek yaşamak”, sanki ölümü tatmış ve her şeyi ardında bırakıp amellerinle yüzleşme vaktin gelmiş gibi düşünerek yaşamak. Kısacası ölümü düşünüp ona göre yaşamak. Bu şekilde düşünerek yaşam sürdürülürse, nimetlere nankörlük edilmez ve sürekli güzel şeyler yapılmaya çalışılır. Ardında utanılmayacak, gurur verici güzellikler bırakılmaya çalışılır.“Ölmeden önce ölünüz”, henüz hayattayken, fırsatınız varken bir şeyler yapınız. Öldükten sonra her şey beyhude olacak. Bu yüzden düşünün ve öyle yaşayın. Ben acizane kanaatimle peygamber efendimizin bu güzel sözünden bu mesajları çıkardım.

 Son olarak yazımı yaşamdan bir örnekle bitirmek istiyorum. Henüz covid-19 ile tanışıp online eğitime geçmediğimiz zaman diliminde, fakültede bir hocam, belki bir nebze de olsa farkındalık olur umuduyla öğrencilerle birlikte rastgele etrafa atılan plastikleri, izmaritleri vs. çöpleri toplardı. Kim bilir belki bu naif davranışıyla nice insana örnek olmuştur. Örnek olduğu kişiler tarafından yere atılmayan ve yerden alınan her çöp ile dünyanın ömrü bir tık daha uzamış ve geleceğe bir yudum nefes olarak bahşedilmiştir. Ayrıca her çöp için hanesine bir salih amel de yazılmış olabilir. Yoldan kaldırılan bir dikenin salih amel olması gibi bir çöp de mukabilinde güzel bir davranış olmalıdır. Ardımızda nice güzel ameller bırakmak dileğiyle.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA