DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Veysel ÇELİK
Veysel ÇELİK
Giriş Tarihi : 18-05-2021 07:53

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI (KKYDP)

Bakanlığımızca, üç dönem olarak 2006-2020 yılları arasında uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı(KKYDP) kapsamında, “Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, geriye dönük izlenebilirliğin sağlanması, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi” amacıyla2006 yılından bu yana sürdürülen ve 2025 yılına kadar devam edecek bir programdır.

Elazığ İli yatırımcı ve çiftçilerinin hibelerle hayata geçirdiği bitkisel, hayvansal ve su ürünleri konusundaki projelerle tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını esas alarak üretime yönelik çeşitlendirmeyi artıran buna bağlı olarak üretici gelirlerini artıran katılımcılığı sağlayan diğer sektörlerle arayı açan hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Süreç her geçen gün daha çok üretici çiftçi ve yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu süreç dahilinde 2006-2021 yılları arasında Programımıza 289 müracaat yapılmış olup bunların 150 tanesi projesini tamamlayıp hibe almaya hak kazanmış olup toplamda yaklaşık 38.000.000 TL hibe ödeme almışlardır. Tabi bu projeler dahilinde 500 üzerinde bir istihdam sağlanmış olup bölge halkına her şekilde fayda sağlamıştır.

Bakanlığımızın verdiği hibeler mevcut işletmelerin büyük bir kısmının kapasitelerini artırmaya teknolojilerini yenilemeye fırsat vermenin yanı sıra sektöre de bir çok yeni tesis kazandırmıştır. Bu süreçte 2006-2020 yılları arasında küçük çaplı ve klasik üretim teknikleriyle çarklarını çevirmeye çalışan yatırımcılarımız ,çiftçilerimiz bugün tarımsal alanda yeni teknolojileri kullanma becerisi kazanarak modern tesislerde üretimle ilgili işlemlerin tümünü elektronik otomasyon sistemleri üzerinden gerçekleştirerek, rekabete açık, insan ve hayvan sağlığı açısından güvenli hijyen kurallarına uygun gıda kalitesi artırılmış mamul ürünleri üreterek komşu il ve diğer ülkelerdeki rakipleriyle rekabet edecek seviyeye ulaşmıştır.Birkaç yıl öncesine kadar küçük bir odada tek kazanda sütü kaynatıp ev koşullarında yoğurt yapıp satan üreticilerimiz bugün bakanlığımızın verdiği hibelerle 1 dönümlük araziler üzerine kurmuş oldukları büyük tesislerde yeni teknolojileri kullanarak günlük 5-10 ton –gün/ kapasite ile üretim yapmanın yanı sıra, tesis için gerekli olan enerji ihtiyacını güneş enerjisinden enerji üreten GES projeleriyle tamamlamıştır. Modern teknolojileri barındıran üretim zincirlerini çeşitlendirerek sektördeki yerlerini almışlardır. İlimizde birkaç yıl öncesine kadar üretimine birkaç siloyla başlayan fabrikalar bugün bir kısmı bakanlığın hibeleriyle yapılmış olan çok sayıda siloyla bölgede örnek tesisler olmuştur. Ayrıca bu teknolojiler sayesinde işçilik ve insan gücü en aza indirilerek üretim girdileri azaltılmıştır. Tarımsal Yelpaze genişletildiğinde mezbaha neler kırmızı ve beyaz et parçalama ve işleme sektörüde yönünü tabandan tavana doğru çeken, bölgede dikkat çeken bir yer edindi. Et sektörü hibelerle kurmuş olduğu modern teknolojik makinalarla el değmeden kesim yapıp eti çeşitli şekillerde işleterek ( sucuk, salam kavurma v.s) mamul üreterek iç ve dış piyasalarda pazarlama ağını ve rekabet gücünü artırmıştır.

Bakanlığımızın uygulamış olduğu program sayesinde atadan kalma ahırlarla çağının gerisinde kalan yöntemlerle hayvancılık üretimi yapan çiftçilerimize kazandırılan modern ağıl ve ahırlar sayesinde çağını yakalamış modern üretim yapan çiftliklere dönüştürülmüş olup hayvancılık üretiminde hatırı sayılır artışlara vesile olmuştur. Bunun ikincil etkisi olarak köye dönüşlerde artışlar sağlamıştır.

Yaş sebze ve meyve üreten üreticilerde soğuk hava depolarının yetersiz oluşu nedeniyle ürünlerini soğuk hava koşullarında muhafaza edemediklerinden büyük miktarlarda ürün kaybı yaşayarak mağdur olmaktaydı. Bugün ise verilen hibelerle birçok yerde soğuk hava depoları yapıldı. Üretici satamadığı ürünlerini piyasa koşulları lehine gelene kadar bu soğuk hava depolarında muhafaza etme imkanına kavuşarak gelir düzeyini artırdı.Yöresel ürünler Örneğin öküz gözü üzümü,kayısı, çilek, alabalık, gibi. verilen hibelerle kurulan tesislerde işleterek piyasaya sürülmesinin yanı sıra yöresel patent ve marka alarak ülkemiz ve dünya pazarlarında yer edindiler.

İlimiz tarım sektörünün üretimini artırması, dış piyasalarda pazarlama ağını ve rekabet gücünü artırması, yatırımcının refah düzeyini artırması, tüketicinin sağlıklı ürünlerle buluşması kriterlerinin tümü, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının uygulanmasıyla gerçekleşecektir.Yayım çalışmaları ile bütün çiftçilerimizi ve yatırımcılarımızı hibeler konusunda bilgilendirerek sektörü büyütmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak hedefiyle proje sayımızı artırarak yolumuza devam etmeliyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe716
 • 2Altay715
 • 3Beşiktaş714
 • 4Trabzonspor614
 • 5Hatayspor713
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Kayserispor711
 • 9Fatih Karagümrük711
 • 10Galatasaray711
 • 11Sivasspor79
 • 12Adana Demirspor79
 • 13Antalyaspor78
 • 14Gaziantep FK78
 • 15Başakşehir FK76
 • 16Yeni Malatyaspor76
 • 17Kasımpaşa65
 • 18Göztepe75
 • 19Giresunspor72
 • 20Çaykur Rizespor71
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA