DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
BEZAT TAZE
BEZAT TAZE
Giriş Tarihi : 28-05-2021 09:19

YEM BİTKİLERİ EKİLİŞİNİN TARIMDAKİ ÖNEMİ VE DESTEKLERİ

Yem bitkileri tarımı hayvanların ihtiyacı olan yemi meralardan sonra sağlayan kaynaktır. Ot ile beslenen çiftlik hayvanlarının hayvan sağlığına ve hayvansal ürünlere zararlı olmayan, doğada kendiliğinden yetişen veya kültürü yapılan bitkilere Yem bitkisi denilmektedir.

Yem bitkileri baklagiller yada buğdaygiller ailesindedir. Yem bitkileri tek yıllık ve çok yıllık olarak ikiye ayrılır. Çok yıllıklar yonca, korunga, ak üçgül, çayır üçgülü ve gazal boynuzundan oluşur. Bunlardan yonca destekleme kapsamında 4 yıl ve az önce saydığımız diğer çok yıllıklar ise 3 yıl boyunca çiftçilerimizin yem bitkileri desteğine müracaat etmeleri durumunda desteklenir. Burada dikkat etmemiz gereken ekiliş yılından itibaren desteğe müracaat etmek gerekir. Tek yıllık yem bitkileri ise fiğ,macar fiği, burçak, mürdümük, sorgum, sudan otu, hayvan pancarı, yem şalgamı, yem bezelyesi, yem baklası, İskenderiye üçgülü, İtalyan çimi, yulaf, çavdar, tritikale ve silajlık mısırdır.

Çiftçilerimiz Elazığ İl Tarım Orman Müdürlüğümüze Mazot Gübre Desteği yapılırken yem bitkisi ekilişi yapılmış parsel numaraları beyan edilir. Parseller ürün bazında Çiftçi Kayıt sisteminde tanzim edildikten sonra toplam 10 dekar ve üzeri yem bitkisi ekilişi olması şartıyla İl Müdürlüğümüz Çayır Mera ve Yem Bitkileri şubesine gelinerek yem bitkileri destekleme birimine müracaat edilir. Hasattan sonra yapılacak müracaatlar değerlendirmeye alınmaz. Yem bitkileri biçimine yakın bir süre içinde ilgili teknik elemanlarımız çiftçi tarafından biçim yapacağı tarih konusunda bilgilendirildikten sonra teknik elemanlarımız sahaya gelerek ürünün gelişim durumu, mazot gübre desteğinde beyan ettiği parsel olduğu ve parselde ne kadar alana ekiliş yaptığını tutanağa bağlayarak destekleme faaliyetlerini yürütür.

YEM BİTKİLERİNİN GENEL ÖNEMİ

Hayvan beslemede kullanılan Yem bitkileri hayvanların kuru ot ve yaş ot olarak yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere tarım arazilerinde yada çayır meralarda doğal olarak yetişirler ve hayvancılıkta yem bitkilerinin ekilişinin artması demek hayvan yemi yönünden girdileri azaltacaktır. Yem bitkileri ekimi yapıldığında, toprağın organik madde oranını artırdığı bir yıl sonraki ürün veriminde görülecektir. Yem bitkilerinin toprağa bıraktığı organik maddeler zamanla toprakta parçalanarak kendinden sonra gelen bitkilere besin elementi sağlarlar. Özellikle baklagiller ailesinden ekilen yem bitkileri havadaki serbest azotu alarak toprağa aktarır. Topraklarımızdaki azot miktarındaki artış azot gübresi kullanmamızı azaltır. Yem bitkileri toprağı dinlendirdiği ve dayanıklı olduğu zararlı ve hastalıkları kendinden sonra gelen kültür bitkilerine fazla geçirmez.

Yem bitkileri erozyonu yaklaşık olarak 17 kat azaltır ve kıraç şartlarda ekim nöbetine girerek ekilmeyen alanların azalmasını sağlar. Bu yem bitkilerinden çok yıllık olan yem bitkilerinden korunga yetiştiriciliği ile ilgili bilgi vereceğim.

KORUNGA:

Korunga bitkisi çok yıllık olan baklagiller yem bitkisidir. Korunga bitkisi yonca kadar önemli bir yem bitkisidir. Verimsiz, taşlık, meyilli araziler korunga ekimi yapılarak değerlendirilebilir ayrıca hayvanlarda şişkinliğe neden olmaz ve yeşil ve kuru ot olarak değerlendirilebilir

İKLİM İSTEKLERİ

Korunga bitkisi her iklimde yetişebilen, kuraklığa ve soğuğa oldukça dayanıklı bir bitkidir yalnızca ekildiği ilk yıl fide döneminde soğuklara karşı hassastır.Aşırı yağış alan veya çok sulamada kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalıklarına yakalanmaktadır.

TOPRAK İSTEKLERİ

Korunga bitkisi toprak isteği yönünden seçici olmayıp kıraç ve kalkerli yapıdaki topraklarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Korunga genel olarak derin yapılı, geçirgen, gevşek, kireçli kumlu topraklarda daha iyi gelişir. Çok iyi hazırlanmış bir tohum yatağı gereklidir. Toprak sonbaharda derin sürüm, olmalı ve ilkbaharda tarladaki kesekler parçalanarak bastırılmalıdır.

EKİM

Ekim öncesi korunga tohumlarının azot bağlayan bakteri kültürü ile aşılanması gereklidir. Gölgede aşılama yapılmalı ve 100 kg tohum için 1 kg bakteri kültürü kullanılmalıdır. Tohumlar %10'luk şekerli su ile hafifçe nemlendirildikten sonra aşılama yapılır.Tohumlar gölgede kuruduktan sonra en geç 24 saat içinde ekim yapılmalıdır. Yöremizde ilkbahar döneminde ekim yapılmaktadır. Hububat mibzeri ile ekim derinliği 2,5-7,5 cm arasında dekara yaklaşık 6-10 kg tohum ekilmelidir.

SULAMA

Korunga bitkisi fazla su tüketmez ve ekim sonrası 10-20 günlük süre içerisinde sıkaralıklarla az miktarda sulama yapılması gereklidir. Korunga bitkisi geliştikçe sulama sayısı yağışın durumuna bağlı olarak daha az sulanır. Sulama şekli ise yağmurlama yada salma sulama yapılabilir.

GÜBRELEME

Toprak analizi sonunda genelge her yıl sonbaharda ortalama 10-15 kg/da fosforlu gübre uygulaması yapılmasında fayda vardır.

HASAT

Korunga bitkisinde hasat zamanı çiçeklenme başlangıcında yapılmalıdır. Bu dönemde çiçeklenme yaklaşık % 10-15 olup Hasat geciktiğinde korunga sapları sertleşir ve ham protein oranı düşüşüne neden olur. Biçimi çayır biçme makineleri ile 3-4 cm yüksekliğinde biçilmelidir. İklim ve toprak yapısına bağlı olarak yılda 1-3 biçim olabilir. İlk yıl yeni tesis edilen tarlaya kesinlikle hayvan sokulmamalıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş614
 • 2Trabzonspor614
 • 3Hatayspor613
 • 4Fenerbahçe613
 • 5Altay612
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Fatih Karagümrük611
 • 9Kayserispor610
 • 10Gaziantep FK68
 • 11Galatasaray68
 • 12Sivasspor66
 • 13Adana Demirspor66
 • 14Yeni Malatyaspor66
 • 15Göztepe65
 • 16Kasımpaşa65
 • 17Antalyaspor65
 • 18Başakşehir FK63
 • 19Giresunspor61
 • 20Çaykur Rizespor61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA