DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
CAFER BOZKAYA
CAFER BOZKAYA
Giriş Tarihi : 04-06-2021 07:32

SOFRAMIZIN GELECEĞİ

Yemek konusu İnsanlığın varoluşundan beri devam eden bir eylemdir. Günümüze kadar insanoğlunun yemek tercihleri ve yemek pişirme yöntemleri değişim göstermiştir.Değişimin nedenleri olarak artan nüfus, İklim değişikliği,  yiyecek kaynaklarının varlığı gösterilebilir.  2050 yılında dünya nüfusunun 7 milyar kişiden 9 milyar kişiye yükselmesi beklenmekte ve bu da bilim insanlarını gıdaların üretimi, pişirme teknikleri ve yeni gıdaların hayatımıza girmesi konusunda araştırmalar yapmaya sevk etmektedir. Önümüzdeki yıllarda üretim, gıda, yemek, hijyen, sağlık, teknoloji konularında öne çıkacak birkaç konuyu inceleyelim.

Artan Şehirleşme, tarım arazilerinin azalması, sulama konusunda yaşanan sıkıntılar(iklim değişikleri ve de üretilen ürünün tüketiciye ulaşım masraflarının azaltılması amacıyla Dikey tarım gelecekte daha fazla uygulamaya geçecek gibi görünmektedir. Toprak yerine suda bitki yetiştirme deneysel olarak başarılı sonuçlar vermiş  ve daha az miktarda alanda çok katlı olarak ürünlerin yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Bu teknikle domates, biber, yeşillik diye adlandırdığımız sebzelerin üretiminde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bu arada tarlalarda insansız tarım aletlerinin kullanılması ve bunların yapay zeka ile birlikte kullanılması verimliliği oldukça artırmakta ve insan gücü ve zamanından tasarruf edilmesini sağlamaktadır. İnsansız traktörlerin kullanılması, dronlar ile tarlanın bütünün kısa sürede taranıp nem, sıcaklık değerlerinin bilgisayar ortamında sürekli kayıt edilmesi nem ve hastalıkların tespiti konusunda daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca bitkilerin tozlaşması için yapılmış olan robot arıların deneysel sonuçları oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Çok kısa sürede oldukça geniş alandaki bitkilerin tozlaşmasını sağlayabildiği görülmüştür.

Ne yiyeceğiz konusuna gelince, gelecekte hayatımızda süper gıdalar adını verebileceğimiz gıdaların yer alması beklenmektedir. Tek bir gıda ile birkaç gıdanın birleşiminde bulunan besinleri alabileceğimiz süper gıdaların üretilmesi konusunda adımlar atılmaktadır. Amerika’nın Silikon Vadisin de üretilen Soylent adlı Takviye Edici Gıda şimdiden süper gıda kategorisindeki yerini almış bulunmaktadır.  Soylent ,bir insanın günlük  ihtiyacı olan bütün besin değerlerini karşılamakta. Kullanımı da çok kolay olan bu ürün gelecekte hızlı gıda tüketimi isteyen ve yemek için zaman ayırmak istemeye kişilerin tercih listesinde en başta bulanabilecek.

Deniz mahsulü olarak soframıza girecek olan yosunlar şimdiden yeni besin mahsulü olacak ürünler listesinde yer almaktadır.Besin değeri oldukça yüksek olan yosunların hem tuzlu su da hem de tuzsuz suda yetiştirilebilmesi de ayrıca bir avantaj.

Yiyecek ve içecek kaynaklarının azlığından dolayı birtakım böcekleri yemek menülerimize eklememiz de oldukça yüksek ihtimal görünmektedir. Zaten birtakım toplumlarda uzun zamandan beri birçok çeşit böcek türü tüketilmektedir. Tüketilen böcek türü sayısının 2000’lere yakın olduğu bilinmektedir. Böceklerin yetiştiriciliğinin ekonomik olarak daha ucuz olması ve su ihtiyaçlarının daha az olması da tercih nedenlerindendir. Yetiştiricilik için daha az alana ihtiyaç duyulması da pozitif sebeplerdendir.Böcek tüketimi batı kültüründe pek kabul görmediği için bilim insanları batı kültürü için suni et üretimi çalışmalarını sürdürmekte.   Laboratuvar ortamında üretilecek olan bu etler şu an için maliyeti fazla olduğu için yaygınlaşmamış durumda ama ilerde daha uygun maliyetler ile özellikle veganların fazlasıyla tüketme tercihinde olacağı bir ürün olabilecektir. Hayvanların ölmemesi için de  önemli bir araştırma.

Bugüne kadar inek sütü alternatifi olarak farklı hayvan sütleri konusu gündeme geldi ama bugüne kadar pek yaygınlaşmadı. Daha önceleri eşek sütünün içeriği ve anne sütüne yakınlığı dolayısıyla tercih edileceği haber konusu edilmişti. Gelecekte Zürafa sütü besleyiciliği ve içeriğinin oldukça yüksek miktarda B12 vitamini içermesi nedeni ile de hayatımıza girebilecek bir diğer yiyeceklerden.

Bu arada sağlık içerikli gıdaların da hayatımızda yer alması beklenmekte. Aşı içerikli gıdalar, hastalıklar ile mücadele içeriği taşıyan akıllı ilaç yiyecekler. Bant formunda deriden alınabilecek yiyecekler, Koku formunda alınabilecek yiyecekler de gelecekte karşılaşabileceğimiz yiyecekler olarak sayılabilir.

Gelecekte ön plana çıkacak bir diğer konu ise bu yiyecekleri nasıl pişireceğimiz ve hazırlayacağımız konusu. Yemek hazırlanması ve pişirilmesi süreçleri için robotlar geliştirilmekte. İngiltere’de Geliştirilme aşamasında olan mutfak robotları bir aşçının bütün hareketlerini kamera kaydedip ve daha sonra kendisi taklit etmekte, hareketli kollar ile yemeği hazırlamakta. En sonunda ise kendini temizleme yeteneğine sahip.

Akıllı fırınlar da geleneksel fırınların iyileştirilmesi ile bu fırınlara birtakım kamera ve algılayıcılar yerleştirilmesi ile pişirme sürecinde oldukça iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Yemeğin ısı, nem, lezzet, tatların en yüksek noktaya ulaştığı yeri tespit ederek uyarı mesajı gönderebilmesi söz konusu olabilecek. Yemeğin fırında unutulması ve yemeğin ne kadar sürede pişeceğini ezberlemek gibi konular akıllı fırınlar tarafından çözülmesi söz konusu olacaktır.

Gelecekte hayatımıza birtakım yiyecekler girecekken birtakım gıdalar da tükenme riski ile karşı karşıya kalacaktır. Bunlardan birkaçından bahsedecek olursak,

Kahve: Güney Amerika’da yetişen bitki olan kahve ağaçlarının iklim değişikliğinden çok etkileneceği ve yakın gelecekte üretim miktarının azalacağı öngörülmektedir.  Azlığı nedeniyle herkesin kolaylıkla ulaşamayacağı ve tüketimi lüks olacağı düşünülmektedir.

Bal : Şu an bile iyi kalitede bala ulaşım oldukça zor iken ilerleyen zamanlarda iklim değişikliği ve doğanın bilinçsizce tahribatı sonucu kaliteli gerçek bala ulaşım oldukça zor ve pahalı olacak denilebilir.

Çikolata: Büyük küçük herkesin tüketirken çok keyif aldığı çikolatada gelecek de tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Çikolata yapımında kullanılan kakao bitkileri Afrika’da yetişmekte ve iklim değişikliği, küresel ısınma nedeni ile ağaçların verimi düşmekte ve hatta yok olma tehlikesinin bulundu bildirilmektedir. Küresel çikolata üreticisi bir firma tarafından yakın gelecekte çikolata olmayacağı da ifade edilmektedir.

Balık: Denizlerin artan kirliliği dolayısıyla denizlerde azalan oksijen ve de bilinçsizce avcılık nedeni ile balıkların türleri ve miktarları konusunda oldukça büyük miktarlarda azalma görülmektedir. Geçmişde oldukça bol miktarda bulunan birtakım balık türleri denizlerde artık çok az rastlanıldığından oldukça lüks tüketim olarak görülmektedir.

Bu örneklere daha birçok gıda eklenebilir. Çünkü bilinçsiz tüketim, iklim değişikliği, su kaynaklarının tükenmesi gibi nedenlerden birçok gıdanın verimi azalmakta yada tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bilim insanlarının bu konudaki çabalarına bütün insanların destek vermesi ve uyarıları dikkate alarak özenli davranması sonucu bizleri ve çocuklarımızı daha iyi bir gelecek bekleyebilir.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
CAFER BOZKAYA

CAFER BOZKAYA

DİĞER YAZILARI SOFRAMIZIN GELECEĞİ 04-06-2021 07:32
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Fenerbahçe716
 • 2Altay715
 • 3Beşiktaş714
 • 4Trabzonspor614
 • 5Hatayspor713
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Kayserispor711
 • 9Fatih Karagümrük711
 • 10Galatasaray711
 • 11Sivasspor79
 • 12Adana Demirspor79
 • 13Antalyaspor78
 • 14Gaziantep FK78
 • 15Başakşehir FK76
 • 16Yeni Malatyaspor76
 • 17Kasımpaşa65
 • 18Göztepe75
 • 19Giresunspor72
 • 20Çaykur Rizespor71
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA