DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
ORHAN İPEK
ORHAN İPEK
Giriş Tarihi : 11-06-2021 09:21
Güncelleme : 11-06-2021 09:24

BİÇERDÖVERİN HUBUBAT HASADINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

BİÇERDÖVERİN ÜRÜN HASADINDAKİ ÖNEMİ

Biçerdöver; adından da anlaşılacağı üzere biçmekten gelen ve biçtiğini de döven ya da işleyen, tarım alanlarında rastlanan tarım makinelerinin en büyüğü ve en önemlisidir. Üretimi yapılan ürünlerin özellikle hububat hasadında denile bilir ki uzun yıllardan beri söz sahibi olan adeta gezici bir fabrika konumundadır. Kısaca biçerdöver için mahsulü biçen, döven ve daneleri temizleyerek ayıran ve depolayan makinedir diye biliriz.

Biçerdöverin tarihçesi

1900’lü yıllarda sanayi alanındaki gelişmelerle birlikte tarım sanayisinde de bazı atılımlar yapılmış ve bu atılımların en önemli sonuçlarında biri, geleneksel usullerle orak ve insan-hayvan kuvvetiyle yapılan hububat hasadının biçerdöverlerin geliştirilmesiyle makineleştirilmesi olmuştur. 19.yüzyılın başlarında biçme için orak makinesi, danelerin samandan ayrılması için harman makinesi geliştirilmiş, nihayet 1835’te A.Y.Moore Michigan biçme-dövme, harmanlama ve temizleme işlemlerini tek bir makinede birleştirerek ilk biçerdöveri yapmıştır. İlk makineler hayvanlar tarafından çekiliyordu. Yüzyıl sonunda buharlı traktörler kullanılmaya başlandı.

Birinci Dünya Savaşı sıralarında tarım işçisi bulma zorluğu biçerdöver kullanımını yaygınlaştırdı.1922’de Massey Harris, biçme ve harmanlama işlemlerinin benzinli motor ile tahrikini gerçekleştirdi. 1924’te aynı şirket biçerdöverin kendi hareketini de motorize ederek makineyi tam otomatik hale getirdi. 1935’te Wisconsin’deki Allis-Chalmers şirketi tek kişinin zorluk çekmeden kullanabileceği biçerdöver denilen makineyi üretti.

Biçerdöverin Çalışması

Döner kanatlarla makineye doğru çekilen hububat, bıçaklar tarafından dip kısmından kesilir. Dönen burgularla ortaya doğru taşınan hububat buradaki elevatörlerle, harman yapılmak üzere biçerdöverin tanbur denilen bölümüne taşınır. Hububat daneleri başaktan çubuklarla kaplanmış silindir biçimindeki tanburda harman olduktan sonra saman dışarı atılmak üzere bir taşıyıcı vasıtasıyla makinenin arka kısmına taşınır. Daneler ise kalbura dökülerek kısa saman, kavuz, toz ve benzeri maddelerden ayrılır. Kalburdan geçen daneler hava akımı sayesinde savrularak diğer kabuk ve çöplerde ayıklanır ve makinenin alt kısmına gelir. Buradan da bir burgu vasıtasıyla yukarıdaki bir depoya, oradan da bir başka burgu ile kamyon ve römorklara aktarılarak hasat-harman işlemi tamamlanmış olur.

Günümüzde dünyada yoğun bir şekilde kullanılan ve özellikle ülkemizde kullanılan biçerdöverlerin tamamı kendi yürür tip biçerdöverlerdir. Kendi yürür tip biçerdöverler pahalı olmakla beraber, günümüzde en yaygın olarak kullanılan biçerdöverlerdir. Düz ovalarda ve bayır arazilerde kullanılan tipleri vardır. Bunların tabla genişlikleri 1,5-8 metre arasında değişmektedir.

Biçerdöverlerle hasad edilen ürünlerde hasad devresi, iklim koşullarına ve bitki çeşidine göre değişmekle birlikte genellikle kısadır. Ürünün kısa zamanda doğal şartlardan en az zarar görecek şekilde ve en az masrafla hasat-harman edilebilmesi biçerdöveri hasat işlemlerinde vazgeçilmez bir tarım makinesi durumuna getirmiştir. Tarımsal üretim işlemlerinin başarısı, hasat-harman işlemlerinin olabildiğince kayıpsız ve hızlı bir şekilde yapılmasına bağlıdır.

Biçerdöverler diğer hasat ve harman makineleriyle karşılaştırıldığında birçok üstünlüklere sahip oldukları görülür. Biçerdöver, insan eli ürüne değmeden ürünü tarlada biçer, dövme organlarında döver, sarsaklarda harmanlar, elekler ve rüzgârlıklar yardımı ile temizler, deposunda geçici olarak depolar ve gerekirse pazara sunulmak üzere taşıyıcılara yükler. Biçerdöverlerin bu özelliklerine bağlı olarak çiftçilerimize sağladığı faydaları şöyle sıralayabiliriz;

-Hasat ve harman masraflarından tasarruf edilir.

-İş gücünden tasarruf edilir.

-Tarla, toprak işlemeye daha erken hazır hale gelir.

-Ürünü daha erken pazara çıkarabilme imkânı sağlar.

-Hasat ve harman kayıplarını en aza indirir.

Biçerdöverle Hasatta Dane Kayıpları

İlimizde yaklaşık 900.000 dekar alanda hububat üretimi yapılmakta ve bu alanın yaklaşık %70-80’lik kısmı biçerdöverlerle hasat edilmektedir. Hasatta meydana gelecek %1’lik bir kaybı parasal olarak değerlendirdiğimizde hiç de küçümsenmeyecek rakamlar karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Çiftçimiz ve Ülkemiz ekonomisi için parasal kayıp miktarının ne kadar önemli olduğu ve olabildiğince en aza indirilmesi zorunluluğu ortadadır.

Böylesine önemli Kayıpların Başlıca Nedenleri;

- Biçerdöver sürücülerinin eğitim eksiklikleri,

- Çiftçilerin bilinçsizliği (Tarlaların taşlı olması gibi)

- Biçerdöver sahiplerinin kısa sürede çok alan hasad etmek amacıyla fazla kazanma düşünceleri,

- Ekilir alanların tesviyesinin bozuk olması,

- Hasadın tam zamanında yapılmaması,

- Değişik ürünlerin hasadında biçerdöver operatörlerinin gerekli ayarları yapmamaları,

- Yatık ürünlerde ilave yardımcı yardımcı parçaların kullanılmaması (Sap kaldırıcı, başak kaldırıcı vb.)

- Eğimli arazilerde uygun biçerdöverlerle hasat yapılmaması,

Dane Kayıpları Aşağıdaki Şekilde Gruplandırılabilir

1-Biçme düzeni kayıpları (Tabla kayıpları, dolap kayıpları)

2-Dövme düzeni kayıpları

3-Ayırma düzeni kayıpları

4-Temizleme düzeni kayıpları

5-Elek kayıpları

6-Vantilasyon kayıpları

7-Aralık ve açıklardaki kayıplar

Biçerdöver Sahipleri ve Biçerdöver Operatörlerinin Sorumlulukları

-G sınıfı (Biçerdöver) sürücü belgesi veya Biçerdöver Operatör Belgesi (geçerliliği sona ermemiş) bulunmayanlar biçerdöver operatörü olarak çalışamayacak ve biçerdöver sahipleri tarafından çalıştırılamayacaktır.

-Biçerdöver sahipleri ve operatörleri hasat yaptıkları ilin Valiliklerince belirlenen hasatta ürün kayıpları oranının üzerine çıkmayacaklardır.

-Biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri, yetkili kontrolörlerce denetimler esnasında talep edilmesi halinde kimlik ve diğer evraklarını ibraz etmek zorundalar.

-Biçerdöver sahipleri, 6’şar kiloluk 2 adet yangın söndürücü cihazı bulunmayan biçerdöverleri çalıştırmayacaktır.

 Ürün Sahiplerinin Sorumlulukları

Ürün sahipleri, hasatta fazla ürün kaybına sebep olan biçerdöver operatörlerini en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildireceklerdir.

Biçerdöver Kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ürün Sahiplerini temsilenmuhtarlık, belediye başkanlıkları, ziraat odaları başkanlıkları veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan hasat sözleşmesi yapmaları üreticilerin yararına olacaktır. Biçerdöver hasat ücretleri yapılacak olan hasat sözleşmesinde belirtilecektir.

Sonuç olarak; dünyada hızlı nüfus artışı ile birlikte gittikçe besleme ihtiyacı da önemli bir sorun haline gelmektedir. Nüfus artışına paralel olarak bitkisel ve hayvansal üretim yapılmadığı hatta beklenmedik doğal afetleri de dikkate alarak gerekli stoklar oluşturulmadığı taktirde ilerde insan ve hayvan beslenmesinde zorlukların yaşanacağı aşikardır. Çiftçilerimizin alın teriyle üretimde bulundukları hububat yetiştiriciliğinin son aşaması olan hasat-harman işleminde emeklerinin heba olmaması için; çiftçi-operatör-denetçi-Muhtar ve ilgili diğer kurumların Valilik Tebliğinde belirtilen hususlara harfiyen uymaları acilen gerekmektedir.

Kaynak: Adana TAYEM Müdürlüğü Biçerdöver El Kitabı

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA