DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
NİHAL ALTINTAŞ
NİHAL ALTINTAŞ
Giriş Tarihi : 25-06-2021 08:27

TOPRAK ANALİZİ VE ÖNEMİ

İl Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Toprak Analiz Laboratuvarı 2015 yılında çiftçilerimizin hizmetine açılmış  ve verimlilik analizi yapılmaktadır,ayrıca 2019 yılında ilave olarak  yetki alınmış ve alınabilir iz elementleri analizi de kapsama dahil edilmiştir. AyrıcaToprak Analizi Laboratuvarımız Bölgede Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş tek Laboratuvar olduğundan çevre İllere de hizmet vermektedir.

"Laboratuvarda, makro elementlerin belirlendiği toprak verimlilik analizi yapılmaktadır. Toprak verimliliğini belirleyebilmek için toprakta pH (Toprak reaksiyonu) ölçümü, tuz ölçümü, kireç ölçümü, organik madde ölçümü, fosfor ölçümü, potasyum ölçümü ve arazi bünye analizi gibi ölçümler yapılmaktadır. ayrıca toprakta alınabilir iz elementlerinden,Demir(Fe),Bakır(Cu),Çinko(Zn),Mangan(Mn),Magnezyum(Mg) analizi Toprak Analiz Laboratuvarımızda yapılmaktadır. Bu ölçümler sonucunda, toprakta mevcut bitki besin elementleri tespit edilip yetiştirilecek bitki çeşidine göre toprağın ihtiyaç duyduğu gübrenin cins ve miktarı belirlenerek çiftçilere gübre tavsiyesinde bulunulmaktadır.

TOPRAK ANALİZİ VE ÖNEMİ

Bitkiler topraktan beslenen canlılardır,topraktan yeterli besin elementlerini almaları gerekir. Toprak analizi; doğru ürünü doğru toprağa ekmek, kaliteli ve yüksek verim alabilmek amacıyla dengeli bir gübreleme yapılabilmesi adına çok önemlidir.

Belli bir tarlayı ya da araziyi temsil eden toprak örneği, fiziksel yapısı ve içinde bulundurduğu bitki besin miktarlarının belirlenmesi amacıyla laboratuvarda analiz edilir. Yapılan analizler ile toprağın gübre gereksinimleri belirlenerek aşırı gübre kullanılmasının önüne geçilir. Böylelikle hatalı gübre kullanımı sonucu oluşan çevre kirliliği ve çoraklığında önüne geçilmiş olunur. Toprak verimliliği; toprağın temel bitki besinlerini bitki gelişmesini sürdürmeye yeterli miktar ve uygun oranlarda sağlama kabiliyetidir. (Anonim, 2014a).

TOPRAK ANALİZİNİN AMACI

Ülkemizdeki tarım topraklarını gelişi güzel ve verimsiz kullanmak yerine toprak analizi yapılarak sürdürülebilir ve verimli bir tarım yapılması hedeflenmektedir. Toprağın bünyesinde barındırdığı mevcut bitki besin maddelerinin ve fiziksel yapısının durumu öğrenilerek hangi ürün ekiminden maksimum verim alınacağı tespit edilir. Yetiştirilecek bitkinin ihtiyacı doğrultusunda ve yetiştirmeye uygun, doğru bir gübreleme programı analiz sonucuna göre yapılır.

Sürdürülebilir bir verimlilik sağlamak için ise ekim ve dikim öncesinde toprak analizlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir (Anonim, 2014b).Yıl içerisinde birden fazla ekim yapılabilen toprakların besin element değerleri yapılan analizler ve düzenli gübreleme ile kontrol altında tutularak, aynı topraktan alınan ürün çeşitliliği artırılmış olur. Analiz sonucuna göre hangi gübreden ne kadar, ne zaman ve nasıl verileceği tespit edilir. Analiz sonucuna göre gübre kullanımı çiftçi için en ekonomik yoldur. Analize dayanmadan gerçekleştirilen gübreleme toprağa, çevreye, ekonomiye ve çiftçinin bütçesine zarar verecektir (Anonim, 2011). Toprak analizi yaptırmadan gübrelemenin birçok sakıncası bulunmaktadır. Düzenli analizi yapılmayan toprak fazla gübre kullanımından dolayı yapısı bozulabileceğinden veya az gübre takviyesinden ürün veriminin düşmesinden dolayı toprak analizinin önemi anlaşılmaktadır.

TOPRAK NUMUNESİ NASIL ALINIR?

Toprak numunesi alırken;

• Toprak burgusu,

• Toprak sondası,

• Bahçe küreği

• Bel vb. aletler kullanılmaktadır.

Genelde kürek ve bel ile numune alınır fakat toprak kuru ve 30-60 cm alt kısımdan alınacak ise sonda veya burgu ile almak daha kolaydır.

 Şekil 1. Burgu ile toprak örneği alınması

Toprak örneği alınırken temsil ettiği alanın özelliklerini tam olarak yansıtabilmesi için arazide zik zak çizilerek örnekleme yapılmalıdır. Yeni ekim yapılacak ise tarlanın her yerinden çok sayıda numune almak gerekir. Toprak yapısının aynı olması durumunda tarla tarımı için 50 dekar, bahçe bitkileri için ise 20 dekara bir numune olacak şekilde, en az 8-10 noktadan gereken derinliklerden numune alınmalı ve karıştırılmalıdır. Tek yıllık bitki yetiştirilen tarla ve seralardan 0-20 cm derinlikten numune almak yeterli olurken, çok yıllık bitki yetiştirilen meyve bahçeleri ve bağlardan ağaçların taç iz düşümünden 0-20, 30-60 cm derinlikten numune almak gerekir. Gerektiği durumlarda 60-90 cm ve 90-120 cm derinlikten de numune alınabilir. Bu durumda bel ve sonda ile numune almak imkânsız olacağı için tarlada bir boy çukuru açılarak düz kenarından toprak numuneleri alınır.

Şekil 1. Zik zak yöntemi ile toprak numunesi alma

 Örnek alınacak yerler belirlendikten sonra otlar ve çöpler temizlenir. V şeklinde çukur açılır. Çukurun bir kenarı düzleştirilir bir bel ile 3-4 cm kalınlığında toprak kesiti alınır. Alınan örneğin sağı, solu ve ucu tıraşlanır. İşaretlenen her yerden aynı şekilde numuneler toplanır ve aynı derinlikten alınan numuneler bir araya getirilir. İçerisindeki taş, bitki ve toprağı temsil etmeyen (cam, plastik vb.) parçalar temizlenir. İyice karıştırılan topraktan en az 2 kg olacak şekilde numune alınır ve vakit kaybetmeden laboratuvara götürülür. Hemen götürülemeyecek ise kuru, temiz ve toz almayacak bir yerde kısa süreli bekletilebilir.

Toprak Örneği Ne Zaman Alınmalıdır?

- Zorunluluk halinde toprak örneği her zaman alınabilir. Ancak, en uygun toprak örneği alma zamanı;

- Seracılıkta ve tek yıllık bitki yetiştiriciliğinde ekim zamanı göz önünde bulundurularak ekimden veya dikimden önce,

 - Yetişmiş meyve ağaçları ve bağlar için ise gübre kullanma tarihinden 1-2 ay önce alınmalıdır.

- Donmuş topraklardan ve çamurlu alanlardan örnek alınmamalıdır

 - İhaleli işlerde nakliye esnasında veya ihtiyaç duyulması halinde stok sahasından örnek alınmalıdır

Toprak Örneği Alınmaması Gereken Yerler

- Kompost, ahır gübresi, kireç, kum, fabrika ve inşaat artıklarının yığıldığı yerler

 - Mevzi olarak su birikmiş, dere ve sel baskınına uğramış yerler

- Harman yeri, kök, yabani ot, sap vs. nin yakılmış olduğu yerler

 - Hayvan yatmış yerler ile karınca, köstebek vs. yuvaları ve civarları

 - Yol, çit, orman, kanal, su arkı, dere kenarları ile tarla hudutları

 - Tarlanın esas karakterinden farklı, bozuk drenajlı, kumlu, taşlı ve çakıllı küçük alanlar

Etiketlendirme ve Torbalama

- Daha önce belirtilen hususlara dikkat edilerek hazırlanan karışık toprak örneğinden en az 1-1.5 kg örnek temiz bir torbaya konur.

- Aynı alana ait farklı derinlik örnekleri ayrı torbalanır.

- Analizler 3-4 yılda  tekrarlanmalıdır.

Kaynaklar

Anonim, 2014a. Toprak Su ve Bitki Analizi. Başkent Toprak Analizi Laboratuvarı. Anonim, 2014b. Toprak Verimlilik Analiz Laboratuvarı.UTAEM. (http://www.utaem.gov.tr/index.php?option=comcontent&- view=article&id=282& Itemid=179&lang=tr)

http://biyolojidunyasi.org/index.php?option=com_content&view=article&id=498:organik-bileikler&catid=86:9-sinif&Itemid=185

NELER SÖYLENDİ?
@
NİHAL ALTINTAŞ

NİHAL ALTINTAŞ

DİĞER YAZILARI TOPRAK ANALİZİ VE ÖNEMİ 25-06-2021 08:27
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA