DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İDRİS EKMEKYAPAR
İDRİS EKMEKYAPAR
Giriş Tarihi : 02-07-2021 08:12
Güncelleme : 02-07-2021 08:13

ARAZİ SATIŞLARI

Vatandaşlarımızın son dönemlerde merak edip sorduğu konulardan biri olan Arazi satış ve mülkiyet devri gibi konularda açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişiklikle ve bazı maddeler ilave edilerek 15 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6537 sayılı Kanunun amacı, Ülkemizdeki tarım arazilerinin miras, satış ve ifraz yolu ile bölünerek küçülmelerini önlemek ve miras yolu ile yapılan intikallerde tarımla uğraşan  veya gönüllü varislerin arazi sahibi olmalarını sağlayarak bilinçli üreticiler oluşturmak ve tarımla uğraşan bilinçli üreticiler vasıtası ile birim alandan daha kaliteli ve daha fazla ürün alınmasını sağlayarak çiftçilerimizin gelir seviyelerini yükseltmektir. Sonuç itibari ile tarım alanlarının daha etkili daha verimli kullanımının sağlanması Ülke Ekonomisine katkı sağlayacaktır.

6537 sayılı Kanun ile tarım arazilerine bazı sınıflandırma getirilmiş olup bu sınıflandırmalar ise;

1-)Asgari tarımsal arazi büyüklüğü: Üretim faaliyet ve girdileri rasyonel ve ekonomik olarak kullanıldığı takdirde, bir tarımsal arazide elde edilen verimliliğin, söz konusu tarımsal arazinin daha fazla küçülmesi hâlinde elde edilemeyeceği Bakanlıkça belirlenen en küçük tarımsal parsel büyüklüğünü belirtmektedir. Bu büyüklükler Kuru ve Sulu Tarım Arazisinde 20 dekar dikili tarım arazisinde (bağ ve bahçe) 5 dekar olarak belirlenmiştir.

2-Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü: Bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak il ve ilçeler için belirlenen yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini belirtmektedir. Belirlenen bu Yeter Gelirli Tarımsal Arazi Büyüklükleri Merkez İlçe ve diğer ilçeler için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

3-Sulu tarım arazisi:Tarımı yapılan bitkilerin büyüme devresinde ihtiyaç duyduğu suyun, su kaynağından alınarak yeterli miktarda ve kontrollü bir şekilde  karşılandığı arazileridir.

4-Kuru tarım arazisi: Tarımı yapılan bitkilerin su ihtiyacı herhangi bir şekilde sağlanamadığı arazilerdir.

5-Dikili tarım arazisi: Üzerinde yöre ekolojisine uygun çok yıllık olarak ürün alına bilen her türlü meyve bahçeleri olan arazilerdir.

6-Ekonomik Bütünlük: Mülkiyeti aynı kişiye ait birden fazla tarımsal arazinin tarımsal üretim faaliyetine ekonomik bir değer katacak şekilde birbirine bağımlı olarak işletildiği Bakanlıkça tespit edilen arazi büyüklükleridir. Bu arazi büyüklükleri, kuru ve sulu tarım arazisin de 10 dekar, dikili tarım arazisinde 5 dekar olarak belirlenmiştir.

7-Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü: Bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak il ve ilçeler için belirlenen yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini belirtmektedir. Belirlenen bu Yeter Gelirli Tarımsal Arazi Büyüklükleri Merkez İlçe ve diğer ilçeler için aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

İl_İlçe

Sulu Arazi
(Da)

Kuru Arazi
(Da)

Dikili Arazi
(Da)

Örtüaltı Arazi
(Da)

Ağın

75

175

10

3

Alacakaya

100

195

10

3

Arıcak

90

175

10

3

Baskil

75

160

10

3

Karakoçan

85

185

10

3

Keban

90

200

10

3

Kovancılar

75

130

10

3

Maden

85

175

10

3

Merkez

70

145

10

3

Palu

75

150

10

3

Sivrice

95

185

10

3

6537 sayılı Kanun gereği üreticiler Yeter Gelirli Tarım Arazisi büyüklüklerinin altında arazisi sahibi olmaları halinde Ekonomik Bütünlük sağlayan tarım arazilerinin satış işlemleri yapılamamaktaydı.Ancak 4 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7255 sayılı Kanun ile 5403 sayılı (6537 S.K) Kanunun bazı maddeleri iptal edilerek, üreticilerin Ekonomik Bütünlük sağlayan tarım arazilerinin satış işlemlerinde Yeter Gelirli Tarım Arazi Büyüklüğü aranmamakta olup, sahip oldukları tarım arazilerinin satış işlemlerini yapabilmektedirler. Ancak satış işlemlerinde, hisseli veya tam hisseli olan tarım arazilerinde bu hisse miktarının hisselendirilerek satış işlemi yapılamamaktadır. Hisse sahibi olan üretici bu hisse miktarını tamamını 3. Şahıslara tamamını devredebilmekte olup, hisseli olarak sadece kendinde hisse miktarı kalmamak üzere aynı taşınmaza hissedar olan hissedarlarına devir yapabilmektedir.    6537 sayılı Kanun kapsamında ifraz işlemi Yeter Gelirli Tarım Arazileri büyüklüklerinin altında ifraz işlemi yapılamamaktadır. Tarım azisinin ifraz yapılması halinde ifraz işlemi sonrası yeni oluşacak her bir parsel için en az Yeter Gelirli Tarım Arazisi Büyüklüğü üzerinde olması gerekmektedir. Yani oluşacak her bir yeni parsel Sulu Tarım Arazisinde en az 70 dekar, Kuru Tarım Arazisinde 145 dekar, Dikili Tarım Arazisinde ise en az 10 dekar kalması gerekmektedir.

6537 sayılı Kanun ile bu Kanunun yayımlanması sonrası vefatlardan dolayı yapılacak olan miras işlemleri 6537 sayılı Kanun kapsamında yapılmakta olup, 6537 Kanunun yayımlanma tarihi önce vefatlardan dolayı yapılacak olan miras işlemleri bu Kanun kapsamı dışında bulunmaktadır. Bu Kanun ile mirasa konu olan tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas olup;

Mirasçılar mirasa konu tarım arazilerinin mülkiyeti devir işlemlerini mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde aşağıda belirtilen şekillerde gerçekleştirebilir.

a) Asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeter gelirli arazi büyüklüğü kriterleri dikkate alınarak bir veya birden fazla mirasçıya devrini kararlaştırabilir.

b) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 373 ila 385 inci maddelerine göre noter senedi ile aile malları ortaklığı veya kazanç paylı aile malları ortaklığı kurabilirler. Noter senedinin bir örneği tapu müdürlüğüne ibraz edilerek, söz konusu ortaklık tapu kütüğünün beyanlar hanesine işlenir.

c) Mirasçıların tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre limited şirketi kurabilirler.

ç) Mirasçılar, mirasa konu tarım arazilerinin üçüncü kişilere satışını gerçekleştirebilirler.

(3)Mirasçılar tarafından tarımsal arazilere ilişkin mülkiyet devirlerinin bir yıl içinde tamamlanmaması ve yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açılmaması durumunda, Bakanlık tarafından mirasçılara Kanun hükümlerinin uygulanması için üç aylık süre verilir.

Bu süre sonunda da devir işlemlerinin tamamlanmaması durumunda, Bakanlık resen veya bildirim üzerine bu yerlerin istemde bulunan ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması durumunda en fazla teklifi veren istekli mirasçıya devri, aksi hâlde üçüncü kişilere satılması için ilgili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilir.

 Ehil mirasçının belirlenmesinde aşağıdaki kıstaslar dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda elli puan ve yukarısına sahip olan mirasçı veya mirasçılar ehil mirasçı olarak kabul edilir. Mirasçılardan;

a) Geçimini mirasa konu tarım arazilerinden sağlayanlara yirmi puan,

b) Tarım dışı geliri bulunmayanlara on puan,

c) Eşi fiilen tarımsal faaliyette bulunanlara on puan,

ç) Tarımsal arazileri işleyebilecek mesleki bilgi ve beceriye sahip olanlara on puan,

d) Mirasa konu arazilerin bulunduğu ilçe sınırları içinde altı yıla kadar ikamet edenlere beş puan, altı yıl ve daha uzun süre ikamet edenlere on puan,

e) Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlara on puan,

f) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında tarım sigortası olanlara beş puan,

g) Bakanlığın mevcut kayıt sistemlerine kayıtlılık süreleri altı yıla kadar olanlara beş puan, altı yıl ve daha uzun süre olanlara on puan,

ğ) Tarımsal örgütlere kayıtlılık süreleri altı yıla kadar olanlara iki puan, altı yıl ve daha uzun süre olanlara beş puan,

h) Tarım alet ve donanımlarına sahip olanlara beş puan,

ı) Kadın olanlara beş puan verilir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
İDRİS EKMEKYAPAR

İDRİS EKMEKYAPAR

DİĞER YAZILARI ARAZİ SATIŞLARI 02-07-2021 08:12
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Spor Toto Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Aytemiz Alanyaspor00
 • 3Altay00
 • 4Fraport-TAV Antalyaspor00
 • 5Medipol Başakşehir00
 • 6Beşiktaş00
 • 7Çaykur Rizespor00
 • 8Fatih Karagümrük00
 • 9Fenerbahçe00
 • 10Galatasaray00
 • 11Gaziantep Futbol Kulübü00
 • 12Giresunspor00
 • 13Göztepe00
 • 14Atakaş Hatayspor00
 • 15Kasımpaşa00
 • 16Yukatel Kayserispor00
 • 17İttifak Holding Konyaspor00
 • 18Demir Grup Sivasspor00
 • 19Trabzonspor00
 • 20Helenex Yeni Malatyaspor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA