DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
DİNÇER ÖZER
DİNÇER ÖZER
Giriş Tarihi : 20-08-2021 09:37

ÇAYIR- MERALARIMIZIN DURUMU

İnsanlığın ihtiyaç duyduğu doğal kaynaklar; Petrol, kömür, demir, bakır vb. gibi yenilenemeyen kaynaklar ile ormanlar, çayır ve meralar, göller, denizler, tarım alanları vb. gibi yenilenebilir kaynaklardan oluşmaktadır.

Yenilenebilir doğal kaynaklar akılcı ve bilinçli bir şekilde tekniğine uygun olarak kullanıldıklarında, insanoğluna yenilenemeyen doğal kaynaklara göre çok daha uzun süre hizmet edebilecek niteliğe sahiptirler. Hatta yenilenemeyen doğal kaynaklar yavaş yavaş yeryüzünden kaybolmaya başladığında, yenilenebilen doğal kaynaklar bugünkü petrolden çok daha stratejik bir duruma geçecektir. Dolayısıyla, çok yakın bir gelecekte yenilenebilen doğal kaynaklara sahip olan ve bu kaynaklarını bilinçli bir şekilde kullanabilen ülkeler, insanlarına çok daha iyi yaşama ortamı hazırlayabilecek, daha temiz ve dengeli bir çevre paralelinde uluslararası ekonomik ilişkilerde çok daha güçlü bir durumda bulunacaklardır.

Ülkemizde 14,6 milyon hektar çayır-mera arazisi olup, toplam alanın %20’ye yakını kapsamaktadır. İlimizin 931 bin hektar alanının yaklaşık 210 bin hektarı yani % 23’ü mera alanlarını kapsamaktadır. Çayır meralarımız alan olarak kayıp verdiği gibi; yanlış kullanım sonucu yaklaşık %70’inde vejetasyon zayıflamıştır. Ülkemiz meralarının yaklaşık %42’si Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Dolayısıyla ekonomisi tarıma, tarımı hayvancılığa dayalı olan bölgemizde çayır meralar hayati öneme sahiptir.

Türkiye’de mera alanlarının %70’ten fazlası kurak ve yarı kurak alanlarda bulunmaktadır. Kurak ve yarı kurak alanlarda çeşitli nedenlerle bozulan mera alanlarının rehabilitasyonu hem daha uzun süre almakta hem de nemli bölgelere göre daha zordur. Bu nedenle kurak ve yarı kurak alanlarda mera vejetasyonlarının tahrip olmaması konusunda azami özen gösterilmeli ve bu alanlardaki meralar yönetim ilkelerine uygun olarak kullanılmalıdır.

Çayır meraların tarımsal ve çevre dengesi açısından önemini şöyle sıralayabiliriz:

1. Hayvanlar için en ekonomik yem kaynağıdırlar.Nitekim ülkemizde kaliteli kaba yemlerin %86.2’si çayır meralardan sağlanmaktadır.

2. Hiçbir masraf yapmadan en ekonomik hayvancılık modeli mera hayvancılığıdır.

3. Erozyonu önlemede çayır meralar önemlidir. Nitekim ülkemizde erozyona uğrayan alanların önemli bir kısmını meralar oluşturmaktadır.

4. Barajlar ve göletler gibi tesislerin ömürlerini uzatırlar.

5. Doğada yaşayan birçok canlı için barınma ve beslenme alanlarıdır.

5. Çayır meraların %87’si V-VII. sınıf arazilerde oluştuğu için, bu alanların değerlendirme olanağı yoktur.

6. Atmosferdeki CO2 miktarını dengeleyerek sera etkisini azaltırlar.

7. Çalılı meralar kırsal kesimde yakacak ihtiyacının bir kısmını karşılarlar.

8. Çayır meralar gen merkezi konumundadırlar.

Günümüzde çayır ve mera alanlarında karşılaşılan temel sorunlar; İnsan ve hayvan popülasyonlarındaki artış, küçük aile işletmelerinde yapılan tarım, çayır mera alanlarının tarla tarımına açılması, tarım alanlarının yanlış kullanımı, kontrolsüz aşırı otlatmalar sonucunda verimde düşüklük, iklimsel faktörler sonucu çölleşme, bakım ve ıslah alanlarının sınırlı oluşu sıralanabilir.

İklim koşullarında ortaya çıkan anormal değişiklikler veya düzensiz otlatma nedeniyle mera vejetasyonundaki iyi cins yem bitkilerinin kaybolarak, yerlerini değersiz bitkilerin almasına Mera Bozulması veya Vejetasyon Bozulması adı verilir ve mera alanlarından elde edilecek verim ve kalitenin düşük olmasına neden olur. Vejetasyon Bozulmasının Nedenlerini; Ağır otlatma, erken otlatma, kontrolsüz otlatma, kuraklık, yakma ve yabancı ot istilaları olarak belirtmek gerekir.

Mera alanlarında verim ve kalitenin arttırılması, birim alandan daha fazla istifade edilmesi amacıyla meralarda verimi etkileyen bu hususlara dikkat edilmesi, gerekli kontrollerin daha sıkı yapılması, ıslah ve amenajmanı yapılan mera alanlarının arttırılmasının yanında küresel ısınma sonucu çölleşmeye giden iklimsel faktörleri etkileyen hususlar konusunda küresel anlamda çevresel önlemlerin alınması gerekmektedir.

İlimizde bulunan mera alanlarında, birim alandan üreticilerimizin daha fazla istifade edebilmesi, mera alanlarının etkin bir şekilde kullanılabilmesi ve mera alanlarının korunması amacıyla her sene yayımlanan ve mera alanlarında uyulması gereken kuralların belirlendiği Valilik Genel Emrinde belirtilen hususlar doğrultusunda aşırı otlatmanın önüne geçilmesi, otlatma mevsimi içerisinde otlatmanın sağlanması amacıyla Müdürlüğümüz tarafından kontroller yapılmakta olup bu sayede meralar üzerindeki otlatma baskısı ve erken otlatmanın verdiği zararların önüne geçilmektedir. Bunların yanında amacı dışında kullanıldığı tespit edilen mera alanlarında yapılan işgallerin men edilmesi ile meraların amacı dışında kullanımı engellenmektedir. İlimizde ihtiyaç fazlası olduğu tespit edilen mera alanlarının kullanıma açılması ve ülke ekonomisine katılması amacıyla söz konusu alanlar hayvancılık ile uğraşan üreticilerin kullanımına açılması amacıyla mera kiralanmaları da yapılmaktadır.

İlimiz mera alanlarındaki verimin arttırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızın, Valiliğimizin ve İl Özel İdare Müdürlüğünün destekleriyle, Müdürlüğümüz tarafından uygulanan mera ıslah ve amenajmanı projeleri ile mera alanlarının ıslah edilmesi çalışmaları yürütülmekte olup ayrıca üreticilerimizin desteklenmesi amacıyla hazırlanan yem bitkileri yetiştiriciliğinin desteklenmesi projeleri ile üreticilerimizin düşük maliyetli yem bitkisi tohumluğu ihtiyacı karşılanmakta, bu sayede üreticilerimiz desteklenmekte, aynı zamanda yem bitkisi üretimi teşvik edilerek meralarda oluşabilecek otlatma baskısı engellenerek söz konusu alanların kalite ve verim artışları sağlanmaktadır. Ayrıca Bakanlığımızın destekleriyle hayvan refahı ve ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla sıvat, gölgelik, kaşınma kazığı, tuzluk vb. yapılar yapılmaktadır.

Dinçer ÖZER

Ziraat Mühendisi

NELER SÖYLENDİ?
@
DİNÇER ÖZER

DİNÇER ÖZER

DİĞER YAZILARI ÇAYIR- MERALARIMIZIN DURUMU 20-08-2021 09:37
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Altay715
 • 2Beşiktaş714
 • 3Trabzonspor614
 • 4Hatayspor613
 • 5Fenerbahçe613
 • 6Konyaspor612
 • 7Alanyaspor612
 • 8Fatih Karagümrük611
 • 9Kayserispor610
 • 10Gaziantep FK68
 • 11Galatasaray68
 • 12Sivasspor66
 • 13Adana Demirspor66
 • 14Yeni Malatyaspor66
 • 15Göztepe65
 • 16Kasımpaşa65
 • 17Antalyaspor65
 • 18Başakşehir FK63
 • 19Giresunspor61
 • 20Çaykur Rizespor61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA